Yayınlanma Tarihi :

KARESİ CHP’DEN AK PARTİLİ ORKAN’A TEŞEKKÜR

KARESİ CHP’DEN AK PARTİLİ ORKAN’A TEŞEKKÜR

CHP Karesi İlçe Başkanı Yücel Erişen ve yönetim kurulu üyeleri, Karesi’nin AK Partili Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın daveti üzerine Atatürk Evi’ni gezdi. Erişen ve yönetimi, gezinin ardından Başkan Orkan’ı ziyaret edip, bu güzel eseri Karesi’ye ve Balıkesir’e kazandırdığı için teşekkür etti.

CHP Karesi İlçe Başkanı Yücel Erişen, “Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan kongre sonrası bizi ziyaret edip, kutlamış ve başarılar dilemişti. Ziyarette Karesi Atatürk Evi’ni görüp görmediğimizi sormuş, ‘eksikleri varsa belirtin’ demişti. Bizde en kısa zamanda Atatürk Evi’ni ziyaret edeceğimizi söyledik. Ve ziyaret ettik. Gerçekten Başkan Orkan şehrimize güzel bir eser kazandırmış. Müzenin daha da zenginleşmesi ve orjinal eserlerin müzeye kazandırılması için bazı çalışmalar yapılabilir. Bu konudaki görüşümüzü de kendisine ilettik.” dedi.

 

SİYASETTE ÖZLENEN TABLO : Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan 19 Eylül’de CHP Karesi İlçe Başkanlığına seçilen Yücel Erişen’i ziyaret edip, kutladı, başarılar diledi. Ardından Başkan Erişen yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Başkan Orkan’ı makamında  ziyaret edip,  Atatürk Evi için teşekkür etti. 

MÜZEDE NELER VAR

Kuvayi Milliye Mahallesi’nde yer alan, Balıkesir Bölge Trafik Müdürlüğü yanında bulunan yaklaşık 8 bin 400 m2’lik  alanda yapılan Karesi Atatürk Evi 10 Kasım 2021’de açıldı. İçerisinde Anıtkabir’deki Aslanlı Yolu hatırlatan bir yol da bulunan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bir reprodüksiyonu olan müzede  Atatürk’ün Balıkesir Ziyaretleri, Kütüphane ve Özçekim Odası,  Atatürk ve Milli Mücadele, Atatürk ve Devrimleri, Atatürk’ün Doğa Sevgisi, Şehitler Anı Alanı, Zübeyde Hanım Anı Alanı, Son Kurşun Koleksiyonu Sergisi, Balıkesir ve Kuvayi Milliye Odası ile Gösterim Odası bulunuyor. Yine müzede  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele yıllarından birebir örneklenerek silikondan yapılmış bir heykeli, ikinci katta bulunan terasta ise Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım‘ın “Oğlunu Bekleyen Anne” temasıyla hazırlanmış heykeli yer alıyor.

Mini bir kompleks gibi olan müze, hem dijital, hem de etkileşim kurulabilen alanlarıyla ziyaretçilerine Kuva-yi Milliye ruhunu aşılıyor. Pazartesi günleri kapalı olan Atatürk evi  haftanın diğer günleri açık ve giriş ücretsiz…  Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP