Yayınlanma Tarihi :

KİTAP FUARI’NA KADIN DAMGASI

KİTAP FUARI’NA KADIN DAMGASI

3. Edremit Kitap gününde bugün son güne girildi. Fuarda dün onlarca yazar kitabını imzalayıp, söyleşilere katılırken, güne damga vuran kadınlar oldu. Emine Bulut cinayetinin ardından Birsen Temir Saraç Nilüfer Açıkalın, İnci Aral, Mine Kırıkkanat, Canan Kaftancıoğlu önemli mesajlar verdi.

EMİNE BULUT SON DEĞİL!

“Bu ülkenin kendi kadınına yönelik savaşı devam ediyor. Özgecan’ın kaçırıldığı minibüste, belki kadın düşmanı zihniyet en önde ama hepimiz de en arka koltuktaydık. Bu savaşı sessizce izliyoruz” diyen Birsen Temir Saraç, arka arkaya üç etkili kadınla söyleşi yaptı.

Sanatçı ve yazar Nilüfer Açıkalın kadın ve yazın bağlantısı kurarken, Türk edebiyatının önemli ismi İnci Aral “1990’lı yıllarda yazdığım kitaplarda bugünleri anlattım. İnsanları ve hayatı sevmeli” dedi . Aral, kadın cinayetlerinde kadına bakışın belirleyici olduğunu vurguladı. Kadınlar siyah kurdela takarak Emine Bulut cinayetini protesto etti.

“ERKEKLER KADINLARDAN KORKUYOR”

Anneler çocuklarını şiddet ve otoriter bir şekilde yetiştiriyor. Kız erkek ayrımı yapıyorlar, ortaya hastalıklı zihinler çıkıyor. Bu sürpriz değil” diyen gazeteci ve yazar Mine Kırıkkanat “Türkiye’nin yedi bölgesini, Kıbrıs’ın nerede olduğunu bile bilmeyen cahil bir nesil yetişiyor. Erkekler kadınlardan korkuyor” dedi.

KAFTANCIOĞLU: SAHİCİ VE SAMİMİ OLDUK

Edremit İlçe Başkanı Fatih Yusuf Yılmaz’ın yönettiği toplantıda CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “Yerel yönetimler ve siyaset” başlığında seçim sonuçlarını konuştular.

Konuşmasına Edremit Kitap Fuarı’nın önemini vurgulayarak başlayan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “Çıkışın olmadığı, çaresiz kaldığımı hissettiğim anlarda okuduğum kitaplarda umudun hiçbir zaman tükenmediğini gördüm. İnsanların hayal ettikçe hikayeler yazdıklarını, yazdıkları hikayelere inandıkça da o hikayelerin gerçeğe dönebildiğini gördüm” dedi. Kaftancıoğlu şunları söyledi:

“Kitaplarda  hep iyiler ve kötüler, ezenler ve ezilenler vardır. 21. yüzyılda da ezenle ezilenin, halktan yana olanla halkın karşısında olanların mücadelesi devam ediyor. İnanarak mücadele edenler, inançla ve doğru bilgiyle yürüyenler, bunu ideolojiyle birleştirenler kazanıyor… İstanbul seçimlerinde Türkiye seçimlerinin de bir mimarı varsa, bu mimar, hak hukuk adalet diyerek, insanları ayırmadan, Anadolu öğretisinin bir sonucu olarak insanların farklılıklarıyla yan yana durabileceğini, farklılığın zenginlik olduğunu gösteren Genel Başkanımızdır”

“KAHRAMANLAR YARATMAYA KARŞIYIM “

“Sonuçlara bakarak ortaya çıkartılmaya çalışılan kahramanlara da, kahramanlaştırılmalara da karşıyım. Çünkü kahramanların var edildiği kitaplar, bugün iktidarına zorla okutulan tek adam kitaplarına dönüyor. Kahramanlaştırılanlar insan olma özelliğinden uzaklaşıyor. Kahraman siyasetçiler, hakimler, sanatçılar, polisler olmasın. Mücadele etsinler ve sadece görevlerini yapsınlar… Kahraman diye başlatıyoruz sonra Sarayda başımıza bela oluyorlar…Seçim sonuçlarına göre kahraman varsa bu İstanbul’da 16 milyondur, Türkiye’de de 82 milyondur…”

NASIL BAŞARDINIZ?

“Nasıl başarıdınız” diye soruyorlar. İstanbul seçimindeki başarı ortak bir hikayenin ürünü. Eğer bulduğun her şeyi okuyup, duyduğun her şeyi sorgularsan, hayal kurmayı bilirsen başaramayacağın hiçbir şey yoktur!“İstanbul’u Saraydan alıp halka vereceğiz” dediğimde, buna inanmıştım. İnanırsanız ve çalışırsanız başarırsınız. Önce bir İstanbul hikayesi yazdık çünkü hayal kurmayı biliyorduk. Örgüt bu hikayemize inandı, sonra da 16 milyonu inandırdık…Sahici ve samimi bir şekilde ne yapacağımızı anlattık. Tabi aklı ve bilimi de kullandık. Demokrasiye inandık ama demokrasiyle disiplini de karıştırmadık…Kötüler çabuk pes etmez. Yine girdiler devreye…Demokrasi istemiyorlar, çünkü demokrasi olursa yanlışlarınızı eleştirirler, kadınlar, gençler konuşur…Onlar Hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku istiyorlar, biz hukukun üstünlüğü istiyoruz…

Konuşmalardan sonra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na teşekkür plaketi veren Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Evet, İstanbul seçimlerinin de Türkiye’deki seçimlerde başarının kahramanları halkımızdır. Ancak şunu söylemeliyiz ki, Sayın Kaftancıoğlu bir il başkanın nasıl olması gerektiğini hepimize daha seçimler öncesi gösterdi. Parti içi süreçte, partinin kaosa sürüklenmesini durdurdu” dedi…(balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP