DOLAR31,0077% 0.31
EURO33,5757% 0.37
STERLIN39,1698% 0.31
FRANG35,2390% 0.45
ALTIN2.018,34% 0,31
BITCOIN1.606.553-0.748

“KEMAL BAŞKAN YOLUMUZU AÇ”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“KEMAL BAŞKAN YOLUMUZU AÇ”

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Ören Mahallesindeki Dilek Evleri Sitesi sakinleri, denize  ulaşımlarının engellendiği gerekçesi ile eylem yaptı, yol kapattı. Ellerinde “Denize Geçiş Hakkımız Engellenemez ” ve “Kemal Başkan Yolumuzu Aç” yazılı pankart taşıyan kalabalık, Milli Savunma Bakanlığının mahkeme kararlarını uygulamasını istedi. 

Burhaniye’de 1980 yılında hizmete giren 184 haneli Dilek Evleri Sitesini denize ulaştıran yol Askeri Kampın yanından geçerken, güvenlik gerekçesi ile 15 yıl önce kapatıldı. Belediyenin öncülüğünde açılan mahkemeyi kazanan site sakinleri bir türlü denize giden yolun açılmasını başaramadı.  Eskiden denize 15-20 metrelik yoldan gidip gelen vatandaşlar, bu yolun kapanması ile 700 metre yol yürümek zorunda kaldı. Sitede oturan özellikle yaşlı vatandaşlar bu konuda  zorlandıklarını anlatırken, yollarının açılması için eylem yaptı.

Site önünde toplanan kalabalık ellerinde pankartlarla Uğur Caddesini trafiğe kapattı. “Denize geçiş hakkımız engellenemez” ve “Kemal başkan yolumuz aç” sloganları atan kalabalık eylemin ardından  sessizce dağıldı..

Denize gidip gelirken düştüğünü anlatan 94 yaşındaki Halil Değirmenci, “ Biz burayı açtığımız zaman 55 yaşlarında insanlardık. Ama, bu gün 94 yaşında bir insan denize giderken yerlerde düşüyor. Eğer insansanız. insana karşı bir saygınız varsa bu yolu açın. Bu yolu açmak bizim hakkımız.” dedi.

72 yaşındaki Semih Dülger, ” Mahkeme süreci sonunda askeriye kendi açtığı mahkemeyi kaybetti. Çünkü kamuya ait bir alanı zapt etmek istiyordu Kendi üzerine almak istiyordu. Bu davayı kaybettiklerine göre bizim yolumuzun açılması gerekir. Ama inatla, her nedense her ne hikmetse açmamakta ısrar ediyorlar. Biz belki gençken uzun bir yol yürüyebiliyorduk. Ama, artık bundan sonra bu bizim için daha da zorlaştı. Biz yolumuzun açılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Dilek Evleri Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çokgider ise,” Burası 184 haneli Burhaniye Ören’e bağlı Dilek Evleri Sitesi…  Buradan biz denize ulaşıyorduk. Fakat askeri kamp yolumuzu kapatarak  denize ulaşmamıza mani oldu. Belediye ile Milli Savunma Bakanlığı mahkemeleşti. Bu mahkemeyi kaybettiler Kaybetmesine rağmen belediye başkanını çeşitli bahanelerle oyalayarak yolun açılmasına engel oluyorlar. Biz bunu CİMER’e de bildirdik. Ama, ona rağmen gene bir gelişme yok. Yaşlılarımız var. 80-90 yaşında. Ben kendim 67 yaşımdayım. Denize ulaşmak için 1,5 kilometre yol gidip geliyoruz. Biz bir an önce Milli Savunma Bakanlığının mahkeme kararlarını uygulamasını istiyoruz” dedi.

 

 

Fotoğrafta: Yol kapatan site sakinleri.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Dilek Evleri sitesi. Eylem yapan vatandaşlar. Basın açıklaması.Detay görüntüler. Halil Değirmenci ile röp.Semih Dülger ile röp. İsmail  Çokgider ile röp.

YORUM YAP