DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

“KEŞKE DEME LÜKSÜNÜZ YOK”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“KEŞKE DEME LÜKSÜNÜZ YOK”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Balıkesir’de partisinin il binasının açılışını yaptı, 1. Olağan Balıkesir İl Kongresi’nde konuştu. AK Parti iktidarına sert eleştiriler yönelten Babacan, “Daha önceki depremlerde müteahhitleri suçlayanları görmüştük ama hayatını kaybeden vatandaşları suçlayanları ilk defa görüyoruz gerçekten. ‘Keşke’  diyerek bu ülkeyi yönetemezsiniz. Devlet görevini yapamıyorsa, vatandaşını dayanıklı konutta oturtacak şekilde kurallarını işletemiyorsa, depreme karşı önlem almıyorsa ‘keşke’ deme lüksü yoktur” dedi.

İZMİR DEPREMİ FACİASININ SEBEBİ HUKUK DEVLETİ OLMAMASIDIR

Hukuk devletinde ruhsatsız bir yapının inşaatına izin verilmez. Kimse buna cüret edemez. Kural varsa o kural uygulanır. Hukuk devletinde depremle ilgili yönetmelik varsa, o kurallara uygun yapılan binalara insanlar taşınır. Bina o kurala uygun yapılmadıysa, o binada oturulmasına izin verilmez.

İNŞAAT SÖZ KONUSU OLUNCA RANT GÖZLÜKLERİNİ TAKIYORLAR

Özellikle inşaat sektörü söz konusu olunca devlet adına yetki kullanan, ister merkezi hükümet olsun ister belediyeler olsun, hemen rant gözlüklerini takıyor. “Dur bakalım burada ne rant var” diye bakıyorlar. Hukuk unutuluyor, kural unutuluyor. Herkes “kendi şahsi çıkarım ne olacakö diye bakıyor projelere. Yazık günah. 100’ün üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti.

“KEŞKE” DİYEREK BU ÜLKEYİ YÖNETEMEZSİNİZ

Daha önceki depremlerde müteahhitleri suçlayanları görmüştük ama hayatını kaybeden vatandaşları suçlayanları ilk defa görüyoruz gerçekten. “Keşke” diyerek bu ülkeyi yönetemezsiniz. Devlet görevini yapamıyorsa, vatandaşını dayanıklı konutta oturtacak şekilde kurallarını işletemiyorsa, depreme karşı önlem almıyorsa “keşke” deme lüksü yoktur.

“SORUMLULUKLARDAN KAÇMASINA İZİ NVERMEYECEĞİZ”

Hükümetin ortağı bunu hep yapıyor.  İyi bir şey varsa kâra ortak, zarar varsa kenara çekilip “keşke” diyor. Sorumluluktan kaçıyor ama kaçamazsınız. Biz sizin bu sorumluluklardan kaçmanıza izin vermeyeceğiz. Ne zaman sorumluluklardan kaçacak gibi yapsanız, sorumlu ve ortak olduğunuzu tekrar tekrar hatırlatacağız. İnsanların evi başına yıkılmışken, insanlar yakınlarının acısını yaşarken “keşke” deme lüksünüz yok.

İMAR BARIŞI, HUKUKSUZLUĞU KALIN BİR YORGANLA KAPATMAKTIR

Eğer illa “keşke” diyeceksek; bu imar barışı büyük bir yanlıştır, büyük bir hatadır. Yıllarca birikmiş yapı stokuyla ilgili ne kadar problem ve hukuksuzluk varsa, tamamının üzerini kalın bir yorganla kapatıyorsunuz. İzmir bu konuda en yüksek oranda imar barışı başvurularının olduğu bir şehir maalesef.

KAZ DAĞLARINI KORUYUP, NESİLLER ARASI ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ

Kaz Dağları’na sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ranta ve doğa yıkımına dayalı projelere geçit vermeyeceğiz. Bu aynı zamanda nesiller arası adalet için de çok önemli. Çocuklarımıza yaşanabilir bir çevre bırakma sorumluluğuyla hareket etmek zorundayız.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP