DOLAR 32,2448 % 0.11
EURO 35,0074 % -0.01
STERLIN 41,3701 % 0.01
FRANG 35,7046 % 0.11
ALTIN 2.427,65 % 0,11
BITCOIN 68.507,25 1.387

KARESİ’YE 172 MİLYON LİRAYA HÜKÜMET KONAĞI !

Yayınlanma Tarihi :
KARESİ’YE 172 MİLYON LİRAYA HÜKÜMET KONAĞI !

Türkiye kamuda tasarrufu konuşurken, yılın ilk 4 ayında 17  Hükümet Konağının ihale edildiği, hükümet konakları için devletin kasasından 2 milyar 14 milyon TL çıkacağı bildirildi.  Sözleşmeleri yeni imzalanan 6 konak içinde Balıkesir-Karesi Hükümet Konağının da yer aldığı ve tam 172 milyon 700 bin liraya ihale edildiği açıklandı..

HARCANAN PARA BİZİM PARAMIZ”

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, yapılması planan Karesi Hükümet Konağı hakkında açıklamalarda bulunurken,  “Devletin parası yoktur, toplanan para da harcanan para da sizin, benim, kısaca milletimizin parasıdır!” dedi.

“İLK ADIM KAMUDA TASARRUF OLMALI”

Dalgın’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Bütçe hepimizi çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü, bütçe sayılardan ibaret bir konu değil. Bilakis, alın terimizle kazandığımız paranın ne kadarının bizden alınacağının ve nerelere harcanacağının ilanıdır. Bütçe bir teknik meselesi değil, tercih meselesidir. Unutmayalım, devletin parası yoktur. Para milletin parasıdır. Vergi salarak vatandaşın cebini yakmak ve borç alarak yarınlarımızın üzerine yük bindirmek, en son uygulanması gereken çözümlerdir. İlk adım kamuda tasarruftur. Ancak hükümetin bu yönde hiçbir adımı bulunmuyor.”

500 GÜNDE BİTECEKMİŞ !

“Balıkesir Karesi Hükümet Konağı 172 milyon 700 bin TL ihaleye edilmiş bu hükümet konağı bodrum kat, zemin kat ve üç kattan oluşacak. Yaklaşık 8 bin metrekare alanda inşa edilecek. 500 gün içerisinde tamamlanması planlanıyormuş.”

“ROBİN HOOD GİBİ Mİ, DELİ DUMRUL GİBİ Mİ?

“Aslında iki temel soru var:

Para kimden alınıyor ve bu kaynaklar kimin için harcanıyor? Mesela; Robin Hood gibi zenginden alıp fakire mi veriliyor, yoksa Deli Dumrul gibi yakaladığından, tutturabildiği kadar para mı alınıyor?

Tam da bu sebeple, bütçe hükümetin önceliklerini sözde değil özde yansıtan bir ayna. Öncelik vatandaşın hayat kalitesini artırmak mı, yoksa kemer sıkıp servet transferi yapmak mı? Milletin vekilleri olarak bizim görevimiz de aynaya yansıyan görüntüyü değerlendirmek ve gördüklerimizi vatandaşımızla paylaşmak. Nitekim, parlamentonun bütçe hakkı üç buçuk asırdır demokrasinin temel taşı.

 Hep söylüyorum, bu vesileyle yine söyleyeyim: Devletin parası yoktur, toplanan para da harcanan para da sizin, benim, kısaca milletimizin parasıdır!” 

BALIKESİR’DE Kİ HÜKÜMET KONAKLARI!

Balıkesir Valiliği’nin internet sayfasında 26 Nisan 2023’de yer alan bültende http://balikesir.gov.tr/balikesire-5-yeni-hukumet-konagi ilçelerde Kaymakamlık ve ilçe müdürlüklerinin hizmet verdiği birçok kamu birimini bir arada toplayan hükümet konaklarının vatandaşın sağlıklı ve hızlı hizmet alması bakımından büyük önem taşıdığı yazılmıştı. Balıkesir Valiliğinin ilçe hükümet konaklarının yenilenmesi ve kamu hizmetlerinin modern ortamlarda sunulmasına büyük önem verdiği vurgulanırken, yapılan çalışmalar sonucunda, Edremit, Gönen, Ayvalık, Bigadiç ve Kepsut İlçe Hükümet Konakları yapım çalışmalarının İçişleri Bakanlığı bütçesinden sağlanan ödeneklerle Balıkesir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından gerçekleştirildiği açıklanmıştı. Yeterli hizmet alanlarına sahip ve modern ortamlardan oluşan hükümet konaklarının özgün bir mimari ile inşa edildiği de bültende yer almıştı.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan dönemin valisi Hasan Şıldak , bizzat dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun talimatı ve il milletvekillerinin desteğiyle yapımına başlanılan 5 Hükümet Konağının İlçelerin en prestijli kamu binaları olarak vatandaşın hizmetine gireceğini söylemişti.

Bunların yanı sıra Susurluk ve Manyas İlçelerinde de yeni hükümet konağı yapımına ilişkin proje çalışmalarının tamamlandığını ve ihale aşamasına gelindiğini söyleyen Vali Şıldak, yeni kurulan Altıeylül ve Karesi ilçeleri ile ile Erdek İlçelerinde de yeni hükümet konağı yapımı konusunda çalışma başlattıklarını dile getirmişti. Bültende Altıeylül, Karesi ve Erdek İlçelerinde hükümet konağı yapımıyla ilgili arsa tahsisi ve imar süreçlerinin tamamlandığı da yer almıştı.

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP