DOLAR28,8760% -0.2
EURO31,5760% -0.63
STERLIN36,5293% -0.57
FRANG32,9896% -0.37
ALTIN1.891,72% -0,51
BITCOIN1.093.703-1.14

KAYALAR’DA CUMHURİYET BAYRAMI VE 100. YIL KUTLAMALARI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KAYALAR’DA CUMHURİYET BAYRAMI VE 100. YIL KUTLAMALARI

Balya İlçemizin Kayalar mahallesinde 29 EKİM 2023 tarihinde “zorunlu nedenlerle” etkin bir şekilde ve yeterli coşku ile kutlanamayan Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin 100üncü yıl etkinlikleri 4 KASIM 2023 Cumartesi günü büyük bir coşku ve heyecan ile kutlanmıştır.

28 EKİM günü köy meydanındaki ATATÜRK anıtına törenle çelenkler konmuş, gönderimize bayrak çekilmiş ve gereken yerlere bayraklarımız asılmış olmasına rağmen 29 EKİM 2023 ve onu takip eden tarihlerde köyümüzden iki değerli hemşerimizin vefatından dolayı yapılamayan kutlama etkinlikleri İlçe Kaymakamlığı’nın emirleri ile 4 KASIM 2023 gününe ertelenmiştir.

-Vefat eden Emekli Deniz Astsubayımız İsmail Oğlu Hüseyin AKIN’a Allah’tan rahmet, yakınlarına
başsağlığı diliyoruz.

-Yine vefat eden İsmail Oğlu Rüstem KÖSE’ye de Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Kayalar Köyündeki Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl kutlama etkinliklerinin özellik ve güzelliklerini anlatmak ve aktarmak gerekirse; ertelenmiş olmasına rağmen 4 KASIM 2023 tarihinde tören ve kutlamalarla birlikte sergilenen tüm etkinlikler gerçekten görülmeye değer bir şenlik havası içinde cereyan etmiştir.

Kayalar halkı, çağdaş ve modern kültür yaşamına uygun olarak, Atatürkümüz’e ve Cumhuriyetimiz’e yaraşır bir şekilde, Kayalar’ın Cumhuriyet Meydanın’da (Odagıranı’nda) büyük bir katılımla, Cumhuriyet Bayramımızı ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını coşkulu bir şekilde kutlamıştır.

1.Kutlama Etkinliklerinin Planlanması, Kayalar Mahalle Muhtarlığı ile Kayalar Mahallesi Sosyal Yardımlaşma – Eğitim ve Kültür Derneği Başkanlığı’nın koordineli çalışmalararı ile teferruatlı bir şekilde yapılmıştır.

2. Kutlama gününe ait program saat ve dakikasına kadar önceden saptanmıştır. Halkımız başlangıçta, Kayalar İlkokulu önündeki meydanda, büyük bir kortej oluşturacak şekilde toplanmıştır. Müteakiben, Köy Gençlik Kolu elemanları ile birlikte, ellerindeki bayrak, döviz ve pankartlarla “Odagıranı’na” Cumhuriyet Meydanına kadar marşlar söyleyerek yürüyüş yapmıştır.

-Tören İdare Amirliği görevini Öğretmenimiz Sn.Tuba DAĞLI yürütmüştür, onun anons, sunum ve komutları ile program akışı sağlanmış ve tören icra edilmiştir. Kendisini kutluyor ve tebrik ediyoruz.

Meydan ve caddelerimiz ile bayram yerininin bayraklarla donatılıp süslenmesi, eller üzerinde taşınan BAYRAK ve ATATÜRK portresi coşku ve sevincimizi daha da arttırmıştır.

3. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması, Balya ve Balıkesir’de okuyan ilk ve orta dereceli okul öğrencilerimizin şiirler okuması,

-Sn. Fatma TUNCA tarafından, gazetemizde köşe yazarlığı da yapan Kayalarlı Şair “Emekli Topçu Kd. Albay” Sn. Muharrem KAYNAK’ın Cumhuriyet Bayramı Şiirinin okunması.

4. Sn. Esin TUNCA’nın koordinatörlüğünde hazırlanan genç kızlarımız ve delikanlılarımız tarafından halk oyunları gösterilerimizin sergilenmesi;

-Zeybek oyunu ve Nina – Nina oyunlarının oynanması, müteakiben, kadın ve erkeklerimizin beraberce harmandadalı oynaması ve halay çekmesi,

-Kız ve kadınlarımızın Kayalar köyüne ait yöresel kıyafetleri ile değişik oyunlar sergilemesi.

-Köy gençlerimizi ve folklor ekiplerimizi büyük bir çaba ve gayretle hazırlayan Esin TUNCA’ya gayretli çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

-Kayalar’a has ve özel kıyafetler ile oynanan “Nina – Nina” oyunumuzu tef ile çalıp türkülerini de bizzat söyleyen Emine SARNIÇ’ı ayrıca tebrik ediyoruz.

5. Dernek Başkanlığı ve Köy Muhtarlığınca davetlilere köyümüzün düğün salonu ve bahçesinde, Muhtar Ali Yağcı’nın eşi Remziye YAĞCI tarafından hazırlanıp pişirilen Bulgur Pilavı ve Üzüm Hoşafının ikram edilmesi. Remziye Yağcı Hanım’ın ellerine sağlık diyor ve çok teşekkür ediyoruz.

-Bu vesile ile Çanakkale Savaşı ve İstiklal Harbindeki Mehmetciklerimizi ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile Aziz ve kahraman şehitlerimizi bir kere daha şükranla anıyor ve yad ediyoruz. Mekanları cennet olsun.

Bayramın büyük bir coşku ve heyecan içerisinde ve görsel etkinliklerle kutlanmasında katkıları olan; başta Balya Belediye Başkanımız Orhan GAGA ile Muhtarımız Ali YAĞCI, Dernek Başkanımız Operatör Dr.Sayın Ziyaettin ARIBURNU ile yardımcıları, Sn. Nazım AKBULUT ve Öğretmenimiz Sn.Tuba DAĞLI’ya, Sn. Emin ERKEK’e katılımları ile bayram etkinliklerimizi onurlandıran tüm hemşerilerimiz ile emeği geçen tüm Kayalar halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Cumhuriyet Bayramımız ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlu olsun.

5 KASIM 2023
Muharrem KAYNAK

 

CUMHURİYET BAYRAMI’NIN  100’ÜNCÜ YILI

Çok bekledim, 29 Ekim gelsin diye

Atatürk’ten bize en güzel hediye

Cumhuriyet, cumhuriyet diye diye

Bayrağımı asacağım bu gün her yere

 

29 Ekimde Cumhuriyet Bayramında

Süslensin meydanlar, kurulsun taklar

Bayraklarla donansın cadde ve sokaklar

Bayrağımı asacağım bu gün her yere

 

29 Ekimde Cumhuriyet Bayramında

Hem evime, hem de evimin penceresine

Bayrağımı asacağım dalgalansın delicesine

Bayrağımı asacağım bu gün her yere

 

29 Ekimde Cumhuriyet Bayramında

Halay çekerim, zeybek oynarım, belki ata barı

Belki keklik, belki de teke zortlatması

Hepsi benim, hepsi Türk’ün oyun havası

 

29 Ekimde Cumhuriyet Bayramında

Harmandalı oynarım, ben İzmir efesiyim

Misket oynarım, Ankaralı bir seymenim

Karadenizli’yim ben horon bile teperim

 

29 Ekimde Cumhuriyet Bayramında

Atatürk’ü anarım, selamlarım, okurum şiirlerimi

Marşlar söylerim, uygun adım yürürüm, asker gibi

Hatırlarım dağlarında çiçekler açan güzel İzmir’i

 

29 Ekim 2023’de Cumhuriyet Bayramında;

Benim Cumhuriyetim yüz yaşına erdi, yüz

Bu gün ben yüz adet bayrak asacağım, yüz

Birinci yüz yılına erdi benim Cumhuriyetim, yüz

Benim Cumhuriyetim yüzlerce yüz yıl yaşayacaktır.  

                                                                             

Muharrem KAYNAK

 

 

YORUM YAP