Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

KANADALILAR BU KEZ BALYA’DA!…

KANADALILAR BU KEZ BALYA’DA!…

Çanakkale Kirazlı’da direniş sürerken, Balıkesir’in Balya ilçesine bağlı Orhanlar’da Kanadalı Teck Madencilik’in altın arayışına tepkiler de giderek artıyor. Balya’daki Balıkesirliler buluşmasının ardından bu kez Fazıl Say’ın Çanakkale’deki orman resitalinde Orhanlar’a dikkat çekildi.
Balya Orhanlar’da altın arayışına izin verilmesi halinde Kocadere’den zehir akacağını, bunun Gönen ve Manyas Barajı’nı olumsuz etkileyeceğini , Manyas Kuşcenneti’nin yok olacağını iddia eden köylüler ve çevreciler 24 Ağustos cumartesi günü bölgede basın açıklaması yapacak.

Coşkun YAMAN (balikesir24saat) Balya Kadıköy’de geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen “Gurbette yaşıyoruz, memlekette buluşuyoruz” adlı etkinlikte gündem konularından biri de Orhanlar kırsal mahallesindeki ki altın arayışıydı.
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, etkinlikte düzenlediği imza kampanyası ile “Orhanlar’da altına hayır” dedi. Dernek yöneticileri “Havran Demirtepe Altın Madenini durdurduk, Orhanlar’ı da durduracağız. Orhanlar’ın Çınarları Altından Değerlidir” mesajı verdi.
CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir milletvekilleri Ensar Aytekin ve Ahmet Akın, Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga da kampanyaya katılıp, destek verdi.

“KUVARS ÇIKARACAKLARMIŞ”
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden yapılan açıklamada, şu iddialara yer verildi:
“Orhanlar Köyü’nde Teck Madencilik firmasının ruhsat alanında Bahar Madencilik tarafından arama faaliyeti sürdürülüyor. Söz konusu proje için firma bir yandan da işletme faaliyetine hemen başlayabilmek için ’25 hektar altı muafiyeti’nden yararlanarak, ‘Kuvars çıkaracağım’ diye yalan söyleyerek proje başvurusunda bulunmuş ve ne yazik ki Balıkesir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şubat 2019 tarihinde bile bile suça ortak olarak ‘ÇED gerekli değildir’ kararı vermiş…”

“ORHANLAR KİRAZLI OLMASIN”
“Bugün Orhanlar Köylülerine destek olmak amacıyla Balya’ ya gittik. Orhanlar köyünde maden alanı ve sondaj yapılan yerleri gördük. Meşe ormanı içinde sondaj makinalarını görmek yüreğimizi burktu. Orhanlar’ın içinden geçen Kocadere, Manyas Gölü’ne akıyor. Yakında ayrica Gönen Barajı var. Bandırma, Gönen ve Manyaslıların Balyalılarla birlik olması gerekiyor. Orhanlar Köyü Kirazlı olmasın! Şimdiden el birliği ile mücadele edelim. Bahar Madencilik, bu kaçıncı ruhsat? Havran Demirtepe Altın Madenini durdurduk, Orhanlar’i da durduracağız. Orhanlar’ın Çınarları Altından Değerlidir”

“MANYAS KUŞ CENNETİ YOK OLUR”
Konuyla ilgili paylaşımlarda sondaj çalışmalarının bir yıl sürdüğü ve söz konusu maden sahasının Manyas Barajı’nın su toplama alanı içerisinde olduğu vurgulandı. Yapılan duyurularda şu görüşlere yer verildi:
“Projenin yaşama geçmesi halinde Kocadere zehir akacak, Manyas Barajı, Manyas Gölü ile içinde yaşayan canlılar, Manyas Barajı sulama alanı içerisindeki köylerin ekim alanları, koruma altındaki Manyas Kuşcenneti milli parkı siyanür atıklarından yok olacak” denildi.

FAZIL SAY KONSERİNDE ORHANLAR’A DAVET
Orhanlar ünlü sanatçı Fazıl Say’ın Kirazlı’da pazar günü verdiği konserde de gündemdeydi. Çevreciler ellerindeki pankartlarla bölgedeki altın arayışına dikkat çekip,tüm doğaseverleri 24 Ağustos cumartesi günü saat 11.00’de yapılacak basın açıklamasına davet etti.

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP