DOLAR31,2231% 0.05
EURO33,8615% -0.05
STERLIN39,4550% -0.28
FRANG35,3442% -0.5
ALTIN2.054,47% 0,68
BITCOIN1.901.578-0.22

KADININ ADI DA YOK KAYDI DA !..

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KADININ ADI DA YOK KAYDI DA !..

Balıkesir Kadın Dayanışması Sözcüsü Seval Bozkurt, ” Kadınlar hala istihdamda kendine yer bulamıyor. Her 10 kadından 4’ü kayıt dışı çalıştırılıyor. Kadının adı da yok kaydı da” dedi. 

Balıkesir Kadın Dayanışması  Sözcüsü Seval Bozkurt, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaparken, dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu.

Bozkurt’un açıklaması şöyle:

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde öncelikle haklarımız uğruna hayatını kaybeden kadın yoldaşlarımızı saygı ile anıyoruz.

Kadınlar bu özel günü yine ne yazık ki; eşitsizlik ve şiddet içinde karşılıyorlar. 8 Mart’ta 1857 de grev yaparken fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi can verdiğinde ortalık yangın yeriydi her yerde acı ve göz yaşı vardı. 163 yıl sonra bugün yine acı yine göz yaşı var, yine ortalık yangın yeri.

Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık artarak sürüyor.  Şiddete uğrayan kadın, taciz edilen kadın, tecavüze uğrayan kadın, öldürülen kadın, iş hayatında cam tavanla karşılaşan yine kadın.. Erkekler tarafından ruhsal ve fiziksel tacize uğrayan mülteci de kadın. Bu ülkede hala kadınlar en yakınları en güvendikleri erkekler tarafından öldürülüyorlar. Kayıtlara geçen 2019’da 474, Ocak 2020’de 27 kadın kocası, ayrıldığı eşi yada sevdiği tarafından öldürüldü.

İlk imzacılarından olduğumuz İstanbul Sözleşmesinin günümüzde tartışmaya  açılması, 6284 sayılı yasada var olan hakların ailenin temel taşlarını oynattığı yönünde yapılan olumsuz açıklamalar, kadın cinayetlerinin hala sıradan bir adli vaka olarak görülmesi, cinsel istismarı yapanın değil, istismara uğrayanın sorgulanması, tecavüzcünün evlilikle aklanmaya çalışılması, “Anadır baş tacımızdır” diye övgüler sunulan kadına iş hayatında çocuk sahibi olması, gebelik ve evlilik sebebiyle ayırımcılık yapılması, nafakanın bir hediye gibi görülerek tartışmaya açılması da günümüzün acı veren gerçekleridir.

Kadınlar hala istihdamda kendine yer bulamıyor. Her 10 kadından 4’ü kayıt dışı çalıştırılıyor. Kadının adı da yok kaydı da. Siyasette de kadın yok, karar mekanizmalarında temsilde adaleti göremiyoruz. Mecliste %17 kadın, belediye başkanlıklarında % 3 kadın, muhtarlıklarda %2 kadın. Bu tabloyu ve rakamları daha da uzatabiliriz.

Bugün daha çok özgürlük ve daha çok demokrasi, daha çok barış talep eden kadınların, toplumun dönüşüm ve şiddetten arındırılmasında örgütlenme ile önder oldukları toplumsal hareketler umut vermektedir. Bu anlamda kadın örgütlerinin emek ve mücadelesi çok etkin ve kıymetlidir.

Bizler “Balıkesir Kadın Dayanışması” olarak tüm kadınlara her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadına yönelik şiddetle mücadele etmek ve topluma barış, özgürlük, adaleti getirmek üzere bir araya geldik.

Bizler;
Erkek egemen yapıya muhalefet edeceğiz!
Toplumun bir adım ilerisinde olacağız!
Siyasette karar mekanizmalarında eşit temsil hakkımızı alacağız!
Kamusal alanda, özel sektörde, iş hayatında eşit hak mücadelemiz sürecek!
Eşit statü, eşit işe eşit ücret ve eşit istihdam hakkımızı kazanacağız!
Kadına ve çocuğa şiddet, taciz ve tecavüzle mücadelemiz sürecek!
Eğitimde eşitlik hakkımızı alacağız, kız çocuklarının okutulmasını talep ediyoruz!

Barış dolu bir dünya
Şiddetsiz bir gelecek;
Ekmek ve gül istiyoruz…
Mücadelemiz sürdürecek ve biz kazanacağız.
Sevgi ve aşk kazanacak..
Eşitlik ve adalet kazanacak..
Barış ve huzur kazanacak..
Demokrasi ve insan hakları kazanacak..
Mücadele kazandırır!
Yaşasın kadın dayanışması!
Yaşasın 8 Mart!.. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP