“KAZDAĞLARI’NIN ÜSTÜ ‘ALTIN’DAN DEĞERLİDİR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Ekim 2022 - 09:24

“KAZDAĞLARI’NIN ÜSTÜ ‘ALTIN’DAN DEĞERLİDİR”

“KAZDAĞLARI’NIN ÜSTÜ ‘ALTIN’DAN DEĞERLİDİR”
Son Güncelleme :

19 Temmuz 2019 - 23:49

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği ile Çanakkale Belediyesi’nin Çanakkale Atikhisar ve Kirazlı’daki ağaç katliamına dur demek için düzenlediği eyleme Balıkesir’den de büyük destek geldi. CHP Balıkesir milletvekili Ensar Aytekin, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan,Edremit Kent Konseyi, TEMA Vakfı, çevre örgütleri ve STK’larla birlikte Atikhisar ve Havzası’nda yürütülen çalışmalarla Kirazlı bölgesinde incemelerde bulundu. İskele Meydanı’ndaki basın açıklamasına katıldı.

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı da olan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan İskele’de bir konuşma yaptı. Arslan, ” Kaz Dağları’nın üstünün, altından değerli olduğunu her zaman dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Bizlere bahşedilen bu doğa harikası güzellikleri, bir avuç rant çetesine teslim etmeyeceğiz. Bunun için verilen her mücadele kutsaldır. Verdiğimiz mücadeleye omuz veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sosyal medya hesabından da mesajlar veren Arslan, ” Kaz Dağları’nın her bir santimetrekaresini talana ve ranta karşı koruyacağımızı tüm ülkeye bir kere daha haykırdık. Kaz Dağları sadece bugünün değil, geçmişten geleceğe yarınlarımıza mirasımızdır. Kaz Dağları’nı gerekirse canımız pahasına koruyacağımızın sözünü bir kere de Çanakkale’de veriyoruz. Çanakkale’yi nasıl ki emperyal güçler geçemediyse…Kaz Dağları da geçilmez. Bu, böyle biline!” dedi.

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı da, “İnsanın içini yakan bu katliama hep birlikte dur demek zorundayız. Dünya mirası olan Kaz dağlarımıza sahip çıkacağız, doğaya , canlıya , çevreye, insana saygılı bir yaşam istiyoruz” mesajını verdi.

45 BİN AĞAÇ KESİLECEKTİ, 190 BİN AĞAÇ KESİLDİ!
Bölgedeki ağaç katliamlarının yaşandığı alanda konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, şöyle konuştu:

“Şuan Balaban Tepesindeyiz, altın cevherinin üstünde duruyoruz. Bu bölge için ÇED raporunda yaklaşık 45 bin ağaç kesileceği söylenirken, 180-190 bin ağacın kesildiğini görüyoruz. Ve şuan bir hazırlık yapılıyor. Nedir bu hazırlık? Bulunduğumuz tepe yok edilecek. Kazılıp, aşağıda gördüğünüz alana indirilecek. Bunun bir kısmı işe yaramaz olarak alanda muhafaza edilecek, içinde altın olan toprak parçası da alanda depolanacak. Siyanürlenecek, işlenme haline gelecek ve oradan altın elde edilecek. Bu noktada kalan toprak da zehirlenmiş olarak, siyanürlenmiş olarak orada bırakılacak. Söylediklerine göre membranlarla, havuzlarla kontrol altına alınacak dense de, bu noktada bu açık alandaki siyanürlenmiş toprak bizim su kaynaklarımız için risk oluşturacağından biz bu konuda açık ve net bir şekilde buna karşı duruyoruz”

“EKO SİSTEMİ YOK EDİYORLAR”
Başkan Gökhan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Burada bir Kazdağları ekosistemini görüyorsunuz. Kazdağları sadece bu alan değil, Balıkesir’den tutun Bandırma, Edremit, tüm bu yarımadayı kapsayan bir ekosistem. Tüm bu ekosistemi, birer birer, gıdım gıdım yok etmeye çalışıyorlar. Bu alanda yine ayrıca termik santraller var. Burada altın işleme madeni, tesisi yaratılmaya çalışılıyor. Sularımız ve havamız siyanürle zehirlenmek üzere bu noktada hazırlanıyor. Şimdi tabi bir ekosistem dediğimize göre, burada kesilen her ağacın, her kitlesel ağaç katliamının bu ekosistemin tamamını etkilemesi söz konusu. Çünkü bu milyonlarca yılda oluşmuş bir sistem. Buradan çıkacak olan altının, beyan edilen altının tamamının ise sadece ve sadece yüzde 4’ü Türkiye Cumhuriyeti Devletine kalacak. Bunun da tutarı, -ÇED Raporuna göre konuşuyorum;- 172 milyon TL’dir, Türkiye Cumhuriyeti Devletine kalan. 4 katrilyon TL’den sadece bu kadarı. Bu kadar katliama, bu kadar ağaç katliamına, bu kadar toprak katliamına, bu kadar riske değer mi? Burada sadece ağaçlar katledilmiyor, hayvanlar, bitkiler, flora, fauna, bu alana yani Kazdağlarına özgü ne kadar bitki varsa, bu alanda birer birer yok ediliyor. Yazıktır. Biz de bu noktada mücadele etmeye devam edeceğiz”

Etkinliklere CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Orhan Sarıbal ve Gülizar Biçer Karaca da katıldı. Anımsanacağı gibi altın madeninin durdurulması için TEMA Vakfı tarafından da Change.org‘da kampanya başlatılmıştı. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.