DOLAR 32,3934 % 0.13
EURO 34,9429 % 0.05
STERLIN 41,4101 % 0.18
FRANG 36,1839 % 0.13
ALTIN 2.401,89 % 0,01
BITCOIN 69.585,09 -0.208
Yayınlanma Tarihi :

BAYRAK ÖZDEN’DE

BAYRAK ÖZDEN’DE

Balıkesir Kent Konseyi Başkanlığına Sevinç Baykan Özden seçildi. Tek aday olarak seçime giren Özden, “Balıkesir Kent Konseyi’ni birlikte yöneteceğiz, birlikte çalışacağız.” dedi. Kongrede Yürütme Kurulu da belirlendi. 

Kent gönüllülerinin şehrin yönetiminde söz sahibi olduğu ve “ben de varım” dediği Balıkesir Kent Konseyi’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı, Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde 20 ilçeden gelen vatandaşların  katılımıyla gerçekleştirildi.  Genel Kurula CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, Balıkesir milletvekili Serkan Sarı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Karesi Belediye Başkanı Mesut Akbıyık da katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının anısına saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda Balıkesir Kent Konseyi’nin çalışmalarının yer aldığı  video gösterimi yapıldı. Hemen ardından da protokol konuşmalarına geçildi.

‘BÜYÜKŞEHİR İSMİNE YAKIŞIR ADIMLAR ATILACAK’

Konuşmasında ortak aklın önemine dikkat çeken  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“KONGRELER ŞEHRİ BALIKESİR”

“Görevimizin başına geldiğimiz günden bu yana attığımız en önemli adımlardan biri yol haritamızı ve planımızı belirlemek için ortaya koyduğumuz Dönüşüm Kongremizdi. Bu kongrede Balıkesir ile dertlenen hemşehrilerim, ‘ben de bir şeyler ortaya koymak istiyorum’ diye fikirlerini ortaya koydu. O kongrede konuşulanlara bakıyorum o kadar güzel tavsiye ve fikirler beyan edilmiş ki hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Balıkesir kongreler şehri ismini boşuna almamış. Milli Mücadelenin ilk başından beri örgütlenen şehrimiz, vatanımızı kurtarmak için bir olmuş, beraber olmuş, seferber olmuş. 15 Mayıs’ta İzmir işgal ediliyor, 16 Mayıs’ta Yiğit Balıkesirliler buna başkaldırarak milli mücadeleyi başlatıyor. Kongreler düzenliyor. İşte bizler o Kuvayi Milliyecilerin torunları olarak örgütlenmeyi, dayanışmayı ve cesur şekilde hareket etmeyi hem onlardan hem de Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten öğrendik.”

‘HİÇBİR AYRIM YOK’

“Balıkesir’imizin önümüzdeki dönem stratejisini ve kalkınma planını belirleyeceğimiz konseyimizde sizlerle etkili bir biçimde iletişim içinde, eşgüdümlü hareket edecek ve o değerleri Balıkesir’in gelişmesi için hep beraber istişareli bir biçimde kullanacağız. Şehrimizin tarımından turizmine, altyapısından üstyapısına, teknolojisine, bütün bu güzelliklerine, potansiyelini birlikte ortaya çıkarmak için eşgüdümle hep birlikte çalışacağız. İnsan kaynağının verimli kullanılması ve en önemli konulardan birisi olan iklim değişikliği ve yeşil dönüşüm konusunda Türkiye’de en uygun olan yerlerin başında Balıkesir geliyor. Onun için; yeşil bir Balıkesir için, temiz bir Balıkesir için ve potansiyelini en yüksek düzeyde kullanacak bir Balıkesir için çalışıyoruz. 20 ilçesiyle birlikte Dursunbey’den Bandırma’ya, Erdek’ten Burhaniye’ye kadar hiçbir ayrım yapmadan mücadele ediyoruz. “

‘POTANSİYELİ VE TECRÜBEYİ  DAHA DA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ’

“Burada ortak aklı egemen kılmanın en önemli yollarından bir tanesi de kent konseyleridir. Yıllarca kent konseyleri toplantılarına katıldım. Buradan Mürsel Bey başta olmak üzere yürütme kurullarına, çalışma kurullarına teşekkür ediyorum. Balıkesir’de birikmiş olan potansiyeli, tecrübeyi daha da ileriye taşıyacağız. Bunun için de hiç kimseyi ayırmadan kent ve insanı birbiriyle birleştirerek, insan kenti şekillendirir anlayışıyla çalışacağız. “

‘BENİM BÜYÜK AİLEM’

“İşte bu süreçte hep söyledim yine söyleyeyim; Kent Konseyleri siyasete başlarken söylediğim ‘Balıkesir Benim Ailem’ söylemine bire bir uyuyor. İşte bu ‘Balıkesir Benim Ailem’ söylemini hayata geçirmek için yapılacak faaliyetlerde siz ailemi işin içine almak ve birlikte çalışmak için bu sinerjiyi büyük bir enerjiye çevireceğiz.”

‘VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ’

“Balıkesir’imiz için danışarak, ortak akılla nitelikli insan kaynağımızla var gücümüzle çalışacağımıza hepinizin huzurlarınızda söz veriyorum. Balıkesir, Kent Konseyleri için hakikatten büyük atılımlar gerçekleştirdi. Şimdi bir hedefimiz var. Bu hedefimizi yine birlikte, önceki tecrübeleri de işin içine alarak beraberce dernekleriyle, bütün demokratik kitle örgütleriyle, akademik odalarla birlikte üreten bir konsey haline getirip, bunların sonuçlarını da uygulayan bir Balıkesir’i hep birlikte yaşayacağız.”

DİVAN BAŞKANI KORUCUOĞULLARI OLDU

Konuşmaların ardından; Tahir Korucuoğulları‘nın başkanlığında, Jale Bayraktar ve Haydar Filiz‘in katip üyeliğinde bulunduğu Divan Heyeti, belirlenen gündemleri görüştü. Gündem maddelerinden biri olan Başkan ve Yönetim Kurulu seçimleri de yapıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sevinç Baykan Özden, oy çokluğuyla Balıkesir Kent Konseyi Başkanı seçildi. Yürütme Kurulu’nda ise; Balıkesir’de faaliyet gösteren 44 kurum, kuruluş, oda ve demokratik kitle örgütleri yer aldı.

“KENT KONSEYİ’Nİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ”

Karesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi de olan Sevinç Baykan Özden, 10 yıldır Kent Konseyi’nde aktif olarak çalıştığını belirtirken, “Kent Konseyinin amacı yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşehricilik hukuku ve ondan ortaya çıkan bilincin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetim anlayışının benimsenmesini sağlamak, sürdürülebilir gelişmenin sağlanması ve bu konuda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik hazırlanan projelerin uygulanmasını sağlamaktır. Bu görevleri yerine getirebilmek için devraldığımız   bayrağı doğru taşıyacak olan kişiler bu salonu dolduran, şehri için dertlenen Balıkesirlilerdir.  Balıkesir Kent Konseyi’ni birlikte yöneteceğiz, birlikte çalışacağız.” dedi.

Balıkesir Kent Konseyi’nin yeni başkanı Sevinç Baykan Özden, konseyde önemli çalışmalar yapan önceki dönem başkanı Mürsel Sabancı’ya çiçekle teşekkür etti.

BALIKESİR KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU LİSTESİ 

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ (ADD) BALIKESİR ŞUBESİ

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ

BALIKESİR BAROSU

BALIKESİR DİŞ HEKİMLERİ ODASI

BALIKESİR ECZACILAR ODASI

BALIKESİR ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ

BALIKESİR GENÇ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ

BALIKESİR İLİNİ TANITMA VE GÜÇLENDİRME VAKFI

KARESİ MUHTARLAR DERNEĞİ

ALTIEYLÜL MUHTARLAR DERNEĞİ

MİMARLAR ODASI BALIKESİR ŞUBESİ

BALIKESİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜĞÜ

BALIKESİR SANAYİ ODASI

BALIKESİR SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ(BASİAD)

BALIKESİR SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI (BSMMMO)

BALIKESİR ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI

BALIKESİR TABİP ODASI

BALIKESİR TİCARET ODASI

BALIKESİR TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

BALIKESİR UMUM MADENİ EŞYA VE SANATKARLAR ODASI

BALIKESİR VETERİNER HEKİMLER ODASI

BALIKESİR ZİRAAT ODASI

BALIKESİRLİLER BİRLİĞİ

BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ (ÇYDD) BALIKESİR ŞUBESİ

DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU (DİSK) BALIKESİR ŞUBE BAŞKANLIĞI

DURSUNBEY MUHTARLAR DERNEĞİ

GÜNEY MARMARA KALKINMA AJANSI (GMKA)

OTİZMLİ BİREYLERİ DESTEKLEME VAKFI

SOSYAL DEMOKRASİ DERNEĞİ

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI BALIKESİR İL TEMSİLCİLİĞİ

TOBB BALIKESİR GİRİŞİMCİLER KURULU İL İCRA KOMİTESİ

TOBB BALIKESİR KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU İL İCRA KOMİTESİ

TÜRK ANNELER DERNEĞİ BALIKESİR ŞUBESİ

TÜRK EĞİTİM VAKFI (TEV) BALIKESİR ŞUBESİ

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEREDASYONU (TÜRK-İŞ)

TÜRK OCAKLARI DERNEĞİ BALIKESİR ŞUBESİ

TÜRKİYE HARP MALULÜ GAZİLER, ŞEHİT DUL VE YETİM DERNEĞİ BALIKESİR ŞUBESİ

ENGELSİZ ŞEHİR BALIKESİR MECLİSİ

KADIN MECLİSİ

GENÇLİK MECLİSİ

ÇOCUK MECLİSİ

KUVA-YI MİLLİYE MECLİSİ

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP