DOLAR31,1069% 0.2
EURO33,7025% 0.21
STERLIN39,4391% 0.11
FRANG35,3126% 0.2
ALTIN2.032,81% 0,01
BITCOIN1.619.803-0.215

 KARESİ AKILLI ŞEHİR OLMA YOLUNDA

Yayınlanma Tarihi :
 KARESİ AKILLI ŞEHİR OLMA YOLUNDA

Karesi Belediyesi tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na (GMKA) 2022 yılı Teknik Destek Programı kapsamında sunulan “Akıllı Şehir Karesi” projesi, ajans tarafından başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı.

Avrupa Birliği projeleri ile öne çıkan Karesi Belediyesi’nin yeni bir projesi daha desteğe hak kazandı. Karesi Belediyesi tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na (GMKA) 2022 yılı Teknik Destek Programı kapsamında sunulan “Akıllı Şehir Karesi” projesi, ajans tarafından başarılı bulunarak destek almaya uygun görüldü.

PROJE KAPSAMINDA NELER YAPILACAK?

Teknik destek projesi kapsamında Karesi Belediyesi bünyesinde bulunan Zabıta, Park ve Bahçeler, Fen İşleri, Temizlik İşleri, Strateji Geliştirme ve Bilgi İşlem müdürlüklerinde çalışan 30 personel Akıllı Kent Dönüşümü konularında alanında uzman eğitmenlerden eğitimler alacak ve bu konudaki yetkinlikleri artırılacak. Eğitimin içeriği Akıllı Kentler, Akıllı Ulaşım Sistemleri, Kentsel Hareketlilik, Yenilenebilir Enerji, Akıllı Kentlerde Çevre Yönetimi ve Akıllı Teknolojiler için Yaygınlaştırma konularından oluşacak.

Projenin uygulanması ile birlikte belediyeler açısından yeni bir kavram olan Akıllı Kent Sistemlerinin Karesi Belediyesi özelinde kullanımının yaygınlaştırılması, bilinirliğinin artırılması, sosyal sorumluluk açısından değerlendirilmesi ve son kullanıcı olan vatandaşlarımıza faydaları üzerinde durularak yerel yönetim politikalarının geliştirilmesi sağlanacak. Karesi Belediyesi Personelinin Akıllı Kent Dönüşümü konularında yetkinlikleri artırılacak. Akıllı kent yaklaşımını benimsemek ve uygulamalarını yerel ve ulusal ölçekte mümkün kılmak adına çalışan ilçemizin ilgili STK’ları başta olmak üzere kamu, özel sektör, akademi ve medya gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren tüm gruplarla ortak çalışma kabiliyetini geliştirilmesi planlanıyor.

BAŞKAN ORKAN: “AB PROJELERİMİZE İVME KAZANDIRACAK”

Karesi Belediyesi’nin bir çok alanda yerel ve uluslar arası projeler yürüttüğünü söyleyen Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Kabul edilen bu projemiz kapsamında akıllı şehirler alanında yürütmüş olduğumuz Avrupa Birliği projesine ivme kazandıracağınızı düşünüyorum. Özellikle kentimizin gelişimine yönelik ulaşım, trafik, atık yönetimi, alt yapı, yaya ve bisiklet yolları konularında çalışmalarımızı hızla ilerleyecek. Bu süreçte en kritik nokta, personelimizin konuya hakimiyetinin sağlanmasıdır. Teknik destek projesi kapsamında belediyemiz personelinin yetkinliğinin akıllı şehirler konusunda üst noktaya geleceğini düşünüyorum” dedi.

 

 

 

YORUM YAP