DOLAR31,1309% 0.08
EURO33,8179% 0.03
STERLIN39,4891% -0.01
FRANG35,3805% 0.09
ALTIN2.035,79% 0,18
BITCOIN1.755.5238.472

KARESİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİNE KAVUŞTU

Yayınlanma Tarihi :
KARESİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİNE KAVUŞTU

Karesi Belediyesinin Davutlar Mahallesi’nde kurduğu  Güneş Enerjisi Santrali (GES)’in açılış töreni yapıldı. “Temiz Enerji ve Daha Yeşil Karesi” sloganıyla 19 bin 760 metrekare alanda 3 bin 120 panel ile üretime başlayan Güneş Enerjisi Santralinin 4 yılda kendisini amorti edeceği açıklandı.

GES’in açılış törenine AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı ve Adil Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Altıeylül Belediye Başkan Vekili Fikrettin Kocaman, AK Parti Karesi İlçe Başkanı Yusuf Hocaoğlu, AK Parti Altıeylül İlçe Başkanı Ömer Munis, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, yeni bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.  Orkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu önemli bir proje. Belediyenin giderlerinin karşılanması için gelirlerinin de olması gerekiyordu. Bizde bununla ilgili başkan yardımcılarımızla yaptığımız çalışmalardan biri de şu an içinde bulunduğumuz Güneş Enerjisi Santrali’ydi. GES projesi 1.2 MW enerji üretimi sağlıyor. Bununla ilgili de aylık ve günlük güzel bir gelir getiren proje.  Yücel Yılmaz başkanımızın Karesi Belediye Başkanı olduğu dönemde başlattığı projeydi, biz de hayata geçirdik. Burası 4 yılda kendisini amorti edebilen bir proje oldu. ”

KARESİ’DE AÇILIŞLAR DEVAM EDECEK

Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesini 5 MW güce yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Orkan, “GES projemiz 1.2 MW burayı 5 MW’a çıkarmayı düşünüyoruz. Geliriniz arttırma amacımız var. Başka bölgelerde de çalışma yapmayı planlıyoruz. Önemli olan Karesi Belediyemizi daha güçlü ve verimli yapmak. Kalan 2.5 yılda da Millet Bahçemiz var. 40 dönüm alanı kapsayan. İlçemizin en büyük mahalleleri olan Toygar, Maltepe ve Paşaalanı’nı kapsayan Millet Bahçemizi tamamlamak üzereyiz. Orası da mümkün olursa Murat Kurum bakanımızı getirmeyi planlıyoruz. Benim bir hayalim vardı. Atatürk Evi. Herhangi bir sıkıntı gecikme olmazsa orayı da 10 Kasım’da Atatürk Evi’ni açacağız” dedi.

YILMAZ: “GES ÇOK DOĞRU BİR YATIRIM”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediyesinin güzel bir hizmetinin daha açılışında olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Yılmaz şöyle konuştu:

“Güzel bir açılıştayız. Maliyetini kendisi çıkran ve belediyecilikte nadir olan işlerden bir tanesi. Belediye alma yeri değil verme yeri olarak algılanan bir yer. Çok doğru bir iş. Bu Türkiye’de uygulanmaya başladığı dönemde ilk Dursunbey Belediye Başkanımız yaptı. Bize de bunu tanıttı. O zaman devlet birim değeri 13 centten satın alıyordu. Bizlerde başvurduk. 6 belediye başvurduk. Orada bir büyük avantaj sağlandı. Başvuru tarihinde de 13 cent ise devlette o fiyattan alma garantisi verdi. Şimdi 6 cente, 8 cente alınıyor. Ben şiddetle 5 MW’ye çıkmasını tavsiye ediyorum. Karesi Belediyemizin gelişmelerini yakından takip ediyoruz. Başkanımızın naifliği, duruşu, olaylardaki bitirme heyecanı bizi de heyecanlandırıyor. Her zaman Karesi’nin yanındayız”.

ÇELİK: “GES YAPIYORUZ GELECEĞE SAHİP ÇIKIYORUZ”

AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, GES projesinin hayata geçirilmesinde kendisinin e tuzu olduğunu belirterek, “Benimde bu çorbada biraz tuzum var. 11 aydır Tarım Bakanlığında bekliyormuş. İstediğiniz yere araziyi buldum deyip bu panelleri yerleştiremiyorsunuz. Tarım Bakanlığı izin vermiyordu. Ondan sonra Genel Müdür ile aramızdaki bir mütalaa oldu. Neticede avukat olduğum için ikna ettik. Arazide yanlış hatırlamıyorsam 112 dönüm. 50 dönüm kadarı kullanılıyor. Burası neden önemli. Ürettiğimiz her elektriği tüketiyoruz. Sanayide itici güç elektrik. Bunun elde etme yöntemleri belli. Muğla ve Marmaris yangınları oldu. Termik santraller büyük bir tehlike geçirdi. Orada ne yakılıyor? Kömür. Barajlar var. O bile baraj yapılınca doğaya müdahale etmeniz gerekiyor. Buraya geldik koyduk, bunları söküp götürsek tarla zarar görmeden olduğu gibi kalır. Zaten izin verilme sebebi de bu. Balıkesir bu yönden çok çok şanslı bir il. Rüzgar enerjisinde ilk 3 ‘te yer alıyoruz. Balıkesir, Çanakkale ve İzmir. Sulak alanlar olarak ta Balıkesir Türkiye’nin en sulak şehri. Bu yönden Çok Zengin Bir Yer. Güneş Balıkesir’de fazlasıyla var. Karesi Belediyemizin, Yücel başkanımızın başlattığı, Dinçer Başkanımızın tamamladığı bu tesiste bunu daha görünür hale getirecek. Balıkesir’de devamlı açılışlarda beraberiz. Karesi, Altıeylül ve Yücel başkanımda dahil çok genç bir ekip şahane çalışmalar yapıyor. İmarethane açıyoruz Osmanlı tarihine sahip çıkıyoruz. Atatürk Evi açıyor Dinçer başkanımız Cumhuriyet tarihine sahip çıkıyor. GES yapıyoruz geleceğe sahip çıkıyoruz. Bakın skala ve vizyon ne kadar geniş. Balıkesir güzel bir hava yakaladı. Milletvekilleriyle, bürokrasisi ile, belediye başkanlarıyla çok güzel bir ivme yakaladı. Gündelik kaygılarla bizim önümüze engel olmayın. Bırakın şehre hizmet edelim. Daha nice açılışlarda ve programlarda beraber olalım.” dedi.

Konuşmaların ardından okunan dualar ile tesisin kurdelesi davetliler tarafından kesildi. Kurdele kesimi ardından davetliler hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP