28° Açık
 • EURO 6.19
 • DOLAR 5.58

CHP’Lİ KIRLI’NIN KİTABI VE ÜSTLENDİĞİ TARİHİ MİSYON

Yazarlar - 15 Temmuz 2019 12:42 A A
pusula balıkesir gurur

“Bu kitap satın alındığı zaman çok seviniyorum. Çünkü bu kitaptan elde edilen gelir ile bu kitabın devamı olan ikinci kitap basılacak.”
İfadeleri şehrimiz Balıkesir’e uzun yıllardır kültür hizmetinde bulunan Kitapçı Tivoli’nin sahibesi Sibel Kutluel Rodoplu’ya ait. Zaten satın aldığım kitabın öneminin farkındaydım. Bu bilgiyi de öğrenince kitabı iyi ki alıyorum dedim. Ve daha çok kimselere nasıl ulaştırabilirim düşüncesine kapıldım. Bu doğrultuda elbette girişimlerim olacak. Değer verdiğim kişilerin de kitabı eline aldığı zaman benimle aynı düşünceleri hissedeceğini biliyorum.
Kitabı aldığım zaman saygıdeğer Sibel hanıma, her birimize bu kitabı neden satın almamız gerektiğini anlatan ifadesine cevaben şöyle dedim : ‘’Keşke bizim partimizde herkes üretebilse. Keşke herkes birbiri ile uğraşacağına geleceğe kalıcı eserler bırakabilse.’’
Partimde siyaseti bilim olarak görenlerin her zaman egemen olmasını istemişimdir. Parti Okulu eğitmeni olarak vermiş olduğumuz eğitimlerde partide hiçbir zaman hemşehricilik anlayışının hâkim olmaması gerektiğini söylemiştik. Üyelerin Temel Siyasi Eğitimi’ne katılan üyelerimiz konuları bilir. Etnik, mezhepsel ayrımcılığa dayanan gruplaşmaların varlığı bile düşünülemez. Parti programını, tüzüğünü olduğu gibi partide bir yerlere gelebilme endişesi taşımadan uygulayabilmek as olandır.
Kurultay sonuçlarını takip edebilmek, partinin ilkelerine uygunluğuna göre değerlendirmek çok önemli. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partimizin 18. Olağanüstü Kurultayı’ndaki özerklik sözüne dair açıklamalarını halen daha siyasi anlayışıma sorgularım. 2014’te yılındaki ve bugünlerde yeniden gündeme gelen Altı Ok’un yorumlanacağına dair söylemler benim için oldukça düşündürücüdür. Karşı devrim ülkeyi yönetiyorken neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulur ki?!.. Altı Ok’a sımsıkı sarılmak varken!..
CHP Gençlik Kolları’ndan gelen bir nefer olarak; partimin, ülkemizin kuruluş felsefesinden sapmadan, savaşta her şey mubahtır anlayışını taşımadan, hiçbir seçimde kazanmak uğruna içimize sinmeyen adayları dayatmadan, ülkenin temel direği olarak partili olsun ya da olmasın bu ülkede yaşayan herkesin geleceğe dair tek sigortası olmasını istemekten başka bir temennim yok.
Partime üye olduğum ilk yıllardan beri hem o zamanki Balıkesir’deki siyasi havayı hem de genel tabloyu anlamaya, yorumlamaya çalıştım. Hiç bir zaman şu an bu kişi başkan ve onun yönetimi partiye hakim, bende ona göre var olmaya çalışayım demedim. Bir önceki başkanların kimler olduğunu, partime neler kazandırıp neler kaybettirdiklerini, partinin genel durumuna karşı tavırlarının neler olduğunu öğrenmeye çalıştım. Hiçbir zamanda kimsenin adamı olmadım. Kişiler yerine her zaman en önce ve sadece ve sadece Mustafa Kemal Atatürk benim önderimdir, genel başkanımdır. Her birimiz buna bağlı kalmalıyız. Başka maceralar aramaya hiç ama hiç gerek yok. Bunun gerçek olduğunu, son 17 yıldır yaşadıklarımız ile çok daha iyi anladık.

1987 doğumlu olarak ilk oyumu 2007 Genel Seçimleri’nde kullandım. O zamanki genel siyasi ve partimin durumunu algılamaya çalışmıştım. Partimin DSP ile ittifakının gelecekte ne gibi sonuçlar doğuracağını düşünmüştüm. Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik açıklamaları takip ediyordum. Partimin o zamanki Genel Başkanı Deniz Baykal’ın sakın ha cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünme gibi sert ifadelerini bugünde hatırlarım. CHP Balıkesir olarak 2011 seçimlerinden itibaren mecliste 3 milletvekili ile yer almamız olumlu bir sonuç. Bu sonuç, bana nitelik mi nicelik mi sorgusalını beraberinde getirdi. Bunun değerlendirmesini de sizlere bırakıyorum. Her seçim ile partimde yaşanan gelişmeleri birbirine bağlantılı olarak düşünce süzgecimden geçiririm. Önümüzdeki gelişmelerin neler olabileceğini az çok tahmin edebiliyorum. Bugünün rüzgârına kapılıp dünü unutmamak gerekir.

Partili büyüklerimden geçmişteki olayları bizlere ders almamız ve daha güzel işlere imza atmamız için anlatmalarını, günlük siyasi gelişmeleri günahıyla sevabıyla değerlendirmelerini, bizlerden de öğrenecekleri çok şeylerin olduğunu bilmelerini istiyorum. Kendi hatalarını yok sayarak bu durumu yaratan koşullardan kurtulmak için partili bir genci harcamak hiç bir CHP’liye yakışmaz. Bunu neden söylüyorum çünkü partimde yaşadığım bazı şeyler bana bu ifadeyi söyletti. O yaşadıklarım beni hiç etkilemedi. Bu tür kişilerin siyasette nasıl var olduklarını gördükçe kendi siyasi duruşumun ne kadar önemli bir çizgide olduğunu gördüm. Parti terbiyesi ve ahlakı bunu gerektirir. Herkes kendi ektiğini biçer. Partimde bu duruşumla hep var olmaya devam edeceğim.

“OSMANLIDAN CUMHURİYETE BALIKESİR MİLLETVEKİLLERİ” adlı kitabı Tivoli’den alırken memleketim Balıkesir’in tarihini, kimlerin bugünleri bizlere hazırladığını, bu konularda eksiklerimin neler olduğunu, öğreneceklerimi başkalarına nasıl anlatabilirim gibi düşüncelere dalıp gittim. Bir taraftan da yazımın bu kısmına gelene dek sizler ile paylaştıklarım aklıma geldi. Pek değerli bu kitap, daha birkaç ay önce biz okurlar ile buluştu. Geçtiğimiz hafta içi de gidip aldım. İçimi çocuklar gibi bir mutluluk kapladı. Tarihe ışık tutan, bizlerin geleceğe aktarması gereken kitaba daha da zaman kaybetmeden sahip olmanın mutluluğu. Kitabı satın almayı bir vatandaş olarak görev gibi görmekteyim. Balıkesirliler olarak tarihimize, önemli kişilere, bugünü oluşturan olayların nedenlerine duyarsız olamayız. Kuvayi Milliye şehri olarak gurur duyduğumuz Balıkesir’imizi tüm özellikleriyle tanıyalım, öğrenelim ki onu hak ettiği gibi tüm dünyaya tanıtabilelim. Şehrimizin kimliğine her zaman sahip çıkabilelim. Onun kimliğini çalıp ruhsuzlaştırmak isteyenlere karşı ne yapabileceğimizi bilelim.

Değerli partili büyüğüm Sayın İsmet Önder KIRLI’nın, öğretmenlik görevini yerine getirirken hukuk okuması ve ardından Balıkesir Barosu Başkanlığı gibi üst düzey görevlere gelmesi, üstlendiği görevleri layığı ile yerine getirmesini ayakta alkışlıyorum. Bunlar için harcadığı o büyük emeğe saygı duyuyorum. Bizlerde hangi alanlarda okuyorsak, çalışıyorsak her zaman daha iyisini yapabileceğimizi bilelim, unutmayalım. İstemediğimiz koşullar içinde değilsek bunu değiştirmek için çabalayalım. Sayın KIRLI’ya ve diğer değerlerimize onlar hayattayken sahip çıkalım, hak ettikleri değerleri gösterelim. Toplum olarak bu konularda çok eksiğimiz var. Önümüzde Sayın KIRLI gibi gurur duyduğumuz bir örneğimiz var. Balıkesir’in böylesine bir değer yetiştirmesinin önemini bilelim. Sadece kuru kuru övgü sözlerini söylemeyelim. Kendimizde en az onlar gibi olmak için yolumuza, Cumhuriyetin kültür olduğunu unutmadan, devam edelim.

Avukatlığa adım atması ile siyasete de merhaba demiş olan Sayın KIRLI’nın, CHP İl Başkanlığı dönemine, milletvekilliği dönemine bizzat tanık olmak isterdim. Ne yazık ki o yıllarda yaşım gereği aktif olarak siyasette olamazdım. Parti üyeliğimin başlaması ile partimin geçmişini öğrenirken karşıma çıkan ilk isimlerden biri oldu Sayın KIRLI. Pek çok partili isimden kendisinin özellikle 80’li yıllarda yaşanan gelişmelerde partililere sahip çıktığını duydum. İl Başkanlığı döneminde partide birlik ve beraberliği sağladığını da biliyordum. Milletvekili olarak görev aldığı 20. Dönem’den sonrada Balıkesir’den ve partililerden hiçbir zaman uzak kalmadı. Kendisini seçim dönemlerinde partinin aday tanıtımı gibi pek çok etkinlerinde gördüm. Siyasi gelişmelere yönelik açıklamaları tam yerinde ve dikkate alınacak nitelikteydi. Milletinvekili olmak zaten bunu gerektirir. Seçilmek ve görev almakla iş bitmiyor. Aktif siyasetten görev bazında uzak kalınmış olsa da Sayın KIRLI’nın kitaplar yazması, araştırmalarda bulunması, görüşlerini kamuoyu ile paylaşması ve mecliste temsil ettiği partisi, kendisini mecliste taşıyan Balıkesir’ e karşı tarihi görevini yerine getirmek adına yapmış olduğu çalışmalar gibi pek çok güzel işler yapılabilir.
Sayın KIRLI’nın, en son ‘’OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E BALIKESİR MİLLETVEKİLLLERİ’’ adlı kitabından önce yayınlanan ‘’BİR GÖREVİN HESABI’’ adlı bir kitabı da bulunuyor. Cumhuriyet, Milliyet ve Balıkesir Baro Dergisi olmak üzere çeşitli yerel basın organlarında yer alan makale ve incelemeleri de var. Osmanlı’dan, Cumhuriyete Balıkesir Milletvekilleri kitabının Cumhuriyet dönemini kapsayan 2’nci cildiyle, Balıkesir Barosu Tarihi, CHP’nin Balıkesir Tarihi, İttihatçı Hüseyin Kadri Bey ve Anıları, Edebiyatımızda Gönen konu başlıklı araştırmaları yayına hazırlanıyor.
Yazımın en başında belirttiğim gibi ‘’OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E BALIKESİR MİLLETVEKİLLERİ’’ adlı kitabın 1. Cildini satın almalıyız. Bu konuda duyarlılık göstermek; hangi siyasi düşünceye sahip olursak olalım Balıkesir’e, onurlu geçmişine, varlığımızı borçlu olduğumuz Kuva-yi Milliye ruhumuza sahip çıkmaktır. Öz benliğimizi öğrenmekten daha doğal ne olabilir ki. Okullarımızda ezbere dayalı tarh dersleri yerine bu kitap ve bu kitap gibi önemli tarihi kitapları da bilmeli çocuklarımız. Şehrimizin tarihini öğrenmemizi sağlayan çok sayıda kaynağa ne yazık ki sahip değiliz. O nedenle bu kitap çok önemli.
Sayın KIRLI’nın, hayatının 12 yılını bu kitabına adamasını çok önemsiyorum. Kutsal bir durum. Bizler için gecesini gündüze katarak yapmış olduğu araştırmaları kitaba dönüştürmesinin değerini ne kadar anlatsam hep az kalır. Hangimiz ailemizden, işimizden, yapmak istediklerimizden vazgeçip tarihi bir misyon üstlenerek böylesine derin ve önemli bir konuda araştırmalar da bulunabilir ki?.. Araştırmalardan sonraki yazıya dökülmesi, yayına hazırlanması gibi aşamalardan oluşan uzun bir süreç. Sayın İsmet Önder KIRLI’ya ne mutlu kitabının Yazım, Düzeltme, Düzenlemeleri kızı Yrd. Doç. Dr. Deniz Defne Kırlı Aydemir’e ait. Kendisi gibi emekli öğretmen olan eşi saygıdeğer R. Nur KIRLI’da en büyük destekçisi olmuş. Başta değerli partili büyüğüm Sayın KIRLI ve ailesine, tarihi kitabı bizlere kazandırmak için emeği geçen herkese sevgi ve saygılarımı iletiyorum. İyi ki varsınız. Sizler sayenizde Balıkesir’in tarihini, bizleri Gazi Meclisimizde temsil eden değerli isimleri öğreneceğiz. Tarihi gelişmeleri bileceğiz. Bugünümüzü, kitaptan öğrendiklerimiz doğrultusunda çok daha doğru olarak değerlendirebileceğiz.

Sayın KIRLI ile gündemin sıcak gelişmelerini değerlendirmek, görüşlerini öğrenmek, kitabına dair düşüncelerimi aktarmak isterim. Bu isteğim partimizin yöneticilerine, Balıkesir’e sahip çıkmak isteyen herkese bir mesaj olsun. Bu isteğimin gerçekleşeceği ortamları yaratmak sizlerin elinde. Kitabın biz okurlar ile buluşmasını sağlayacak bir imza günü düzenlemek, Sayın KIRLI’nın bir konuşma yapacağı bir konferans düzenlemek çok zor olmamalı.

Kitaba dair teşekkürlerimin en sonuncusunu da Sayın Yılmaz Başkanıma iletiyorum. Yılmaz başkanım, yani SAYIN Yılmaz ATEŞ. Sayın Kırlı’nın kitabının dizgi ve baskı işini üstlenen Yılmaz ATEŞ. Kendisi için Sayın KIRLI’nın, ” dostum” ifadesini kullanması ve yürekten teşekkürlerini iletmesi beni çok duygulandırdı. Yılmaz Başkanımı, herkes mütevazı ve vefakârlık gibi pek çok örnek alınacak özelliğiyle tanır, bilir, sever.
Partimizin önceki dönem Genel Başkan Yardımcısı Sayın ATEŞ, önceki Genel Başkan Sayın Deniz BAYKAL ve beraberindeki ekip 2014 Genel Seçimlerinde Balıkesir’imize gelmişlerdi. Susurluk, Sındırgı, Bigadiç, Altıeylül ilçelerimizde coşkulu seçim çalışmalarını yaşamıştık. Aramızdan ayrılışının üzüntüsünü yaşadığımız değerli başkanımız Tahsin Bozoğlu’nu sevgi ve saygı ile anıyorum. Daha sonra İzmir’de, Karşıyaka Belediyesi’nin gerçekleştirdiği 100. Yıl Meydanı açılış törenlerine partimin değerli isimleri ile birlikte katılmıştım. O günkü törende dönemin Belediye Başkanı Sayın Cevat DURAK’ın konuşması çok anlamlıydı. Değerli başkanın o gün dediği gibi vefa, dostluk, değerler, ilkeler çok önemli. Ondandır tarihimize sahip çıkmak gibi partimin böylesine önemli bir ismi Sayın KIRLI’nın kitabı ile kendisine ve üstlendiği misyona sahip çıkmak isteğim. Ondandır Sayın Yılmaz Başkanıma teşekkürüm.
ÜLKEMİN CHP’ye, ölene dek üyesi olarak kalacağım CHP’min ALTI OK’a canı gönülden sahip çıkanlara her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Kazdağ Çiğdemi …

Bu haber 434 kez okundu.
Yazarlar - 12:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  MİNİK SELİN DE KURTARILAMADI
  Kurban Bayramı’nın ikinci günü Erdek Ocaklar’da yaşanan pompalı dehşetinde ölü sayısı ikiye yükseldi. 46 yaşındaki Mehmet Solaklar’dan sonra 10 yaşındaki Selin Cebeci’nin beyin ölümü gerçekleşti. Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar’da Kurban Bayramı’nın ikinci günü eğlence mekanı önünde meydana gelen silahlı saldırıda, 2’si ağır 5 kişi yaralandı. Eğlence mekanında görevli Emrah Saltık ve Erdem T. arasında […]
 • 02
  “HALKIN SESİNE KULAK VERİYORUZ”
  Balıkesir’in ilçelerinde vatandaşlarla buluşmaya ve esnaf ziyaretlerine devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Gönen’deydi. Yılmaz’a Gönen’in CHP’li Belediye Başkanı İbrahim Palaz ile AK Parti Balıkesir Milletvekiil Yavuz Subaşı da eşlik etti Gönenli vatandaşlarla ile selamlaşıp esnaf ziyareti yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, her fırsatta halkla beraber yürüdüklerini ve Balıkesirlilerin sesine kulak verdiklerini […]
 • 03
  “ORMANLARIMIZI TALANA, RANTA VE YANGINLARA KARŞI KORUYALIM”
  CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın tüm uyarı ve dikkat çekmelere karşın orman yangınlarının giderek arttığını söyledi. Ahmet Akın, “İktidarı daha 2 ay önce uyardım. Dedim ki; ‘önleme’ politikası üretemediğiniz için ihmal, dikkatsizlik, kaza ve kasıt gibi insan unsuru kaynaklı orman yangınına yol açan nedenler 2002 yılından bu yana ciddi oranlarda arttı. Kulak asan olmadı. Yapıcı […]
 • 04
  KİTAP İKİ YAKAYI BİRLEŞTİRDİ, KAZDAĞLARI’NA SAHİP ÇIKTI
  Edremit Belediyesi’nin “Ölmez Ağacın Gölgesinde Kitap İki Yakayı Buluşturuyor” sloganıyla düzenlediği Kitap Fuarı açıldı. Çok büyük ilgi gören, bir çok televizyon kanalından canlı yayınlanan 3. Edremit Kitap Fuarı’nın açılışını Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Midilli Belediye Başkanı Taxiarchis Verros, fuarın onur konuğu Ahmet Ümit, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Yıldırım Kaya, Balıkesir milletvekilleri Ahmet […]
 • 05
  HERKES SUSTU, MÜZİK KONUŞTU
  Ünlü sanatçı Fazıl Say, Kazdağları’ndaki altın arayışına karşı su ve vicdan nöbetine Balabantepe’de ki orman resitaliyle destek verdi. Balıkesir’den ve çeşitli şehirlerden binlerce kişinin akın ettiği konserde konuşan Say, doğa ile tarihe sahip çıkmak gerektiğini vurgularken “Türk halkıyla bugün gurur duydum” dedi. Kazdağları Marşı’nı da ilk kezseslendiren Say, finali ise İzmir Marşı ile yaptı. Coşkun […]

YAZARLARIMIZ

 • KAZ DAĞLARINA BAK, EĞİTİM İLE YABANCILAŞMIŞ İNSANI GÖR!

  Eğitim, insana doğuştan sahip olduğu edimleri etkili kullanabilme yeteneği ve disiplini kazandırır.  İnsanın bu eğitimden yararlanabilmesi, aldığı eğitimin kalitesi ile bir de bireyin içinde bulunduğu bilişsel, duyuşsal hazır bulunuşluğu ile yakından ilişkilidir. Kazanılan yeteneklerin kullanım biçimini ve yönünü belirlemeye sıra gelince, işin içine ideoloji, inanç, egemen kültüre dayalı aşılamalar, güdülemeler, güdümlemeler girer. Eğitim sistemlerinin insan […]
 • KAZANIYOR MU SANIYORUZ SAHİDEN?

  “Doğayla savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak kaybedeceğiz” demiş Hubert Reeves. Türkiye için “cuk” oturan bir tespit. Onlarca yıldır savaşıyoruz. Kazanıyor gibiyiz(!) Kaybettiğimizi  gelecekte anlayacağız şüphesiz de bugün kazandığımızı sandığımız savaşın sorumlularını bulabilecek miyiz? Hayır. İda’da aylardır on binlerce ağaç kesilirken, köylüler ve yörede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile yerel basın dışında kimsenin sesi pek duyulmadı […]
 • ANAFARTALAR ZAFERİ -2-

  EMPERYALİSTLERİN BELİ NASIL KIRILDIÇanakkale Savaşlarını İngilizler safında başından sonuna kadar izleyen savaş muhabiri Ashmead-Bartlett Times gazetesinde 19 Mayıs 1916 tarihli makalesinde yazdıklarını okumak bile olayı gözler önüne seriyor :“10 Ağustos günü Anzak birlikleri büyük gayret sarfetmişler ve Conkbayırı sırtlarına ulaşmışlarsa da ele geçirdikleri yeri koruyamamışlardır. Hele Ghurkalardan bir tabur Conkbayırı’na çıkabilmişti. Fakat Türkler karşı saldırıya […]
 • KILIÇDAROĞLU’DAN (7) MADDELİK MANİFESTO

  Hafta sonu Afyonkarahisar Sandıklı ilçesinde CHP’li belediye başkanlarıyla Çalıştay yapan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yedi maddelik bir manifesto yayınladı.Daha raporun mürekkebi kurumadan yandaş medya çamuru yapıştırıverdi.“Yedi maddelik kaos.”Bu Manifestodan kaos falan olmaz; ama AKP’nin kâbusu olur.Neyse, biz gelelim Kılıçdaroğlu’nun manifestosuna. Özetle: 1-Kimseyi ötekileştirmeyin, ayrımcılık yapmayın2-Hizmeti yandaşlara, eş, dost, akrabaya değil belde halkına yapın3-Fakir mahallelere pozitif […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • KAZDAĞLARI, İHANETİ AFFETMEZ!

  Munzur Dağlarının tamamı, maden sahası ilan edildi. Salda Gölü, milleti ümmete çevirme hevesine kapılanlar tarafından, Millet Bahçesi olması için ihaleye çıkıyor. Hasankeyf, 12 Bin yıllık kültürel miras ömrü en fazla 50 yıl olacak Ilısu Barajı için sular altında bırakılmak isteniyor. Kazdağları’nın doğası maden arama faaliyetleri yüzünden katlediliyor… Anadolu’ya, cehennemi yaşatan doğa katliamlarına yönelik gelişmeleri sıcağı […]
 • KAZDAĞLARI’NDAN MARMARA’YA, SUSURLUK ÇAYI’NDAN GÖNEN’E…

  Bu yaz Balıkesir’de gündemi çevre olayları belirledi.Özellikle Çanakkale Kirazlı’dan Havran Demirtepe’ye, Balya Orhanlar’a kadar uzanan altın arayışı Balıkesir’de çevrecilerin haklı tepkilerini getirdi. Bu konuda yazılmadık, söylenmedik laf kalmadı. 5 Ağustos’taki büyük buluşmada görme engelliler bile vardı ama gerçekleri görmek istemeyen bazıları hala “Kirazlı Kazdağları’nda değil, Kazdağlarına 40 km uzaklıkta” demeyi sürdürüyor.Bazıları ise Edremit Körfezi’ndeki yapılaşmaya […]
 • SU VE VİCDAN İÇİN – Fatma Zehra KÖSELEY

  Kaz Dağları Kirazlı – Balaban’da su ve vicdan nöbeti tutacağız.Kaz Dağları eteğinde oturan bizler sabah döküldük yollara. Kalabalıklar arttıkça , tanışlarla karşılaştıkça, Kaz Dağları eteğinin sıcağı serinliklere dönüştü. Kucaklaştık , yeniden görüşmenin coşkusuyla. Bu kadar yaman kalabalık olacağımızı sanmıyordum. Sabahın seherinde ötüyor kuşlar türküsünü mırıldandım aracımıza giderken. Keyifle yola koyulacağız , kadınlarımız rengarenk , coşkuyla […]
 • NEFES – Hakan TOPALOĞLU

  Soluk da diyebilirsiniz. Dua anlamı da taşıyor, duman anlamı da. Hatta şiir anlamı da taşıyor nefes. Nefes, aynı zamanda bir film ismi. Hani komutanın askerlerine “sen uyursan herkes ölür” diye bağırdığı film. Nöbette uyumanın ölüme yol açacağını anlatan efsane replik. Ölümün bizi uykuda yakalaması sadece terörün bir sonucu mu?.. Değil elbette. Araç kullanırken uyursanız, ölürsünüz. […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • SERİN NEFESLER- İHSAN DURAK

  “Bir rahip,bir doktor ve bir mühendis golf sahasının boşalmasını beklemektedirler. Mühendis:”Bu adamlar ne yapıyor böyle, 15 dakikadır bitirmelerini bekliyoruz.” Doktor: “Bilmiyorum ama hiç böyle bir saçmalık görmedim.” Rahip: “İşte görevli geliyor, onunla konuşalım.” Rahip: ” Merhaba, Şu anda sahada olan grup ne zaman   çıkacak, neden bu kadar yavaşlar?” Görevli: “Evet onlar kör itfaiyeciler. Kulübümüzde […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 30 AĞUSTOS’U BİLMEYEN ZAVALLILARA … Nedim ISPARTA

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” demiş. Doksanlı yılların başında Görsel Yayınlar Bölge Müdürüyken 3 yıl Kütahya bölgesinde çalıştım. O  zaman Dumlupınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olan arkadaşımın davetlisi olarak 30 Ağustos’ta 2 yıl törenlerde protokolde bayramı izleme fırsatı buldum. Cepheleri ve şehitlikleri gezdim. Atatürk kendisine […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • TEHLİKELİ ANALİZ… HIRSIZ KİM…?

  Bizi yönetenleri suçlamadan önce şimdi herkes bir kez daha düşünsün…BUYRUN : Okuyun…… !!!!!KOSGEB’e başvurup…araya adam sokarak KOBİ kredisi alıp… altındaki arabanın modelini yükseltiyor..KOBİ destek kredisi alıp… Deniz manzaralı dubleks daire alıyor…KOBİ kredisi alıp… Aldığı parayı iş yerini büyütmekte kullanmıyor… faize yatırıyor… hem taksitle yavaş yavaş geri ödüyor… hemde parasına para katıyor…İşsizlik maaşı alabilmek İçin, patronundan […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • İNSANLIK MI?.. Tanyol KIPÇAK

  Düşünen ve konuşabilen canlı varlık nedir sorusunun cevabı hiç şüphesiz insandır…Hiç birimizin itirazı yok herhalde…Pekiii..Yukarıdaki tarife uyan bir canlı…Yolda yürürken kazara çarptığı insana bırakın “pardon” demeyi ; yürü lan deyip “küfür”ediyorsa; otobüste,metroda yaşlısına yer vermeyip “saygı” göstermiyorsa; trafikte aracından el,kol hareketleri yapıp başka sürücüleri “taciz” ediyorsa; kadına gözü ile “sarkıntılık” ediyorsa;“O” insan mıdır?..Hakkı olmadığı halde […]
 • YÜCEL BAŞKAN’IN KULAĞINA FISILDAYIN

  Bandırma’da yapılan “2020-2024 Stratejik Planlamaya Esas Kuzey Gölge Şehir Çalıştayı’nın ardından Yücel Yılmaz ve Tolga Tosun Bandırma’da incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi bizi toplantıya davet etmediği için Çalıştay’daki konuşmaları aktaramıyorum ama Bandırma’da inceledikleri yerleri ve izlenimlerimi sizlere kısaca yazacağım. “Birlikte yöneteceğiz, ortak akıl” gibi seçim öncesi vaatlerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın, söylediği sözlerin somut […]
 • KÜÇÜK ALTIN- UĞUR SATILMA

  Futbol sezonunun başlamaması nedeniyle gündemi fanatik ve sığ tartışmalar henüz esir almadı. Bu boşluktan istifa edip atletizmden konuşmalı, zira tam zamanı! Son günlerde özel sporcularımızın Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) tarafından düzenlenen Dünya Gençler Para Atletizm Şampiyonasında kazandığı başarıları gururla takip ettik. Ancak durumu başlarını okşayarak geçiştirdik. Sanırım bu güzel çocuklara gerekli ilgiyi ülke olarak gösteremememiz, […]
 • DİRENEN KADINLARIMIZ…

  “Biz kadınlar okumasınlar demek istemiyoruz. Kadın izdivaçtan sonra arzu ederse, vakit buldukça kendi hanesinde ulum-u aliyeyi de tahsil edebilir. Şeriatımız buna mani olmaz, belki teşvik eder… Fatma Aliye Hanım hazretlerinin dediği gibi, tesettüre riayet şartıyla, bizde de herhangi bir kadın ticaret edebilir.” Şeyhülislam Musa Kazım… … LATİFE hanım… Atatürk evinde Nutuk’u bitirip okuduktan sonra eşi […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 95.734
  0,00%
 • ALTIN 270.66
  -0,32%
 • DOLAR 5.581
  0,03%
 • EURO 6.193
  0,07%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link