DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

“KEŞKE HAVALİMANINA HARCADIĞINIZ PARAYI DEVLET HASTANESİNE HARCASAYDINIZ”

Yayınlanma Tarihi :
“KEŞKE HAVALİMANINA HARCADIĞINIZ PARAYI DEVLET HASTANESİNE HARCASAYDINIZ”

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Balıkesir Merkez Havalimanın tüm hizmetleri sunabilecek kapasitede olmasına rağmen 27 aydır tek bir uçak inmediğini ve atıl hale getirildiğini, Balıkesir Devlet Hastanesi’nin ise planlı bir şekilde geriletildiğini söyledi. Şahin, “Keşke 2019 yılında havalimanına harcayacağınız bu 76 milyon lirayı devlet hastanesine harcamış olsaydınız da şu anda bu devlet hastanesinin yarısını yapmış olsaydık. İşte bu AKP’nin plansız ve programsız bir şekilde kamu kaynaklarını boşa heba ettiğinin bir örneğidir. Balıkesir’de resmen ikinci zafer havalimanı vakasını yaşıyoruz.” dedi. 

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada bir kez daha Balıkesir Havalimanı ile Balıkesir Devlet Hastanesini gündeme getirdi.

“BALIKESİRLİLER VE HAVALİMANI ÇALIŞANLARI UÇAK SEFERLERİNİ BEKLİYOR”

Balıkesir Merkez Havalimanı’nın 2019 yılında 76 milyon 521 bin lira harcanarak yapıldığını söyleyen Şahin, “İki buçuk yıl önce havalimanının durumunu Ulaştırma Bakanlığına sorduğumuzda, 10 Şubat 2020 tarihi itibariyle tüm mevcut altyapı ve üst yapı tesisleriyle her türlü sefere cevap verebilecek nitelikle hizmete girdiği yönünde cevap almıştık. Yine havalimanında kaç kişi çalışıyor diye sorduğumuzda, 99 kişinin atıl olan havalimanında çalıştığını öğrendik. Son olarak, havalimanının neden hala hizmete girmediğini sorduğumuzda, ‘havalimanlarına düzenlenecek uçuş seferleri, yolcu potansiyeline bağlı olarak hava yolu kuruluşları tarafından belirlenir.’ cevabını almıştık. Yani Bakan diyor ki, ‘biz yolcu potansiyeline bakmadan, fizibilite raporu hazırlamadan havalimanını yaptık ve 76 milyon lirayı çöpe attık.’ AKP yetkilileri ise havalimanının yabancı yatırımcıları Balıkesir’e çekmek için yapıldığını iddia ediyorlar. Yatırım, yabancılar için değil, kendi insanımız için yapılır. Balıkesirli hemşehrilerimiz ve 99 havalimanı çalışanı halen uçak seferlerini beklemektedir.” dedi.

DEVLET HASTANESİ’NİN YATAK SAYISI 650’DEN 260’A İNDİRİLDİ

Balıkesir Devlet Hastanesinin 1954 yılından bu yana, yaklaşık yetmiş yıldır aynı binada Balıkesirlilere hizmet verdiğini anımsatan  Şahin, şunları söyledi:

“ 2017 yılında Atatürk Şehir Hastanesinin hizmete girmesinden sonra Balıkesir Devlet Hastanesi 650 yatak kapasitesinden 260 yatağa indirildi ve A2 sınıfından B sınıfı bir hastaneye geriletildi. Şehir hastaneleri açılırken, bulunduğu illerdeki devlet hastanelerinin kapatıldığına defalarca şahit olmuştuk ancak bir hastanenin imkanlarının geriletildiğine ilk defa Balıkesir’de şahit olduk. Bunun yanı sıra, Balıkesirliler yıllardır 400 yataklı ek binanın yapılmasını beklemektedirler. Ancak, proje bedeli 531 milyon lira olarak belirlenen Balıkesir Devlet Hastanesi Ek Binası için 2022 yılında toplam maliyetin sadece %1,5 civarında bir bütçe ayrılmıştır. Bir tarafta yapımı için 76 milyon lira harcanmış ve atıl bırakılmış bir havalimanı varken, diğer tarafta vatandaşın sağlık hizmeti almak için beklediği geriletilmiş bir devlet hastanesi bulunmaktadır. Keşke 2019 yılında havalimanına harcayacağınız bu 76 milyon lirayı devlet hastanesine harcamış olsaydınız da şu anda bu devlet hastanesinin yarısını yapmış olsaydık. İşte bu AKP’nin plansız ve programsız bir şekilde kamu kaynaklarını boşa heba ettiğinin bir örneğidir. Balıkesir’de resmen ikinci zafer havalimanı vakasını yaşıyoruz.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP