DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.625.9111.037

KENDİ DEĞERSİZ, OYU DEĞERLİ YURDUM İNSANI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KENDİ DEĞERSİZ, OYU DEĞERLİ YURDUM İNSANI

BioNTech’in 3. doz aşısını olduktan hemen sonra öksürük, ateş, şiddetli eklem, kas ve boğaz ağrısı şikâyetlerim ile tekrar hastaneye gitmiş ve bu durumun aşıdan kaynaklanmadığı,  sıkıca korunmama rağmen beş dakikalık bekleme süresi içinde hastalardan virüs bulaşmış olabileceği yönünde bilgilendirilmiştim.

Ancak geçen bir yıl içinde yaşam kalitemi bir hayli bozan bu şikâyetlerimin sık sık tekrarlaması sonucunda doktorum kapsamlı bir tetkik yapılmasına karar verdi.

Araştırma sonucu sevindiriciydi, elde edilen tüm verilere göre her şey yolunda görünüyordu.

Peki, o zaman sık sık tekrarlayan özellikle dayanılmaz derecedeki eklem ve kas ağrılarımın sebebi neydi?

Almanya’da aşının sebep olduğu ağır yan etkiler sebebiyle mağdur olan insanlara BioNTech ve Moderna gibi mRNA aşı firmalarının Aşı Hasarı Tazminatı ödediklerini söyleyen doktorum, aşıdan sonra artış gösteren hastalıklardan bahsetti ve bir an önce ağrılarımla ilgili araştırma yapılması önerisinde bulundu.

Duyduklarımdan sonra bir an panik oldum ve sağlığımın çalındığını hissettim. Özellikle de tedavi olabilmek için bir sürü bürokratik engelli aşmak zorunda kaldığımız bir sağlık sistemine sahipken.

Mesela sağlık sigortanız olsa dahi SGK’nın kapsam dışı bıraktığı veya sadece şehir hastanelerinde yapılmasına izin verdiği tahlilleri yaptırmak için ekstra çaba sarf etmeniz gerekiyor, o da randevu alabilirseniz.

Üstelik günümüzün ekonomik koşullarında halkın sürekli eksi veren bütçesi ile ulaşılması zor olan sağlık hakkı, ne yazık ki temel ihtiyaçların karşılanmasından sonra geliyor.

Oysa Alman Hükümeti aşının ağır yan etkileri sebebiyle zarar görmüş olan vatandaşlarına hasar tazminatının haricinde sağlık ve maddi destek hizmeti de sağlıyor. Zira sosyal devlet anlayışı da bunu gerektirir zaten.

Yine de hiçbir tazminat bunca kaybın ve kaybedilen sağlıkların ikamesi olamaz.

Aşı sonrası meydana gelen ve kronik hale gelen yorgunluk, nefes darlığı, öksürük, eklem, kas ve göğüs ağrısı, depresyon, mide, barsak problemleri ve alerjik reaksiyonlar gibi birçok rahatsızlık uzamış Covid (Long Covid) belirtileri diye adlandırılıyor.

Araştırma yaparken edindiğim bilgilere göre; ilerleyen zamanda aşının erken dönem yan etkilerine başka rahatsızlıklar da eklenir mi henüz bilinmiyor.

Hastane koridorları, sağlık ocakları şimdilik bu şikâyetlerden yakınan hastalarla dolu ve genelde şikâyetlerinin aşıdan sonra başladığını söylüyorlar.

Birkaç gün süren tetkiklerim esnasında yaşadığım hastane deneyimimden sonra; ülkemdeki sağlık sisteminin yetersizliği ve kendi değersiz oyu değerli yurdum insanının sağlığına verilmeyen değer karşısında, kronik hale gelen kas ve eklem ağrılarıma şükretmem gerektiğini anladım.

Her kötü olayın kadere bağlandığı ülkemde, “Hak, hukuk, adalet aranmaz, beterin beteri var sen haline şükret” inanışı baskın çünkü.

YORUM YAP