Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

KADINLAR PLAJINDA NELER OLUYOR?

KADINLAR PLAJINDA NELER OLUYOR?

Bursa’nın Karacabey Belediye Başkanı; gündeme düşen bir habere göre, “Lezbiyenlerin mesken tuttuğu bir plaj” diye tanımladığı ve bölgede tek olan kadınlar plajını kapatmış.

Hoş ben de plajların hamam gibi cinsiyet ayırımına tabi tutulmasını onaylamıyorum. Ancak kadınları bakışları ile taciz eden kendini bilmezlerin verdiği rahatsızlığı da göz ardı etmemek gerek.

Neyse, çoğunlukla tesettürlü kadınlar tarafından kullanıldığı söylenen bu plaj hakkında, lezbiyenlerin mesken tuttuğu kanısına nasıl varıldı bilemiyorum.

Başkanın açıklamasına göre; kadınlar plajına giremeyen bir vatandaşın şikâyeti üzerine bu karar alınmış. Erkek olduğu tahmin edilen müştekiye, “Senin kadınlar plajında ne işin vardı?” diye sorulmamış ki başkan hizmet aşkı ile konuyu ele alıp, plajı kapatarak kendince böyle bir çözüm bulmuş.

Konu hakkında sosyal medya üzerinden açıklama yapan başkan, karara tepki gösterenlere cevaben; “Ben hanımlar demedim. Lezbiyenler dedim. Hanımlar eşleri ile birlikte tatil yapıyorlar. Altı yaşındaki bir erkek çocuğu plaja almayan bir zihniyeti geride bıraktık çok şükür” diye yazmış.

Bu tuhaf açıklamayı eleştiren bir beyefendi başkana, “Eşiyle denize girmeyenlere lezbiyen diyorsunuz. Doğru mu?” diye sormuş.

Başkan da, “Plaja eşinizle birlikte gitmek istemiyor musunuz? Eşinizle birlikte gittiğinizde başka bir şeye ihtiyaç duymazsınız” cevabını vermiş.

Aklım karıştı doğrusu. Başkanın plajı kapatma kararı ile neyi savunduğunu pek anlayamadım. Cinsiyet eşitliğini mi? Eşi olmayan kadınların lezbiyen olduğunu mu? Kadınların plaja eşsiz gitmelerinin uygun olmadığını mı? Yoksa plaja eşsiz giden erkeklerin, başkanın kastettiği şeylere ihtiyaç duyduğunu mu?

İlçelerin bunca sorunu varken; altyapı, çevre temizliği, imar, yangın vs. kalkıp bir vatandaşın fanteziden ibaret saçma şikâyeti üzerine plajın kapatılması gerçekten trajikomik.

Bu arada başkanın, “hanım” diye nitelendirdikleri eşi olan kadınlar sanırım. Acaba lezbiyen ve eşi olmayan kadınların, başkanın kelime hazinesindeki karşılığı nedir? Merak ettim. Hatta o plaj erkekler plajı olsaydı, yine cinsel yönelimi vurgulayan bir ifade kullanır mıydı sevgili başkanımız?

Sebebi her ne olursa olsun, çağdaş bulmadığı bir zihniyetin geride kaldığını söyleyen bir aklın, aksine çağ dışı bir zihniyetle kadınları “lezbiyen” diye yargılaması, çelişkili bir davranış olmuş. Kaldı ki insanları cinsel yönelimleriyle yargılamak, bir başkasının özgürlüğü ve haddi değildir. Zira konu ne olursa olsun yargılamadan önce o konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak, düşünen insana özgü bir davranıştır.

Yasaklama ve yargılama gerekçesi ahlaki değerler adına ise eğer; toplumumuzda yargılanması gereken çok daha önemli konular var. Mesela; hak yemek, gasp etmek, adaletsizlik, şiddet, vergi kaçırma gibi toplumsal boyutta zarar verenler.

Keşke plaj kapatılmadan önce kadınlar plajına neden ihtiyaç duyulduğu sosyolojik ve psikolojik açıdan irdelenseydi. Yine önyargıda bulunulmadan önce cinsel yönelimin neden kaynaklandığı araştırılsaydı.

Görünen o ki; mantıklı bir gerekçesi olmayan bu karar baskı altında alınmış, itham ve hakaret içeren açıklamalarla da genele yayılmış.

Olan olmuş artık. Ancak kısmen de olsa telafi edilebilir. Mesela plaj tekrar açılabilir, Karacabey halkı ve tüm kadınlardan özür dilenebilir.

Kaynak : Demet TOK

YORUM YAP