Yayınlanma Tarihi :

KARESİ CHP’DEN ÖNERGE YAĞMURU

KARESİ CHP’DEN ÖNERGE YAĞMURU

 

CHP Karesi Belediye Meclis üyeleri Ocak ayı toplantısında birbirinden önemli konularda verdikleri önergelerle dikkat çekti. Meclisi önerge yağmuruna tutan CHP’li üyeler,  Karesi Belediyesi’nde ki asgari ücretten işçi çıkarımına,  GES yatırımından uygulanan-uygulanmayan projelere, kiralık araçlardan belediyenin gayrimenkullerine  kadar merak edilen bir çok konuyu gündeme getirdi, soru sorup,  görüş ve önerilerini dile getirdi

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) Karesi İlçe Başkanlığı’na merkez ve kırsal mahallelerden gelen talepler doğrultusunda hazırlanan önergeler Ocak ayı meclis toplantısında Karesi Belediye Meclisi Başkanlığına sunuldu. CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın da toplantıyı dikkatle izleyenler arasında yer aldı.

İşte CHP’li üyelerin önergeleri ve gündeme getirdikleri konular:

“KARESİ BELEDİYESİNDE ASGARİ ÜCRET 3100 TL OLSUN”

“Ülkemizde enflasyon son derecek yüksek seviyededir. Her ne kadar TÜİK belirli açıklamalar yapsa da çarşıda, pazarda, marketlerde bu kurumun bahsettiği rakamların gerçeği yansıtmadığı herkesin malumudur. Ülkemizde açlık sınırının 2 bin 517 TL ve yoksulluk sınırının 8 bin 197 TL olduğu bu zamanda, devlet asgari ücreti net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklamıştır. Bir çok belediye asgari ücretlerde düzenleme yaparak miktarı biraz daha arttırma ihtiyacı görmüş ve bu görüşler kamuoyu ile paylaşılmıştır. CHP Karesi Belediyesi Meclis Üyeleri olarak Karesi Belediyesi ve bünyesinde bulunan şirketlerde asgari ücretin minimum 3100 TL olmasını öneriyoruz.”

“BELEDİYENİN KAÇ PERSONELİ VAR, KAÇ KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI”

“Aralık ayı içinde Karesi Belediyesi personelleri ile ilgili birçok haber kamuoyunda görüldü ve tartışıldı. Bazı işçilerimizin haklarını aradığı ve bu duruma istinaden Karesi Belediyesinden işten çıkartıldıkları belirtilmektedir. Bu konuya istinaden;
1- Karesi Belediyesinin mevcut kaç personeli bulunmaktadır?
2- Son zamanlarda toplamda kaç kişi işten çıkartılmıştır?
3- İşten çıkartma varsa temel nedenleri ve hangi kanuni dayanak kullanılarak çıkartılmıştır?
Belirtilen soruların cevaplandırılarak meclisimizin ve kamuoyunun bilgilendirilmesini talep ediyoruz.”

“1.5 MİLYON LİRALIK PROJE NEDEN FAALİYETE GEÇİRİLMEDİ”

“Karesi Belediyesi tarafından basında ve belediye web sitesinde 18 Ağustos 2020 tarihinde “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na, Karesi Belediyesi tarafından sunulan Karesi Kadın Çiftçi Akademisi Projesi, ajans tarafından 1 Milyon 533 Bin 760 TL bütçesiyle kabul edildi.”  şeklindeki haberler yer almıştır.
53 adet başvuru arasından seçilen bu projenin neden faaliyete geçirilmediği konusunda Karesi Belediye Meclisinin bilgilendirilmesini istiyoruz.”

“HİBE-DESTEK- KREDİ PROJELERİ NELERDİR”

“Karesi Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, gerçekleştirilecek veya planlanmakta olan;

1-Avrupa Birliği Projeleri

2-Kalkınma Ajans Projeleri

3-Bakanlık Projeleri

4- Belirtilenlerin dışında bulunan hibe-destek-kredi vb. programları ve projeler nelerdir. Bu projelerle ilgili detaylı bilgilerin meclisimize sunulmasını talep ediyoruz”

“TARIMLA İLGİLİ SORULAR YANIT BEKLİYOR”

“Gerçekleştirilen son iki meclis oturumunda ısrarla belediyenin tarım politikaları üzerine önerge vermekte ve görüş belirtmekteyiz. Kasım Ayı meclis oturumunda, bölgemizde bulunan meralar ve ıslah edilmesi üzerine verilen önerge için ilgili kurumlardan cevap beklendiği belirtildi
Çiftçilerimiz, üreticilerimiz cidden çok zor durumda. Bölgemizde bulunan birçok tarım ve hayvancılık üzerine faaliyet gösteren firmalar kapanıyor ve etkisi oldukça büyük. Gelinen bu noktada devlet net hamleler yapamıyorsa belediye olarak bu alanda bir eylem planlaması yapılabilir ve pandemi döneminde bu alanda gerekli adımları atabiliriz. Bu duruma istinaden tekrardan bazı soruları ısrar ile sormak istiyoruz.
1- Karesi İlçesinin 41 bin 504 hektar olan toplam alanın 32 bin 70 Hektarı tarım arazisi olarak geçmektedir. Bu alanların ne kadarı ne şekilde değerlendirilmektedir?
2- Belediyenin bu konu hakkında, arazilerin kullanımı veya çiftçileri üretime teşviği için geliştirdiği herhangi bir politika var mıdır? ”

“KIRSAL KALKINMA MÜDÜRLÜĞÜ KURULMALI”

“Balıkesir Karesi İlçesi tarım ve hayvancılık potansiyeli çok yüksek seviyede olan ilçelerimizden birisidir. Karesi Belediyesi internet sitesinde yer alan bilgiler doğrultusunda tarım ve hayvancılık bu ilçe için en önemli sektör ve alan ise, kalkınmaya yardımcı olmak, sadece lafta değil belediyenin icraatları ile de bu sektöre hizmet vermesi gerekir. Bu kapsamda hizmet sağlayabilmek ve daha iyi stratejiler planlamak üzere ‘Kırsal Kalkınma Müdürlüğü’ kurulmasını talep ediyoruz.”

“ENGELLİ ÇOCUKLAR DA DÜŞÜNÜLMELİ”

“Çocuklar ve kamusal alan dediğimizde aklınıza nereler gelir? Temelde aklımıza gelen iki mekân var: Okullar ve oyun parkları. Peki engelli çocuklar bu mekanlarda ne kadar varlar ve bu mekanlardan ne oranda yararlanabiliyorlar?
Belediyeler artık her mahalleye, hatta bazı bölgelerde her sokakta çocuk oyun parkları koymaktadır. Çoğunlukla bu parkların kullanımı engelli çocuklarımızın için oldukça zor hatta imkansızdır. Böyle olunca normal bir çocuk ile engelli bir çocuğu aynı ortamda sosyalleştirmek imkansız hale gelmektedir.
Karesi bölgemizde bulunan parkların engelliler çocuklarımız açısından incelenmesi, gerekli revizyonların yapılarak dezavantajlı gruplara uygun hale getirilmesi ve yeni kurgulanacak alanların değerlendirilerek kurgulanmasını talep ediyoruz.”

“GES YATIRIMINDA 900 BİN LİRALIK SORU”

“Karesi Belediyesi Ağustos 2020 meclis oturumunun 14. Maddesinde GES yatırımı için 6 milyon TL kredi talebinde bulunulmuş ve mecliste kabul edilmiştir. 04 Eylül 2020 tarihinde yapılan ihaleye sonucu 14 Eylül 2020 tarihinde de sözleşme yapılmıştır. İhalede projenin yaklaşık maliyeti 5 milyon 706 bin  TL olarak öngörülürken sözleşme maliyeti de 5 milyon 647 bin  TL olarak belirtilmiştir. Proje kapsamında kurulu güç 1185,6 KWP olarak belirtilmiştir.
Balıkesir Marmara Belediyesi 22 Temmuz 2020 tarihinde çıktığı ihale ile 1.140 KWP güç yapısında GES Projesi için toplamda öngörülen yaklaşık maliyet 5 milyon 368 bin 424 TL olup, 4 milyon 750 bin  TL sözleşme maliyeti ile birlikte gerçekleştirmiştir.
İki proje arasında kısa bir zaman olması ve maliyetlerde oluşan farkın yaklaşık 900 bin TL civarında olması dikkat çekmektedir. Bu durum geçtiğimiz haftalarda basında da yer almıştır.
Belirtilen hususlar dâhilinde;
1- İki Proje arasındaki teknik temel fark nedir?
2- Maliyet yüksekliğinin temel nedeni nedir? ”

“KİRALIK ARAÇLAR İÇİN 4 SORU”

“Karesi Belediyesi bünyesinde bulunan kiralık araç sayısı kaçtır?
Bu kiralık araçların yıllık kiralama bedelleri ne kadardır?
Kiralık araçlar hangi amaç ve hizmet için kullanılmaktadır?
Belediye bünyesinde kaç adet iş makinası bulunmakta ve kaç adedi kiralıktır? Kiralık mevcut ise yıllık kiralama masrafları ne kadardır?”

“GAYRİMENKUL LİSTESİ”

“Karesi Belediyesine ait gayrimenkullerin listelerinin Belediye Meclisine sunulmak üzere Başkanlık makamına havalesini arz ederiz.”

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, “Vermiş olduğumuz tüm önergeler gündeme alınarak ilgili müdürlüklere havaleleri yapılmıştır. Tüm meclis üyelerimize teşekkür eder,  kentimiz için belediye hizmetlerinin takipçisi olacağımızı, halkımızın talep ve sorunlarını meclise, meclis  gündemine taşıyarak çözüm üretilmesine katkı sunacağımızı değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.” dedi.

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP