DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.608.9440.101

KANSER SAVAŞÇILARI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KANSER SAVAŞÇILARI

Sevgili okurlarım, merhaba.

Yepyeni bir söyleşi ile karşınızdayım. Konuğumuz sevgili Nilüfer Şengel. Sizlerin de hatırlayacağı üzere kendisi ile geçtiğimiz aylarda, başarılı kariyeriyle nice izler bıraktığı belgesel dünyasını konuşmuştuk. Pek değerli Nilüfer hanımın naif ve saygın kişiliğinden etkilenmiştik. Kendisinin yaşama sevinci ve insanlara gösterdiği değer de bütün hepimize umudu aşılamıştı.

Nilüfer hanım, bu kez uzun bir süredir gönüllülük esası ile yer aldığı, hepimize örnek olan çalışmalarıyla karşımızda. Kendisi, kanser hastalığına karşı toplumumuzun bilinçlenmesi için Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’na katkı sunan önemli bir değer. Bu amaç doğrultusunda, vakfın yayın organı olan Menekşe ve Yaşam Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini üstlenmiş durumda.

Kendisiyle insanlara erken tanının önemini anlatan, tedavi sürecinde asla yalnız olmadıklarını gösteren Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’na ve her sayısı ile yaşama sevincini çoğaltan, titiz ve özenli bir hazırlık aşamasından sonra okurla buluşan Menekşe ve Yaşam Dergisi’ne dair bir sohbet gerçekleştirdik.

Umut ve sağlık dolu söyleyişimize geçmeden önce sevgili Nilüfer Hanım başta olmak üzere Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’nın, Menekşe ve Yaşam Dergisi’nin birbirinden değerli emektarlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şifa bekleyen herkes adına iyi ki varsınız. Sizlerin bu güzel varlığı sayesinde; kim bilir, daha kaç savaşçı bu zorlu yolu galibiyetle taçlandıracaktır. Sağ olun, var olun.

Türkiye Kanserle Savaş Vakfı, ne zaman hangi amaç doğrultusunda kuruldu?

Türkiye Kanserle Savaş Vakfı, 1977 yılında kurulmuş ülkemizin saygın bir “Sivil Toplum Kuruluşu ”dur. Bugüne dek imkânları kısıtlı milyonlarca kanser hastasına yardım etmiş, T.C. Bakanlar Kurulu kararı ile Vergi Muafiyeti tanınmış bir vakıftır.

Vakfın amacı; her türlü kanser hastalıkları konusunda önleyici erken teşhis ve tedavi, insanları bilgilendirmek ve motive etmek gibi konularda bütün yol ve araçları kullanarak kanser hastalıkları ile ilişkili ve sosyal sorunlarla ilgilenmek, gerekli her türlü çalışmaları yapmak veya yaptırmaktır.

46 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren tamamen gönüllü  bir kuruluş olan Vakfımız bağış ve yardımlarla  “kanserle savaş” hizmetlerini sürdürmektedir.

Bugün  biliyoruz ki, kanser erken tanındığı takdirde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Vakıf olarak her zaman sloganımız: “Erken Tanı Hayat Kurtarır

Vakfın yönetimi ve genel işleyişi hakkında, okurlarımızı bilgilendirebilir misiniz?

Vakfımızın yönetiminde çok değerli doktor ve bilim insanları ve sosyal projelerle ilgilenen değerli üyelerimiz var. Konferanslar veya hizmetlerimiz için gerçekleştirdiğimiz toplantılarla sağlık için gönüllü hizmet etmek için çalışıyoruz.

Vakıf, kurulduğu günden bugüne dek hangi faaliyetlerde bulundu?

Vakfımız kurulduğu günden bugüne, tedavisi pahalı olan bu hastalıkla mücadelede  her zaman halkımızın yanında yer almıştır. Hiçbir sağlık güvencesi olmayan ve istediğimiz bazı resmi belgeler doğrultusunda teşhisi konulmuş hastalarımızın tedavilerini, yönetim kurulumuzun belirlediği kontenjan dahilinde anlaşmalı olduğumuz kurumda kemoterapi (akıllı ilaç hariç), radyoterapi, görüntüleme ve laboratuvar tetkiklerini karşılamaktayız.

Tedavinin başarılı olmasındaki önemli adımlardan ilk, hastalık hakkında doğru bilgiye ulaşmak ve tedaviye inanmaktır. Bu amaçla hekimlerimiz tarafından hazırlanmış ve bilgi kirliliği olmayan internet sitemizden  halkımız bilgi edinebilirler.

Vakfımız yine kuruluşundan beri hekimlerimizin yanında yer almıştır. Vermiş olduğu karşılıksız burs ve desteklerle bugün profesör ve doçent düzeyine ulaşmış hekim arkadaşlarımızla gurur duymaktadır.

Vakfımız, düzenli olarak kanser konularının  ele alındığı, güncel bilgilerin aktarıldığı hekimlere yönelik eğitim toplantıları düzenlenmektedir. Kanser konusunda yapılan çalışmalara genç hekimlerimizi teşvik etmek amacıyla her iki yılda bir olmak üzere Ulusal Kanser Kongresi’nde üç dalda ödül vermektedir.

Kanser ile ilgili yabacı dilde yazılmış kitapları Türkçe ’ye kazandırmakta ve ayrıca periyodik “Kanser Gündemi” isimli bilimsel yayınları ile hekimlerimize güncel bilgileri  ulaştırmaya devam etmektedir.

Halkımızı bilinçlendirmek amacıyla her yıl çeşitli belediyelerimizle iş birliği yapılarak kanser söyleşileri düzenlenmektedir. Özellikle kanser farkındalık aylarında erken tanının önemini vurgulayarak halkı taramalara teşvik etmekteyiz.

Her yıl ihtiyaç talebinde bulunan hastanelerimize  kanser teşhis ve tedavisinde  kullanılacak  cihaz bağışları yapılmaktadır.

Kanserle mücadelede erken tanının önemi nedir? Genel olarak, bu konuda bilinçlenmemiz için ne yapmamız gerekiyor?

Kanser, ne yazık ki çağımızın hastalıklarından birisi. Ama erken tanıyla günümüzde tedavi edilebilir bir hastalık. Web sitemizde bu konuda pek çok bilgi var ve vakfımızın konferanslarında insanları hastalığa karşı bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

Cinsiyet ve yaşa göre yapılması gereken tetkikler var tabii. Check-up ise erişkinler için her yıl yapılmalı. Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’nın web sayfasını ziyaret ediniz. Kanserin belirtileriyle ilgili pek çok yazı mevcut.

Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’nın yayın organı olan Menekşe Ve Yaşam Dergisi, yayın hayatına ne zaman başladı? Genel Yayın Yönetmeni olarak, Menekşe Ve Yaşam Dergisi’nin içeriği, konusu ve yayınlanmasıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Menekşe ve Yaşam Dergisi, yakında 10.yılına girecek. Doktor ve bilim insanlarının makaleleri, sağlıklı beslenme, spor, müze tanıtımları, ilgi çekici röportajlar, gezi yazıları, kültür ve sanat, gastronomi gibi çok geniş yelpazede içeriği var dergimizin.

Erken tanının önemini her sayıda vurgulamakla birlikte sağlık konusunda uzman görüşlerini paylaşıyor olmak okuyucu için farkındalık yaratıyor. Aynı zamanda dergimizin içeriği öyle zengin ki keyifle okunuyor. Dergimiz sağlıklı yaşam dergisi.

Dergiye abone olmak, Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’na katkı sunmak isteyenlere buradan hangi mesajı verirsiniz?

Dergimiz ücretsizdir, pek çok noktaya dağıtıyoruz. Spor kulüpleri, kafe ve lokantalar, kuaför salonları, feribot, otobüs terminalleri, benzin istasyonları gibi halkın rahat ulaşacağı yerler . www.kanservakfi.com adresimizden de tüm sayıları okuyabilirsiniz.

Tabii instagram hesaplarımız da mevcut. Bize önerileriniz ve dergide yer almasını istediğiniz konuları iletebilirsiniz. Vakfımıza katkı sunmak isteyen kişi ve kurumlar bize ulaşabilirler.

Vakfa destek olmak isteyenlerin ne yapması gerekiyor? Size nasıl ulaşabilirler? 

Vakfa destek olmak isteyenler için bağış hesap numaralarımız;

Türkiye Halk Bankası Levent Şubesi-İstanbul

IBN NO:  TR50 0001 2009 8600 0016 0000 04


Akbank Nispetiye Şubesi-İstanbul

IBN NO:  TR39 0004 6003 9688 8000 0520 00


İş Bankası Levent Şubesi-İstanbul

IBN NO:   TR97 0006 4000 0011 0354 0404 06

Bizlere web sitemizden www.kanservakfi.com , info@kanservakfi.com ve telefonla ulaşabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da bizlere ulaşabilirsiniz.

Benim size sormadığım, sizin söylemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Sağlıklı yaşam için mutlaka kontrollerinizi yaptırın ve özellikle 40 yaş üzeri kadınlar kendiniz de meme kontrollerinizi yapınız.

Unutmayın “Erken Tanı Hayat Kurtarır”.

Bilimden ayrılmayın, kulaktan dolma bilgiler yerine konusunda uzman doktor görüşlerini alın.

Sağlıklı, mutlu günler dileriz.

Röportaj: Çiğdem ÇİMEN 

YORUM YAP