Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

“KADININ ELİ DOĞANIN GÜCÜ ”

“KADININ ELİ DOĞANIN GÜCÜ ”

Balat İşleyen Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen “Kadının Eli Doğanın Gücü” isimli projesinin açılış töreni Dursunbey’de gerçekleştirildi.

GMKA tarafından yürütülen Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen proje ile yeni kurulmuş olan kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifinin üretimde kullandığı makine ve teknik ekipmanlara yeni ürünler üretmek ve hali hazırda sahip oldukları arz gücünü yükseltmek için alım yapılması mümkün kılındı.

Bu sayede kooperatifin üye sayısının artırılması ve gerekli eğitimler ile niteliksel anlamda gelişmelerinin sağlanması yoluyla sahip oldukları örgütlenme kapasitesi geliştiriliyor.

Açılış toplantısına Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Balıkesir Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan, BALMEK yetkilisi Senem Duman, GMKA uzmanları, paydaş kurumlar ile birlikte kadın kooperatifi üyeleri ve halk katılım sağladı.

İlçede bulunan kooperatif üyesi olmayan ancak dar gelirli istihdam dışı kalmış belirli sayıda kadının eğitim alması ve kooperatif olarak daha çok kadına ulaşılması hedefleniyor. Proje neticesinde kooperatif tarafından üretilen ancak bilinirliği az ve pazarlama olanakları kısıtlı ürünlerin tanıtımını ulusal ve uluslararası platformlarda yapılarak ürünlerin satış olanakları geliştirilmiş olacak.

Üretilen ürünler arasından Dursunbey ilçesine özgü olanlar için coğrafi işaret ve marka tescili alınarak yükselen piyasa değeri sayesinde kooperatifin cirosunu artacak.

Ayrıca proje ile birlikte Amazon, Trendyol, N11, Hepsiburada gibi internet pazaryerleri ile anlaşma yapılarak kooperatifin satış kanalları çeşitlendirildi.

Toplam proje bütçesi 1.427.100 TL olarak belirlenen projede yüzde 90 destek oranına karşılık gelen 1.284.390 TL GMKA tarafından destek tutarı olarak karşılanıyor. ( balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP