DOLAR31,1191% 0.25
EURO33,7916% 0.49
STERLIN39,4992% 0.3
FRANG35,3305% 0.27
ALTIN2.030,38% -0,11
BITCOIN1.700.9994.469

KADIN MUHTARLAR BALIKESİR’DE BULUŞTU

Yayınlanma Tarihi :
KADIN MUHTARLAR BALIKESİR’DE BULUŞTU

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği’nin iş birliğiyle Ayvalık Vilayetler Evi’nde “Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Buluşması” gerçekleştirildi.  

Balıkesir; 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 87. yıldönümünde “Güçlü Kadın Güçlü Gelecek” sloganıyla düzenlenen Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Buluşması’na ev sahipliği yaptı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği iş birliğiyle Ayvalık Vilayetler Evi’nde düzenlenen etkinliğe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Hasan Şıldak,  AK Parti Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir de  katıldı.

Buluşmanın açılış konuşmasını yapan Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu, Balıkesir’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek organizasyonun ev sahipliğini üstlenen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a teşekkür etti.

‘MAHALLELERİ ÇİÇEK GİBİ BAKIMLI’

“İki deniz bir şehir Balıkesir’imize hoş geldiniz.” diyerek kadın muhtarlara seslenen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz; demokrasinin, değişim ve dönüşümün yerelden başladığını, muhtarların da bunun en önemli aktörlerinden birisi olduğunu vurguladı.

Kadın elinin değdiği her işin güzelleştiğini belirten Başkan Yücel Yılmaz, “Halk Ozanı Neşet Ertaş’ın bir sözü var; ‘Kadınlar insandır, biz insanoğlu.’ Şehrimizde kadınların muhtarlık yaptığı mahalleler çiçek gibi, her zaman bakımlı.” açıklamasında bulundu.

‘SİZLERLE BERABER OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ’

Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadın muhtarları Balıkesir’de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyükşehir Yasası bir medeniyet projesi. Mensubu olduğum Cumhur İttifakı bize ‘katılımcı belediye olun.’ diyor. Katılımcı belediyecilik de işte şu anda yaptığımız gibi kadın muhtarlarımızla beraber olmak, kanaat önderleriyle beraber olmak. Sosyal belediyecilik ise kapı numaralarının arkasında yaşayan hayatlara; eğer bir mağduriyet, bir dezavantaj, bir eksiklikleri varsa onlara ulaşabilmektir. Bu çalışmaları da yine muhtarlarımızla yapıyoruz. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’yu, Balıkesir’imizde ağırlamanın mutluluğunu yaşadık. Programımıza katılarak bizleri onore ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz. ”

 ‘İŞİNİZİ VİCDANINIZLA, GAYRETİNİZLE YAPIYORSUNUZ’

81 ilden buluşmaya katılan kadın muhtarlara seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kadın muhtarlarımız, yaptığınız işi güzel yapıyorsunuz; vicdanınızla, yüreğinizle, gayretinizle yapıyorsunuz.” dedi. Bakan Soylu şöyle konuştu:

“200 yıllık mazisi olan Muhtarlık kurumuna, bizzat Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan doğrudan talimat ve yönlendirmeleriyle yeni bir vizyon, yeni bir gelecek çizilmiştir. 18 Ekim’in Muhtarlar Günü olarak ilan edilmesi bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın özel takip ve talimatıyla olmuştur. Şimdi de muhtarlarımıza dönük yeni bir atılım paketinin hazırlanmasını bu vizyon içerisinde görmek lazım. Bu yeni atılımlar arasında kadın muhtarlarımıza özel, yeni düzenlemeler için önerilerimiz oldu. Kadın muhtarlarımız özellikle analık izin hakkını istiyorlar, buna çalışıyoruz. Muhtarlarımızın aylık izin hakkı var, o da çalışılıyor. Bin 125 kadın muhtarımızın isteği doğrultusunda; öncelikle kadın muhtarlarımız olmak üzere muhtarlıklara kamera takmak için çalışmaları başlattık.”

‘SİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ’

Muhtarları yalnız bırakmamak, her zorluklarında yanlarında olmak için samimi bir gayret ortaya koyduklarını vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı daha var; Muhtar Hizmet Binası yapımına kadın muhtarlarımızdan başlayacağız. Ve yine muhtarlarımız Ankara’ya geldikleri zaman hem çalışmaları hem rahat bir şekilde konaklamalarını temin edebilmek için Ankara’da bir Muhtar Evi yapıyoruz. Muhtarlarımızla birçok konuda iş birliği içerisindeyiz. Sizlerin sayesinde önemli kazanımlar elde ettik. Bundan sonra da destek ve gayretlerinizi bekliyoruz.” diye  konuştu.

 

YORUM YAP