DOLAR31,1069% 0.2
EURO33,7025% 0.21
STERLIN39,4391% 0.11
FRANG35,3126% 0.2
ALTIN2.032,81% 0,01
BITCOIN1.619.803-0.215

KADINLARDAN YETER ARTIK

Yayınlanma Tarihi :
KADINLARDAN YETER ARTIK

Balıkesir Kadın Platformu Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklaması ile Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine tepki gösterirken, son zamları da protesto etti.

Çeşitli siyasi partilerle, sendika ve derneklerin bileşenleri arasında yer aldığı Balıkesir Kadın Platformu’nun hazırladığı metni dönem sözcüsü CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi okudu. Yahşi, “Erdoğan’ın kadın bedeni üzerinden ifade ettiği eril, ayrıştırıcı ve düşmanlaştırıcı dilin en başta ‘Gezi’ye katılmış ya da katılmamış olsun’ milyonlarca kadın yurttaş tarafından asla kabul edilmeyeceğini biliyoruz.” dedi.

İktidarın ekonomik krizin bütün yükünü halkın sırtına yüklediğini vurgulayan Yahşi, ” Ekonomik krizden en çok biz kadınlar etkileniyoruz. Yoksulluğun, krizin, güvencesizliğin yükünü işçilerin, emekçilerin, kadınların, çocukların sırtına yüklemeye çalışan siyasi iktidara sesleniyoruz; çekin elinizi kadınların ve çocukların üstünden. Krizi kim çıkardıysa faturasını da onlar ödesin” diye konuştu.

“BİZ AYNI ŞEKİLDE CEVAP VERMEYECEĞİZ”

Balıkesir Kadın Platformu’nun açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Ülkeyi yönetemeyen, kötü gidişatı durduramayan tek adam rejimi, çareyi baskıyı, yasakları arttırmakta arıyor ve her zaman ki gibi toplumu kutuplaştırma taktiğine devam ediyor. Cumhurbaşkanı dokunulmazlığına sığınarak istediği hakareti yapmayı kendine hak görüyor. Üstelik ucube tek adam rejimine yapılan en ufak bir eleştiriyi şahsına hakaret olarak kabul edip herkese hakaret davaları açıyor.
Erdoğan’ın kadın bedeni üzerinden ifade ettiği eril, ayrıştırıcı ve düşmanlaştırıcı dilin en başta ‘Gezi’ye katılmış ya da katılmamış olsun’ milyonlarca kadın yurttaş tarafından asla kabul edilmeyeceğini biliyoruz.
Milletimizin birliğini ve bütünlüğünü temsil etmesi gereken Cumhurbaşkanı, halkın kürsüsü olan meclis çatısı altında, yurttaşlarına küfür edebilecek kadar seviyeyi aşağılara indirmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi geleneğinin tek adam yönetimi altında ne denli zedelenebileceğini, bu ülkenin en büyük sorununun bizzat kendisi olduğunu tüm topluma bir kez daha göstermiştir.
Bizler Gezi’de Erdoğan’ın otoriter yönetimine, ayrıştıran diline, baskılara, ‘ben yaptım oldu’lara, doğa talanına karşı çıkmıştık. Bugün de aynı şekilde itiraz ediyoruz. Bütün otoriteni yerle bir eden Gezi’den ve mücadeleci kadınlardan ne kadar korktuğunu da iyi biliyoruz. Gezi bu ülkenin onurlu isyanıdır. 469 Cumadır aynı yalanı, iftirayı, küfrü etsen de biz aynı şekilde cevap vermeyecek, onurumuzla, emeğimizle, kadın kimliğimizle var olmaya ve eşit, özgür, adil, tok yarınlar için mücadele etmeye devam edeceğiz. ”

“BECERİKSİZ YÖNETİM TÜM YÜKÜ HALKIN SIRTINA YÜKLEDİ”

“İktidar 20 yıldır ülkenin hiçbir sorunu çözememiş. Enerjiden gıdaya her alanda ülkeyi dışa bağımlı hale getirmiştir. 1 Haziran’dan itibaren konutlarda doğalgaza %30, elektriğe %25 zam geldi. Son bir yılda elektrik santrallerinde kullanılan doğalgaz yüzde 630, sanayide kullanılan doğalgaz yüzde 601 ve konutta kullanılan doğalgaz yüzde 146 zamlanmış oldu. 1 Haziran 2021 tarihinden bugüne kadar benzine yüzde 235, motorine ise yüzde 250 oranında zam gelmiştir. Tüpgaz fiyatları 330 lirayı aştı. Bu fiyatlarla tencereyi kaynatmak kadınlar için imkansız hale geldi.
Mayıs ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 73,5 oldu. Bu son 24 yılın en yüksek enflasyon oranı olarak kayıtlara geçti. Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 69,97’ydi. TÜİK, Mayıs enflasyonunun aylık bazda yüzde 2,98, yıllık bazda yüzde 73,5 arttığını açıkladı. Ancak gerçeğin farklı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. ENAG Mayıs enflasyonunu yüzde 160,76 olarak açıkladı.
Balıkesir Belediyesi suya %60 zam yaptı. Kırsal mahallelerde ise bu oran yüzde 40. Bu beceriksiz yönetim krizin bütün yükünü halkın sırtına yüklemiştir. Ekonomik krizden en çok biz kadınlar etkileniyoruz. Marketlerde, bebek mamalarına, peynire, süt şişelerine bile alarm takılıyor. Artık ödenebilir olmaktan çıkan faturalar ve sefalet ücretleriyle karşı karşıya kalan biz kadınlar, bir dar boğazın içinde yaşamaya çalışıyoruz. Ekonomik özgürlükten yoksun kalan kadınlar olarak bir başkasına, daha da bağımlı kılınıyoruz.
Gıdadan enerjiye, hijyen ürünlerinden sağlığa tüm temel tüketim maddelerine gelen zamlardan, alınan yüksek vergilerden bıktık, usandık! Cüzdan boş!, pazar filesi boş!, market sepeti boş!, kasabın önünden bile geçemez olduk. Çocuklarının beslenme çantalarına koyacak bir şey bulamayan anneler çocuklarını okula gönderemiyor.
Bu erkek egemen kapitalist düzende, kutsal ailenin bütün yükü bizim omuzlarımızda ve her gün sofraya ne konulacağının kaygısını biz kadınlar taşıyoruz. Biz bu yükü de bu kaygıyı da daha fazla taşımak istemiyoruz! Yeter artık!.. İnsanca yaşamak istiyoruz. Yoksulluğun, krizin, güvencesizliğin yükünü işçilerin, emekçilerin, kadınların, çocukların sırtına yüklemeye çalışan siyasi iktidara sesleniyoruz; kabul etmiyoruz, çekin elinizi kadınların ve çocukların üstünden.Krizi kim çıkardıysa faturasını da onlar ödesin.” (balikesir24saat.com)

(*) Balıkesir Kadın Platformu Bileşenleri şöyle

CUMHURİYET HALK PARTİSİ,

EMEK PARTİSİ,

İYİ PARTİ,

DEMOKRAT PARTİ,

SOL PARTİ,

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ,

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ,

BALIKESİR BAROSU,

PİR SULTAN ABDAL DERNEĞİ,

HACI BEKTAŞİ VELİ DERNEĞİ,

EKMEK VE GÜL,

EĞİTİM-İŞ,

EĞİTİM-SEN,

BÜRO EMEKÇİLERİ SENDİKASI (BES) ,

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ SENDİKASI (SES),

YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ,

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ,

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ,

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ,

İŞ KADINLARI DERNEĞİ

29 EKİM KADINLARI DERNEĞİ

YORUM YAP