YATIRIM YOK FATURA ÇOK ! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

15 Ekim 2021 - 12:53

YATIRIM YOK FATURA ÇOK !

YATIRIM YOK FATURA ÇOK !
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2020 - 3:27

CHP Karesi İlçe Başkanı  Dilek Yalçın, Karesi Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısındaki faaliyet raporuna yönelik açıklamalarda bulunurken, israftan kaçınılmasını istedi. Karesi Belediyesi’nin planladığı çoğu yatırımı yapmadığını iddia eden Yalçın, buna karşılık Karesi Kent A.Ş’nin kestiği konaklama, yemek,çiçek vb. faturalara dikkat çekti. 

“İSRAFTAN KAÇINILMALI”

“Öncelikle içinden geçtiğimiz olağanüstü dönemde belediyenin tüm olanaklarını ayırt etmeksizin kentte ve kırsalda yaşayan tüm vatandaşlarımızın emrine sunması gerekir. Karesi Belediyesi’nin  pandemiden dolayı mağdur olanları sosyal belediyecilik gereği  aç ve açıkta bırakmaması lazım. Bunun için 2020 yılında Karesi Belediyesi’nin kısıtlı bütçesinin her kuruşunu harcama yetkisi olan müdürlükler ve ilgili birimler tarafında titizlikle ve israftan kaçınmalı ve insan odaklı olarak yapması gerekir. Çünkü önümüzdeki dönemlerde zor günler bizleri beklemektedir”

” GELİRLER AZALDI, VERGİ GELİRLERİ DE DÜŞÜYOR”

“Belediyenin en önemli gelir kaynağı iller bankasından gelen para ile vergi gelirleridir. İller Bankasından gelen para ülkenin içinde bulunduğu koşullardan dolayı azalacaktır. Zaten bir kısmı da kullanılan kredilere mahsup edilecektir. Faaliyet raporundan da görüleceği üzere belediyenin vergi gelirlerini tahsil etme oranı çok düşüktür. Önümüzdeki süreçte vergi gelirleri daha da düşecektir. 2019 yılında tahsil edilemeyip 2020 yılına devreden tutar 31 milyon 683 bin TL’dir. Belediyenin takipli alacak toplamı 34 milyon 919 bin liradır.  Pandemi döneminde bu tutar daha da artacaktır. Buna göre tedbir alınması gerekir.”

“VATANDAŞA GİTMESİ GEREKEN KAYNAK FAİZE GİTTİ”

“2019 yılında gelirlerin %9’u faiz ödemesine gitmiştir.  Vatandaşa gitmesi gereken kaynak faize gitmektedir. Bu yüzden belediyenin kredi kullanırken azami derece titizlik göstermesi gerekir.  2019 yılında hane halkına BİR milyon 575 bin TL  yardım yapılırken temsil tören ve ağırlama gideri olarak bir milyon 819 bin TL , kırtasiye gideri olarak da bir milyon 832 bin TL.  para harcanmıştır. Taşıt kiralarına 2 milyon 827 bin TL,  dernek birlik kurum ve kuruluşlara 935 bin TL.  bilgisayar yazılımına 632 bin lira para harcanmıştır. 2019 yılında da sıkça doğrudan temin yöntemine başvurulmuştur”

“İHALELERE FARKLI FİRMALAR GİRMELİ”

Belediyenin ihtiyacı olan malzeme alımlarında fırsat eşitliğinin sunulması adına, rekabeti arttırıcı ortam oluşması için fazla teklif alınmasına özen gösterilmeli ve yapılan işlere farklı firmaların girmesine de imkan sağlanarak, aynı türden malzemelerin değişik kişi ve kurumlardan alınması belediyenin menfaatine olacaktır. Özellikle belediyemizin iştiraki olan Karesi Kent A.Ş’nin seçim döneminde ve devamında belediyenin tüm müdürlüklerine kestiği faturalar dikkat çekmektedir”

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Murat Gökdemir’in verdiği bilgiler ışığında bazı örnek faturalar…

“KARESİ BELEDİYESİ ÖN GÖRÜLEN YATIRIMLARI YAPMADI”

CHP Karesi İlçe Başkanımız Dilek Yalçın, Karesi Belediyesi’nin yapmayı planladığı çoğu yatırımları yapmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Karesi Kent A.Ş.’nin belediyeye verdiği hizmetlerin bir kısmı dışarıdan alınsa belediye daha karda olacak. Ayrıca 2019 yılında gayrimenkul sermaye üretim gideri yaklaşık 20 milyon TL, tahmin edilirken 2,5 milyon TL. gerçekleşmiş yani Karesi Belediyesi tesisleşme anlamında yetersiz kalmıştır. 2019 yılında bahçe düzenlemesi yapılacak okul sayısı 18 iken, herhangi bir okulda bahçe düzenlemesi yapılmamıştır. 2019 yılında kırsal mahallelere  150 bin  metrekare  parke taşı yapımı öngörülürken sadece 8 bin 773 metrekare yapılmıştır. Şehir içine 190 bin metrekare parke taşı yapımı öngörülürken 11 bin 900 metrekare yapılmıştır. Bu da çok yetersiz kalmıştır. 2019 yılında yapımı öngörülen bir  adet pazar yeri yapılmamıştır. Belediyemiz sosyal market projesi kapsamında 4 bin 403 Türk vatandaşına sosyal destek sağlarken 3 bin yabancı misafirimize sosyal market kapsamında destek sağlanmış. Bu yabancı misafirlerimiz sosyal market haricinde belediyemizden herhangi bir nakdi yardım da almakta mıdır? Yine faaliyet raporunda görüldüğü üzere,  belediyemizin 2019 yılı toplam borcu 18 milyon  TL, kısa vadeli 90 milyon  TL. uzun vadeli olmak üzere 108 milyon TL’dir” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.