DOLAR31,1049% 0.18
EURO33,6616% 0.09
STERLIN39,4175% 0.09
FRANG35,2906% 0.15
ALTIN2.033,76% 0,06
BITCOIN1.618.937-0.408

KEPSUT YANGINI RÜZGARLA BÜYÜDÜ, 7 SAATTE KONTROL ALTINA ALINABİLDİ

Yayınlanma Tarihi :
KEPSUT YANGINI RÜZGARLA BÜYÜDÜ, 7 SAATTE KONTROL ALTINA ALINABİLDİ

Balıkesir’in Kepsut ilçesine bağlı kırsal Karagöz mahallesinde bugün saat 14.00 sularında ormanlık alanda başlayan ve saatteki hızı 70 km’yi bulan rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangın saat 20.40’da kontrol altına alındı. 11 helikopter ve 10 uçakla havadan gerçekleştirilen müdahale, yerden 40’tan fazla arazöz ve su ikmal aracıyla desteklenirken,  400’ün üzerinde personel görev yaptı. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor. Bazı köylere ise hatlar zarar gördüğü için elektrik verilemiyor. 

VALİ ŞILDAK HEP YANGIN BÖLGESİNDEYDİ

Vali Hasan Şıldak yangın ihbarının ardından ekiplerin karadan ve havadan yürüttüğü müdahale çalışmalarını bizzat yerinde takip etti.

 VALİLİK’TEN YANGINLA İLGİLİ SON AÇIKLAMA

Balıkesir Valiliği’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Kepsut İlçemize bağlı Karagöz Mahallesinde bugün saat 14.00 sularında ormanlık alanda başlayan ve saatteki hızı 70 km’yi bulan rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangına etkili olarak ve zamanında müdahale edilmiştir. Karadan ve havadan en hızlı şekilde, iyi bir koordinasyonla yapılan çalışmalar kuvvetli rüzgara rağmen güçlü bir şekilde alanda sürdürülmüştür.”

“11 helikopter ve 10 uçakla havadan gerçekleştirilen müdahale, yerden ise 40’tan fazla arazöz ve su ikmal aracıyla desteklenmiş, 400’ün üzerinde yangın söndürme personeli görev almıştır.”

“Saat 20.40 itibariyle yangın kontrol altına alınmıştır. Yanan alanın etrafı çevrilerek soğutma çalışmalarına başlanmıştır. Yangının çıkış sebebi araştırılmaktadır.

İlimizde hazır bulunan kara ve hava söndürme unsurlarına çevre illerden çok sayıda destek sevk edilmiştir.”

“ELEKTRİK HATLARI ZARAR GÖRDÜ, BAZI KÖYLERE ELEKTRİK VERİLEMİYOR”

“Yangın alanındaki elektrik hattının zarar görmesi nedeniyle enerji verilemeyen kırsal mahallelerimize en kısa sürede elektrik verilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.”

“Kepsut İlçemizdeki yangın, iyi bir planlama ve koordinasyon, hızlı bir müdahale ile kontrol altına alınmıştır. Çalışmalara katılan ve destek veren, başta Orman Teşkilatımız olmak üzere bütün kurumlarımızın değerli personeline teşekkür ediyor, vatandaşlarımıza, Kepsut’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP