DOLAR31,0079% 0.31
EURO33,5437% 0.26
STERLIN39,1889% 0.35
FRANG35,2343% 0.43
ALTIN2.016,43% 0,22
BITCOIN1.598.400-0.612

KAZDAĞI KORUMA’DAN AKÇAY SAZLIĞI VE SULAK ALANI İÇİN MÜJDE

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KAZDAĞI KORUMA’DAN AKÇAY SAZLIĞI VE SULAK ALANI İÇİN MÜJDE

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, “Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nın yaklaşık 50 hektarı mahalli sulak alan olarak tescil ediliyor. Ayrıca Doğal Yaşam Parkı olarak düzenleme çalışmalarına başlanıyor” dedi. Süheyla Doğan sosyal medya hesabından șu açıklamayı yaptı:

“Bugün Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nın ‘mahalli sulak alan’ olarak tescili gündemli Balıkesir Mahalli Sulak Alan Komisyonu toplantısına davetli olarak katıldık.

Daha önce çeşitli kereler Bakanlığa Sulak Alan Envanter Sistemi (SAYBİS)’nde kayıtlı 148 hektar alanın tescili için başvurularımızı yapmıştık.
Ancak, komisyon toplantısında 148 hektar yerine yaklaşık 50 hektarlık alanın mahalli sulak alan olarak tescili önerildi.Derneğimiz dışında diğer tüm kurumlar öneriyi kabul etti.

Biz de 50 hektarlık kısmın tescil edilmesinden mutlu olmakla birlikte, sulak alan özelliği gösteren Enginkent Proje alanı ve Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Orhanize Sanayi bölgesini de içerecek şekilde tescil edilmesi gerektiğini ifade ettik.

Önerimiz, söz konusu alanda imar planı olması ve planın Derneğimizce dava edilmesi nedeniyle dava sonuçlanmadan tescil edilemeyeceği gerekçesi ile kabul edilmedi. Bunun üzerine tutanağa ‘tüm alanın tescili’ için şerhimizi yazdık. Kurum yetkililerinden, davayı kazanmamız durumunda başvurumuz halinde söz konusu alanın da tescilinin mümkün olacağı konusunda söz aldık ve Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nın tescili talepli vatandaş imzalarını da Bakanlık görevlilerine teslim ettik.

Daha sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ ne giderek Tabiat Varlıkları Koruma Şube Müdürü Anıl Deveci’yi ziyaret ettik. Önce Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nın bir kısmı ve Kadıncık Deresi’nin ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ ve Enginkent Proje Alanı ve Edremit Çayı’nın Altınkum tarafının ‘Nitelikli Korunan Alan’ olarak tescili nedeniyle teşekkürlerimizi ilettik. Enginkent Proje Alanı ile ilgili şikayetimizin sonucunu sorduk. Şikayetimizin olumlu değerlendirildiği ve Edremit Belediyesi’ne gerekli bilgilerin iletildiği, Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Sanayi Bölgesi’nin imar planının iptali durumunda o alanın da koruma altına alınması için gerekli çalışmanın yapılabileceği bilgisini aldık. Ayrıca “Mutlak Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edilen bölgenin daha önce kuruma yapmış olduğumuz talepler doğrultusunda “doğal yaşam parkı” olarak düzenlenmesi konusunda da çalışmalara başlatılacağı haberini aldık. Bu haber bizleri çok mutlu etti.

Koruma kararlarının alınmasına yol açan mücadelemizde bize destek olan herkese, STK’lara ve ilgili kamu görevlilerine çok teşekkür ederiz.

Şimdi sıra Edremit Belediyesi’nin yasaları uygulamasını sağlamakta. Daha fazla alanın korunması için mücadeleye devam edeceğiz.”  (balikesir24saat.com)

YORUM YAP