DOLAR31,1070% 0.2
EURO33,6857% 0.16
STERLIN39,4380% 0.13
FRANG35,2973% 0.17
ALTIN2.030,50% -0,10
BITCOIN1.626.2730.185

“KELLE KOLTUKTA YAŞAMAYA DEVAM”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“KELLE KOLTUKTA YAŞAMAYA DEVAM”

Yıllardan bu yana sağlıkta şiddetin son bulması için mücadele eden, bunun için bir çok basın açıklaması yapıp, eyleme katılan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan bugün bir hastanın sözlü şiddetine ve tehditlerine hedefi oldu. Uçan, “TBMM’nin toplanıp, sağlıkta şiddet yasasını çıkarmasını umut ediyorduk. Meclis bazı partilerin gelmemesi nedeniyle toplanamadı. Bugün benimle birlikte bir çok yerde sağlık çalışanları yine çeşitli saldırılara maruz kaldı.  Kelle koltukta yaşayacağız herhalde. Mücadeleyi de tabii ki sürdüreceğiz” dedi.

Saat 10.45 civarında Maltepe Mahallesi’ndeki Karesi 6 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen M.A. adlı bir hasta kendi doktoru izinde olduğu için yerine bakan Dr. Necdet Uçan’dan sürücü belgesi için rapor almak istedi.
Sistemden hastanın geçmişini kontrol eden Uçan, uzun bir süredir kan testi yaptırmadığını, ancak aile sağlığı merkezinde de tahlillerin saat 10.00’dan önce yapıldığını söyleyerek, yarın gelip kan tahlili yaptırabileceğini söyledi. Odadan çıkan M.A. saat 11.30 gibi yeniden Uçan’ın yanına gelerek, yakın zamanda tahlil yaptırdığını, muayene olup, raporunu almak istediğini söyledi.

Dr. Uçan, hastanın geçtiğimiz ay PCR testi için bir tahlil yaptırdığını, daha kapsamlı bir tahlil yapılması gerektiğini kendisine bir kez daha iletti.  M.A. bu kez bu akşam Ankara’ya gideceğini ve gitmemesi halinde biletinin yanacağını söyleyerek, rapor konusunda ısrar etti.

Dr. Uçan hastayı muayene ettiğinde ise bir gözünün görmediğini ve Aralık ayına kadar geçerli olan psikiyatri raporunun bulunduğunu saptadı;  M.A’yı muayene olması için göz polikliniğine ve psikiyatri polikliniğine sevk etmesi gerektiğini söyledi. Bunu duyan hasta bir anda öfkelenerek, Dr. Uçan’ın elindeki sevk kağıdını alıp, yırttı. “Beni nasıl psikiyatri servisine sevk edersin” diyen M.A., “Sana göstereceğim”, “Kendine dikkat et ” diyerek tehditler savurmaya başladı. Dr. Uçan da hemen 113’ü arayarak, beyaz kod uygulamasını devreye soktu. Sağlık Bakanlığı’nın Emniyet Müdürlüğünü araması ile birlikte saldırgan ile ilgili işlemler başladı.

“AYNI GÜN BİR ÇOK SALDIRI GERÇEKLEŞTİ”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, “Dün TBMM’nin toplanıp, sağlıkta şiddet yasasını çıkarmasını umut ediyorduk. Meclis bazı partilerin gelmemesi nedeniyle toplanamadı. Bugün benimle birlikte bir çok yerde sağlık çalışanları yine çeşitli saldırılara maruz kaldı.  Kelle koltukta yaşayacağız herhalde. Mücadeleyi de tabii ki sürdüreceğiz” dedi.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

Balıkesir Tabip Odası, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Sendikası (Birlik ve Dayanışma ), İzmir Tabip Odası yayınladıkları açıklamalarla olayı kınarken, bugüne dek sağlıkta şiddet yasasını çıkarmayanları, sorumluları göreve davet etti. Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin de Uçan’ı arayarak olayla ilgili bilgi aldı ve geçmiş olsun dileklerini dile getirdi. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP