KADINA ŞİDDETTE HEDEF SIFIR VAKA

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KADINA ŞİDDETTE HEDEF SIFIR VAKA

Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon ve Değerlendirme toplantısı Vali Hasan Şıldak başkanlığında Edremit’te gerçekleştirildi. Toplantıda ildeki vakaların yüzde 30’unu oluşturan Edremit’le birlikte Ayvalık’ta ki kadına şiddet olaylarına dikkat çekildi. Kadına yönelik şiddette sıfır vaka hedefiyle çalıştıklarını söyleyen Vali Şıldak, bunu sağlamak için  sıfır tolerans mottosuyla hareket edildiğini vurguladı.   

Edremit Anadolu Lisesinde yapılan toplantıda kadına yönelik şiddetle mücadelede İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Ayvalık ve Edremit İlçesinde uygulanan çalışmalar görüşüldü.

Toplantıda İl Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Eryılmaz, İl Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amiri J. Asb. Kd. Üçvș. Tülay Emeksiz, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hatice Dost ve  Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nde  görevli sosyal çalışmacı Hilal Gürsoy kurumların çalışmalarına ilişkin sunum yaptılar.

KADES VE ELEKTRONİK KELEPÇE UYGULAMASI BAŞARILI 

Sunumlarda Edremit ve Ayvalık İlçelerinde meydana gelen kadına yönelik şiddet olaylarının yıllara göre dağılımı ve istatistikleri, alınan tedbir kararları, olayların analizleri, bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri ile ilgili bilgiler verildi. Kadına yönelik şiddet vakalarına müdahalede hız kazandıran ve olumsuzlukla sonuçlanma ihtimali olan vakaların önüne geçilmesini sağlayan KADES uygulaması ile şiddet mağduru kadınların korunmasında teknik araç ve yöntemlerin kullanılması kapsamında uygulanan Elektronik Kelepçe Uygulamasının da mücadeleye destek veren yöntemler arasında yer aldığı ifade edildi.

HEDEF SIFIR VAKA

Şiddetin önlenmesinde etkin rol alan kurumlar tarafından yürütülen ve planlanan çalışmaların arttırılması noktasında fikir alışverişinde bulunulan toplantıda mücadelede hedefin sıfır vaka olduğuna dikkat çeken Vali Şıldak, “Balıkesir’de yaptığımız incelemeler ve değerlendirmelerle olayın üzerine yoğunlaşarak kurumsal kapasitemizi geliştirdiğimizi, farkındalığımızı yükselttiğimizi düşünüyorum. Bugün aldığımız kararlar çerçevesinde yapacağımız bilgilendirmeler ve teklifler kapsamında bakanlıklarımız umuyorum bazı tedbirleri daha hızlı şekilde hayata geçirecektir. Ülkemizde kadına karşı şiddet konusu artık özellikle İçişleri Bakanlığımız ve Aile Bakanlığımız nezdinde olmazsa olmaz konuların arasında üst sıralarda yer alıyor.” diye  konuştu.

Toplantıda verilen örneklerle bu konunun zor şartlara sahip olduğunun bir kez daha görüldüğünü sözlerine ekleyen Şıldak, “Hangi olayın risk taşıyıp taşımadığını ayırt etmek çoğu kez mümkün değil. Neyin ne zaman gelişeceği, gecenin hangi vaktinde hangi meseleyle karşılaşacağımız, hangi ani durumla karşı karşıya kalacağımız hiç belli olmadığından alan büyük zorluklar içeriyor.” dedi.

“TOPLUM ARTIK DAHA DUYARLI” 

Şiddetin önlenmesine yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin önemli olduğunu vurgulayan Vali Şıldak, kadına yönelik şiddette toplumsal bir farkındalığın oluştuğunu ve çalışmaların üst düzeyde bir duyarlılıkla sürdürüldüğünü söyledi. Şıldak toplantıda yaptığı değerlendirmede şu görüşleri dile getirdi:

“Aile içi ve kadına yönelik şiddet ne yazık ki ülkemizde temel problemlerden biri haline geldi. Sadece içinde bulunduğumuz süreçte değil uzunca bir süredir yaşanan istenmeyen gelişmeler, farkındalığın oluşmasıyla birlikte günden güne artan farkındalıkla yapılan şikayet ve yakınmaların artmasıyla da bağlantılı olarak sayıların giderek yükseldiğini görüyoruz. 2022’de artık rakamlar en üst seviyeye ulaşmış vaziyette. Olay sayılarında artış var ama başvuru sayılarının yükselmesinde artan farkındalık ve duyarlılık, toplumdaki bilinçlenme, KADES kullanımının yaygınlaşmasının da payı olduğu görülüyor. İlimizde özellikle son bir yıllık süreçte yaşadığımız her olayı incelememiz neticesinde, kurumlarımızın da bu konuya olan bakışı, özenli yaklaşımı çok yüksek seviyelere çıktı. Duyarlılık seviyesini geliştiren tüm kurumlarımıza hassas ve gayretli çalışmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum.”  

OLAYLARIN YÜZDE 30’U EDREMİT VE AYVALIK’TA 

Toplantının amacının bu alanda faaliyet gösteren ve mücadele zincirinin halkalarını oluşturan kurumların bakış açılarını birleştirmek olduğunu dile getiren Vali Şıldak, “Tek yönlü bir çalışma içerisinde değiliz. Adli ve idari aşamaları olan, her iki sürecin birbiriyle etkileşim içinde bulunduğu bir çalışma demetini kastediyoruz. Bu itibarla baktığımızda gördük ki sayılar bize en yoğun olayların yaşandığı Edremit ve Ayvalık İlçemizi işaret etmektedir. İlimiz genelinde olay sayılarının yüzde 30’u bu iki İlçemize tekabül etmektedir.” şeklinde konuştu.

“ÇOK YÖNLÜ BİR BAKIŞ AÇISI ŞART”

Hadiselerin temelinde toplumsal ve ekonomik sebeplerin yattığını vurgulayan Şıldak, “Çok karmaşık nedenlere dayalı olan olayların takibindeyiz, sürecin içerisindeyiz. Can kaybına giden en vahim tabloların oluşmasını önlemek bizim temel hedefimizdir. Ağır bir sorumluluk altındayız. Bölgemizde bilhassa Edremit’te olay sayısı ve yoğunluğu çok fazla. Bu sebeple bir olayla karşılaştığımız zaman muhakkak surette çok yönlü bir bakış geliştirmeliyiz.”  dedi.

Kadına yönelik şiddette sıfır tolerans mottosuyla hareket edildiğini vurgulayan Şıldak, “Bu alana kafa yormamız çok yerinde ve ihtiyaçtır. Burada dile getirilen konular ve görüşler doğru tespitlerdir. Üzerimize düşen görevlerde eksiklik olmaması, hata yapmamamız gayretimizin temel hedefini oluşturmaktadır. Bu konuda da çok iyi seviyeye geldiğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

Toplantıya Vali Şıldak’ın yanı sıra Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar l, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.Ali Yıldız, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hatice Dost, İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Serkan Kadir Keskin ile kurumların ilgili personeli katıldı. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP