“KANATSIZ MELEKLERİN YUVASI” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

4 Ağustos 2022 - 20:40

“KANATSIZ MELEKLERİN YUVASI”

Son Güncelleme :

04 Ağustos 2022 - 8:57

“KANATSIZ MELEKLERİN YUVASI”

Balıkesir’in önemli ihtiyaçlarından birinin karşılanması adına önemli bir görev üstlenen  Özel Sadıkoğlu Bakım Merkezleri, engelli bireylere yatılı bakım merkezi olarak hizmet veriyor. Bir çok hizmeti ile Türkiye’ye örnek olan Özel Sadıkoğlu Bakım Merkezlerini  gece-gündüz demeden, özveri ile her konumda birlikte çalışan iki kardeş Mihriban Sadıkoğlu Kılıç ve Seyhan Sadıkoğlu yönetiyor.

MİHRİBAN KILIÇ’I (SADIKOĞLU) TANIYALIM

1977 Bulgaristan doğumlu olan Mihriban (Sadıkoğlu) Kılıç, ilkokul eğitimini Bulgaristan’da tamamladıktan sonra 1989 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etti ve Bursa’ya yerleşti.

Çalışmayı ve faydalı olmayı hayatının her aşamasında ön sıraya koyan Mihriban Kılıç, bir yandan eğitimine devam ederken bir yandan da ailesine destek olmak için çalışma hayatının içinde yer aldı.

Bireylerin endişe ve ihtiyaçlarını anlayabilme isteği onu psikoloji alanında eğitim almaya yönlendirdi. Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü 2000 yılında tamamlamadı. İlköğretim öğretmenliği ve lise öğretmenliği diplomasını da alan Mihriban hanım, ayrıca sayısız kişisel gelişim kursuna katıldı. Başarılı bir eğitim hayatının ardından iş hayatına atıldı ve ilk çalıştığı yerde kısa sürede çalışkanlığı ve özverisiyle dikkat çekerek yönetim kadrosuna terfi etti.

ALİ OSMAN DEMİRTAŞ VAKFI

İlk iş deneyiminden sonra 2000 yılında 5 kişi ile bir araya gelerek Yonca Rehabilitasyon Merkezi’ni kurdu. Ortak olduğu merkezin müdürlüğünü de başarı ile yürüttü. 2002 yılında Ali Osman Demirtaş’la yaptığı ortaklık ile Balıkesir’in Susurluk ilçesine bağlı Aziziye Mahallesi’nde bulunan Ali Osman Demirtaş Vakfı’nda müdürlük görevini üstlendi ve bu görevini halen sürdürüyor.

ÖZEL SADIKOĞLU BAKIM MERKEZİ

Önceliklerinin bakıma muhtaç engelli bireylerin insan onuruna yakışır şekilde bakımları ve beslenmeleri, korunmaları, becerilerinin geliştirilmesi ve sosyal hayata uyumlarına ilişkin hizmet sunmak olduğunu belirten Mihriban Kılıç, dezavantajlı bireylerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak, bu alandaki eksikliği gidermek, içsel yolculuklarında onlara ışık tutmak için yıllar içerisinde oluşan bilgi ve tecrübesi ile 2018 yılında bakım merkezi kurmaya karar vererek, kardeşi Seyhan Sadıkoğlu ile ortak olarak inşaatı bir yılda tamamlanan Özel Sadıkoğlu Bakım Merkezi’ni hayata geçirdi ve kurum müdürlüğünü de üstlendi.

Yola çıktığı ilk günden bu yana, etik ilkeler çerçevesinde bakım ve sağlık hizmeti vermeyi ilke edinen  kurum, tüm Türkiye’ye örnek teşkil ederek engelli bireylere güvenle hizmet veren yatılı bir bakım merkezi olarak da bir ilke imza attı.

Sevginin iyileştirici gücüne inandığını vurgulayan Mihriban Kılıç, bakıma muhtaç engelli bireylerle özveri ile ilgilenen hizmet personelinin de ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, kaliteli hizmetten ödün vermeden, güven esasına dayalı, sevgi ve saygı düsturuyla 7/24 hizmetlerini sunmaya devam ettiklerini söylüyor.

2021 yılında ikinci evliliğini yapan Mihriban Sadıkoğlu Kılıç’ın  ilk evliliğinden iki kızı var.

SEYHAN SADIKOĞLU’NU TANIYALIM

Seyhan Sadıkoğlu 5 Kasım 1981 tarihinde  ablası Mihriban Sadıkoğlu Kılıç gibi Bulgaristan’da doğdu. Babası Sabri Sadıkoğlu makinist, annesi Zeynep Sadıkoğlu ise Bulgaristan’da aşçı olarak çalıştı.

Okul öncesi eğitimini Bulgaristan’da tamamladıktan sonra 1989 yılı Temmuz ayında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ederek Bursa’ya yerleşen Seyhan Sadıkoğlu, ilk ve ortaöğretimini Bursa’da çeşitli okullarda tamamladı. Ailelerinde gördükleri çalışkanlık, sabır ve birliktelik hayatları boyunca iki kardeşe ışık ve yol gösterici oldu. Seyhan Sadıkoğlu,  okuldan arta kalan zamanlarında ablası Mihriban Sadıkoğlu ile birlikte dokuma tezgâhlarında çalışarak ailesine destek oldu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu Seyhan Sadıkoğlu, hayatının odak noktasına koyduğu insan sevgisi ve hakkaniyet duygusu ile dezavantajlı bireylere hizmet vermeyi seçerek 2006 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Bakım Merkezi’nde çalışmaya başladı.

“KANATSIZ MELEKLERİMİZ EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”

“Kanatsız meleklerimizin en iyisini hak ettiklerini hiçbir zaman unutmadan, her konuda güvende hissetmeleri için gerekli şartların sağlanmasına öncülük etmeye özen gösterdim. Engelli bireylerimizin sadece psikolojik terapilerle değil, aynı zamanda kaliteli zaman geçirebilmeleri, uğraş terapileri alabilmeleri için hobi bahçeleri oluşturarak, onların mutluluğuna şahitlik etmek için çok çalıştım” diyen Seyhan Sadıkoğlu, edindiği tecrübeler ile her ayrıntısıyla bizzat ilgilenerek, 2018 yılında Balıkesir il merkezinde yüksek standartlara sahip, zihinsel ve ruhsal engelli bireylere hizmet verecek bir kurum daha açmak için çalışmaya başladı.Balıkesir’in Karesi ilçesine bağlı Kuva-yi Milliye Mahallesinde bu hizmet için özel olarak yeni inşa edilen Özel Sadıkoğlu Bakım Merkezlerini kurdu.

Merkezin açılışı hem Balıkesir, hem Türkiye için her açıdan örnek bir kuruluş olmak hedefiyle ülkenin  her yerinden gelebilecek zihinsel ve ruhsal engelli bireylere güvenli bir yaşam alanı sunmak önceliği ile 2019 yılı Nisan ayında açılışı gerçekleşti.

Kurumun en iyi hizmeti sunması için özveri ile çalışan Seyhan Sadıkoğlu, ayrıca pandemi ve karantina sürecinde yeni ek binaları ile ‘Sosyal İzolasyon kuruluşu’ olarak yaşlı ve engelli bireylere 7/24 hizmet verdi ve Türkiye’deki ilk izolasyon merkezi olmanın ve bu süreci en iyi şekilde tamamlamanın gururunu yaşadı.

Şu anda hem Sadıkoğlu Bakım Merkezlerinde, hem de Susurluk’ ta bulunan Ali Osman Demirtaş Vakfı Ticari İşletmesinde Sabri Sadıkoğlu ve Mihriban (Sadıkoğlu) Kılıç ile birlikte aktif görev alan  Seyhan Sadıkoğlu, ayrıca Vakfa bağlı AODV Enerji santralinde de çalışmalar yapıyor. Seyhan Sadıkoğlu evli ve 2 erkek çocuk babasıdır.

BAKIM MERKEZİ İLE YAŞAMA TUTUNUYORLAR

Engellinin yaş, cinsiyet ve engeline uygun olarak, ilgiye ve bakıma muhtaç engelli bireyin bakımı ile ilgili fiziksel, psiko-sosyal alanlarda yaşanan problemlerini araştıran, bu problemlerin başlangıç ve gelişimlerinin tespitini ve kişinin hangi alanlardaki bakıma ihtiyacı olduğunu belirleyerek, o ihtiyaçlar konusunda bakım ve rehabilitasyon hizmetinin sunulduğu merkezlerdir.

Engelli bakım merkezlerindeki bakım hizmetleri iki başlık halinde değerlendiriliyor.  Bunlardan ilki “kişisel bakım hizmetleri”, ikincisi ise psiko-sosyal destek hizmetleridir.

Kişisel bakım hizmetleri her ne kadar iyi bilindiği düşünülse de alanında uzman kişiler tarafından yapılmadığı sürece istenilen başarılı sonuca ulaşılamaz. Engelli kişilere yapılan kişisel bakımlar her zaman devamlılık ve büyük bir dikkat ister. Bu sebeple bakım hizmetini sürdürecek kişiler sağlam kişiliğe sahip olmalı özveri, yardımseverlik, sevgi ve saygı en üst noktada yer almalıdır. Engelli bireylerin aile ortamından kopmadan yaşamını sevgi ve ilgi gördükleri bir merkezde sürdürebilmeleri çok önemlidir.

ENGELLİ AİLELERİNİN ZORLU DENEYİMİ 

Aileler için engelli bireye sahip olmak, yaşamlarının en zorlu deneyimidir. Özel Sadıkoğlu Bakım Merkezi ve Ali Osman Demirtaş Vakfı’nda bireysel yaşam hakkı olan engelli bireylere gösterilen özen, “Ben Ölürsem Özürlüm Ne Olacak?” kaygısını yok etmeyi de sağlıyor.

UZMAN PERSONEL

Bireyin yararı için en iyi şekilde hizmet vermek adına özveri ile çalışan iki kardeş ve  uzman kurum personeli, engelli bireylerin etik çerçeveler içerisinde 7/24 sağlık ve öz bakım ve korunma hizmetinin yanında, sosyal hayata uyum ve katılımlarına yönelik birçok sosyal-kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler düzenliyor.

İLGİ VE YETENEKLERİ ÖN PLANA ÇIKARILIYOR

Sevgi, saygı ve güven ortamında zihinsel, ruhsal ve bedensel gelişimini desteklemek amacıyla yapılan tüm çalışmalar ve etkinlikler ile engelli bireylerin ilgi ve yeteneklerinin ön plana çıkarılmasına, toplumla kaynaşmasına, yaşayarak öğrenmesine ve güçlüklerle baş etmesine katkıda bulunuluyor. Engellilere gösterilen sevgi ve şefkat yaşama azimlerini gün geçtikçe artırıyor.

Editoryal PR… 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.