DOLAR31,2279% 0.07
EURO33,9151% 0.08
STERLIN39,6072% 0.13
FRANG35,4782% -0.12
ALTIN2.037,53% -0,15
BITCOIN1.968.8307.357

KAZDAĞLARI NÖBETİNDE İLGİNÇ GELİŞME

Yayınlanma Tarihi :
KAZDAĞLARI NÖBETİNDE İLGİNÇ GELİŞME

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği, Kirazlı Balaban’da nöbet tutan çevrecilerin bölgeyi tahliye etmesini istedi. Yaşam savunucularının Covid-19 yayılımı için tehdit olarak görülmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirten Ekoloji Birliği, “Yaşam savunucularını değil Alamos’u tahliye edin” mesajı verdi.

Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 13 Nisan 2020 tarihinde alınan kararla “Orman Bölge Müdürlüğü’nün izni olmadan ormanlık alanlara girilmesi, konaklanması, gecelenmesi, drone uçuşu, gösteri, toplantı, program yapılması” yasaklandı.
Konu ile ilgili görevlendirilen Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, 20 Nisan pazartesi günü 270. gününe ulaşan Kazdağları için tutulan çadırlı nöbeti bitirmek üzere Kirazlı/Balaban mevkiinin boşaltılmasını içeren bir tebliğde bulundu ve tahliye kararına uyulmaması halinde idari para cezası uygulanacağı da iletildi.
Ekoloji Birliği Eş Sözcüler Süheyla Doğan ve Coşkun Özbucak konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaparken “Yaşam savunucularını değil Alamos’u tahliye edin” dedi.

Ekoloji Birliği’nin bu konudaki açıklaması şöyle:
“Çanakkale’de şehir merkezinde ve köylerde yaş nedeniyle evden çıkamayanlar dışında insanların büyük bir bölümü sokaklarda rahat rahat dolaşırken ve iş yerlerinde çalışırken, Çanakkale’deki maden projeleri ve termik santralda işçiler çalışmaya mecbur bırakılmışken, Kirazlı’da halen Alamosgold (Doğu Biga A.Ş.) çalışanları ormanın içinde bulunmakta iken, Kirazlı’da çadırda bulunan yaşam savunucularının Kovid yayılımı için tehdit olarak görülmeleri kabul edilemez bir durumdur.
Pandeminin başladığı günden bugüne kadar nöbet alanında yoğunluk azaltılıp izolasyon uygulanmış ve hijyen koşulları arttırılmıştır. Bu durum, bölge jandarma komutanlığına da bildirilmiştir. Buna rağmen, yaşam savunucularının bu durumları göz önüne alınmadan nöbet alanının tahliye edilmek istenmektedir”
“TAHLİYE KARARI GERİ ÇEKİLMELİ”
“Kazdağları’ndaki evleri sayılan çadırlarında, nöbet alanında izole koşullarda kalan yaşam savunucularının tahliye edilmesi ve salgının gittikçe daha çok yayıldığı ülkemizde şehirlerarası yolculuğa zorlanmaları arkadaşlarımızın hayatlarının riske atılması demektir.
Çanakkale Valiliğini ve İl Hıfzıssıhha Kurulunu da acilen aşağıdaki önlemleri alması için göreve davet ediyoruz:
-Kirazlı’da 270 gündür çadırlı nöbet tutanların sağlığını gözeterek tahliye kararı geri çekilmelidir.
-Neye hizmet ettiği anlaşılmayan drone uçuşu yasağı kaldırılmalıdır.
-Çanakkale’deki tüm madencilik faaliyetleri ve termik santraller durdurulmalı ve çalışanlarına ücretli izin
verilmelidir.
-Aynı karar metninde kuyumcular için salgın etkisi geçene kadar sosyal mesafe dahil her türlü hijyen tedbirinin alınarak haftada 3 gün belirli saatlerde açık kalması bir istisna olarak geçmişken Kirazlı’daki nöbet alanı için de istisna uygulanmalı, ormanların güvenliği için alanın bu şekliyle sürdürülmesi sağlanmalıdır.
Ruhsat süresi dolduğu halde halen 400 bin ağacı kesen ve ormanlık alanda ruhsatsız olarak bulunan Alamos Gold’a (Doğu Biga Madencilik) göz yumulurken , Kaz Dağları nöbetini bitirme niyetiyle uygulanan tahliye kararından geri dönülmesi gerekmektedir” Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

YORUM YAP