KADIN CİNAYETLERİNİN SON KURBANI ALMAN GİSELA OLDU

Yayınlanma Tarihi :
KADIN CİNAYETLERİNİN SON KURBANI ALMAN GİSELA OLDU

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir kadın cinayeti daha işlendi. Emekli gardiyan Süleyman Karaaslan, eski kız arkadaşı Alman uyruklu Gisela Uysal’ı öldürdükten sonra intihar etti.

Edinilen bilgilere göre, Süleyman Karaaslan (66), Türk vatandaşı olan eşinin ölümünden sonra yalnız yaşayan Alman uyruklu Gisela Uysal‘la doğa yürüyüşlerinde tanıştı. Karaaslan, dün akşam saatlerinde uzun süre birlikte olduktan sonra sonra ayrıldığı Gisela Uysal’ın (53) Akçay Mahallesindeki evine geldi. Süleyman Karaaslan bir süre tartıştığı kadına tabanca ile ateş etti. Başından vurulan Uysal olay yerinde öldü.

Cinayetin ardından Zeytinli Mahallesi’ndeki evine kaçan Karaaslan, aynı silahla intihar etti. Cinayet ve intiharın ardından Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılan cesetler, buradaki işlemlerin ardından yakınlarına teslim edildi.

Çevresinde çok sevilen fırsat buldukça Kaz Dağları’nda yürüyüşler yaptığı öğrenilen Gisela Uysal’ın, katil zanlısıyla ilgili daha önce şikayetlerde bulunduğu ve uzaklaştırma kararı aldırdığı iddia edildi. Cinayetten önce yakın arkadaşlarına “Çok büyük tehdit alıyorum, huzursuzum” dediği öne sürülen Gisela Uysal’ın cenazesi, Kadıköy Mahallesi Mezarlığında toprağa verildi.

“ÖNLEM ALMAK İÇİN DAHA KAÇ KADININ ÖLDÜRÜLMESİNİ BEKLİYORSUNUZ?”

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması Gönüllüsü Süheyla Doğan cinayetin ardından yazılı bir açıklama yaparken, yetkililerden acil açıklama ve kadın cinayetleri için önlem beklediklerini vurguladı. Doğan, “Arkadaşımızın öldürüldüğünü öğrenmenin öfkesi içindeyiz. Körfezde bu kaçıncı cinayet? Önlem almak için daha kaç kadının öldürülmesini bekliyorsunuz? Bir Türk’le evlenip Türkiye’ye yerleştiği ancak daha sonra eşini kaybettiği ve yalnız yaşadığı bilinen Gisela, sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlarda bir dönem arkadaşlık ettiği ancak daha sonra ayrıldığı Süleyman Karaarslan tarafından evinin önünde öldürüldüğü ve Süleyman Karaaslan’ın daha sonra kendi evinde intihar ettiği belirtiliyor. Yine yapılan paylaşımlarda, Gisela’nın ölüm tehdidi aldığı ve bunu yakınındaki arkadaşları ile paylaştığı görülüyor. Henüz resmi makamlardan, Kaymakamlıktan, jandarmadan, emniyetten bu konuda yapılmış bir açıklama yok. Gisela’nın canına kıydığı tahmin edilen Süleyman Karaaslan’ın Facebook profilinde Adalet Bakanlığı mensubu olduğu yazılı…Cinayet haberinin basında yer almamasının nedeni acaba Süleyman Karaaslan’ın mesleği midir? ” dedi.

“KADIN KATLİAMLARI KIRIMA DÖNÜŞTÜ”

Doğan’ın açıklaması şöyle:
“Kadın katliamları artık cins kırıma dönüştü…Edremit Körfezi’nde ve Türkiye’nin her yanında her gün en az üç kadın erkekler tarafından katlediliyor! Katiller, erkek egemen sistem ve değer yargılarından güç buluyor. Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması olarak bugüne kadar Edremit Körfezi’nde çokça kadın ve çocuk cinayetine tanıklık ettik. Kadın cinayeti davalarını takip ediyor ve adaletin yerini bulması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ancak artık dayanacak gücümüz kalmadı. Kadına karşı şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için hem Körfez’de hem ülke çapında köklü politikalara ve kurumsal mekanizmalara ihtiyacımız var. Edremit’te şiddete maruz kalan kadınların başvurabilecekleri ve destek alabilecekleri bir kadın danışma merkezi yok. Bu konuda yaptığımız tüm başvurular sonuçsuz kaldı.
Körfezde kocaları, eski kocaları, erkek arkadaşları, oğulları, babaları tarafından katledilen Esra Gövem, Hanife Akman, Emine Kuru, Fatma Karabulut, Aygül Yönyül, Pınar Ç, Zeynep Çeliksoy, Işıl Çetkin, Selin Kartal, Yonca Tatarka, Merivan, Vusule Yaşar’ın, minik Kuzey Efe’nin kanları daha yerde kurumadı.”

“BU SORULAR YANIT BEKLİYOR”

“Edremit Kaymakamlığı, Edremit Emniyeti ve Jandarma’sından Gisela’nın öldürülmesi ile ilgili acil bir açıklama ve aşağıdaki sorularımıza yanıt bekliyoruz:

Gisela tehdit alıyor muydu? Bu tehdidi kolluğa bildirmiş miydi? Gisela’nın koruma kararı var mıydı? Karar var ise Gisela’nın korunması için önlem alındı mı?

Kadın katliamlarının önlenmesi için acilen ve etkin politikaların ve kurumsal mekanizmaların oluşturulmasını istiyoruz. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP