Yayınlanma Tarihi :

ÇEVRE SEFERBERLİĞİ

ÇEVRE SEFERBERLİĞİ

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Çevre Platformu (BURÇEP) çatısı altında toplanan çevreci vatandaşlar, Kazdağları ile Madra dağında siyanürle altın aranmasına karşı imza kampanyası başlattı. Ören Meydanında stant açan çevreciler, ilk günden yüzlerce imza toplarken, kampanyanın 5 gün devam edeceği açıklandı.

Burhaniye’de, 2 yıl önce kurulan Burhaniye Çevre Platformu, bu güne kadar birçok çevre soruna dikkat çekerken, şimdi de Kazdağları ile Madra dağındaki siyanürle altın madeni aranmasına karşı çalışma başlattı.

“DEVLET HALKI İÇİN MADEN FAALİYETLERİNİ KAPATMALI”

Ören Meydanında 1.Kitap Fuarı için toplanan vatandaşları imza kampanyasına destek olmaya çağıran Çevre Platformu Sözcüsü Avukat Filiz Sonsuz, “Çocuklarımıza 100 yıl sonrada yaşanabilir bir çevre bırakmamız, doğal kaynaklarımızın kirletilmemesi ve talan edilmemesi için maden arama faaliyetleri derhal durdurulmalıdır. Devlet halkı için bunu yapmalıdır. Çevreyi korumaya yönelik kanunlar madencilerin lehine değiştirilmemeli. Ormanlar, yer altı  suları ve dereler, havamız, toprağımız denizimiz, kapitalist sermaye teslim edilmemeli. Yaşama alanlarını koruyan halk baskı ile susturulmamalıdır” dedi  Sonsuz, imza kampanyasının 5 gün devam edeceğini açıkladı.

“DESTEK VERMEZSENİZ SİYANÜRLÜ SUYU İÇMEYE VE KANSERE RAZISINIZ DEMEKTİR”

BURÇEPten yapılan açıklamada, vatandaşlara seslenilirken, “Fuar süresince başlattığımız imza kampanyasında imzanız ve bize desteğiniz yoksa, bunun vebalini çekmeye yani siyanürlü suyu içmeye, arsenik ve kuvars gibi ağır metallerin hepimizi kanser yapmasına razısınız, demektir. Geleceğiniz, yarınlarınız için bir imza vatandaş duyarlılığınızın gereğidir. Fuar süresince Ören Meydanı’ndaki standımızdayız. Unutmayın! Çocuklarımıza ‘Yarın’borcumuz var. Sefer TALAY/ BURHANİYE (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP