DOLAR31,1191% 0.25
EURO33,7916% 0.49
STERLIN39,4992% 0.3
FRANG35,3305% 0.27
ALTIN2.030,38% -0,11
BITCOIN1.700.9994.469

KARAAYIT’TA ÇEVRE FACİASI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KARAAYIT’TA ÇEVRE FACİASI

Ayvalık’ın Karaayıt köyünde demir madeni işleten BİLFER şirketinin atık döküm sahasında son yağışlar sonrası göçük meydana geldi, madendeki atıkların Madra Barajı’na ulaşan dereye sızdığı öne sürüldü.

Ayvalık Tabiat Platformu, atık döküm sahasındaki zehirli atıkların göçük sonrası  tarımsal sulamanın yapıldığı Madra Barajı’na karıştığını duyururken, “BİLFER madencilik bölgeyi terk etmediği sürece yaşam tehdit altındadır.” mesajını verdi.  Platform üyeleri T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Balıkesir Valiliği’ni göreve davet etti.

BELEDİYE İHBARDA BULUNDU, NUMUNE ALDI

Ayvalık Belediyesinden yapılan açıklamada ise Balıkesir İl Mera Komisyonu tarafından pandemi yasaklarının başladığı ilk gün alınan karar ile mera alanlarının Bilfer Madencilik’e devredildiği anımsatılırken, “Yaşanan yağışlar sonrası göçük meydana geldi ve maden atıkları suya karıştı. Ayvalık Belediyesi olarak,  Balıkesir Çevre İl Müdürlüğü’ne ihbarda bulunarak, tarafımızdan alınan numuneleri suya kimyevi madde bulaşıp bulaşmadığının kontrolünü yapmak üzere incelemeye gönderdik. Ayvalık Belediyesi olarak yasal yollar ile de konunun takipçisiyiz. Karaayıtlı hemşehrilerimizle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.” denildi.

“AĞIR METALLER BARAJ SULARINI TEHDİT EDİYOR”

TEMA Vakfı Ayvalık İlçe Temsilcisi Haluk Aysu da, olayın hemen ardından atık sahasındaki son durumu TEMA adına gözlemlerken, “Pasa alanını çevreleyen istinat duvarının çökmesi sonucu kısmen yıkılmasıyla hemen yakınındaki Madra Barajına ulaşan dereye sızma oldu. Pasaların yağmur suyu ile yıkanması ile drene olan asidik sıvı ne yazık ki baraja ulaşan derelere akmaktadır. Gözlemlerimiz kimi bölümde pasalardan süzülen sıvının dere sularına karışmasını önleyecek hiç bir önlemin alınmadığını gösteriyor. Ağır metaller baraj sularını tehdit ediyor. Köyün bitişiğinde, Madra barajının ise sadece bir kaç yüz metre uzağında yer alan bu tesisin daha büyük çevre felaketlerin yol açmadan bir an önce ciddi yaptırımlarla önlenmesi gerekiyor.” paylaşımını yaptı.

BU İLK DEĞİL

Ayvalık’a bağlı Karaayıt köyüne 300 metre uzaklıkta yaklaşık 11 yıldır faaliyetlerini sürdüren Bilfer Demir Zenginleştirme tesislerinin atık depolama alanı olarak kullandığı pasa tepesi, yoğun yağışın ardından geçen ocak ayında da çökmüştü. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

 

YORUM YAP