KARESİ BELEDİYESİ KÜLTÜREL MİRASINA SAHİP ÇIKIYOR

Yayınlanma Tarihi :
KARESİ BELEDİYESİ KÜLTÜREL MİRASINA SAHİP ÇIKIYOR

Karesi Belediyesi, Karesi Bey Türbesi, Yıldırım Bayezid Külliyesi İmarethanesi ve Aygören Mahallesi’nde bulunan tarihi binayı yenileme ve restorasyon çalışmalarıyla halkın hizmetine açtı.

KARESİ BEY TÜRBESİ

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın göreve gelmesiyle başlayan süreçte ilk olarak Karesi Bey Türbesi’nde yenileme çalışmaları başladı.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden teslim alınan türbede baştan sona yenileme çalışmaları yapan Karesi Belediyesi, türbedeki çalışmaları tamamlaması ardından ise halkın ziyaretine açtı.

İMARETHANEDEN KÜLTÜR MERKEZİNE

Balıkesir’deki Medeniyet Mirasının Anıtsal yapılarından “Yıldırım Bayezid Külliyesi İmarethanesi, Karesi Belediyesi tarafından restore edilerek Karesi Belediyesi Kültür Sanat Evi” olarak hizmete açıldı.

Bir dönem kireç dükkânı, daha sonra ise Ziraat Odası olarak kullanılan bina halkın hizmetine açılarak Kültür Sanat Evi olarak hizmet vermeye başladı.

Merkezde kültürel, sanatsal ve sosyal etkinlikler düzenleniyor. Sergilerin açıldığı ve mini konserlerin verildiği merkez ilgi odağı olmaya devam ediyor.

TARİHİ BİNA AİLE KÜLTÜR MERKEZİ OLDU

Karesi’de ayrıca tarihi evlerin büyük bölümünün yer aldığı Aygören Mahallesi’nde bulunan bir bina da Karesi Belediyesi tarafından restore edildi. Bina baştan sona yenilenirken, Karesi Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi olarak hizmete başladı. Merkezde ev hanımları çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenliyor.

Karesi Belediyesi’nin ecdadın bıraktığı tarihi değerlere sahip çıktığını söyleyen Orkan, “İlçemizin ismini aldığı, yaşadığımız bu toprakları Türk ve Müslüman olarak toprak edinen Karesi Beyimizin Türbesinin tadilat ve bakımdan sonra açılışını yaptık. Yıldırım Bayezid Külliyesi İmarethanesi ve Aygören Mahallesi’nde bulunan tarihi binayı yenileme ve restorasyon çalışmalarını tamamladık. Karesinin değerleri hepimizin değerleridir. Kültürün her alanında birikimimize sahip çıkacak, değerlerimizi yaşatacak çalışmaları ön plana çıkarmaya ve desteklemeye çalışıyoruz” dedi.( balikesir24saat.com)

Tarihi imarethane artık kültür ve sanat evi olarak kullanılıyor. 

YORUM YAP