DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.608.9440.101

JEOTERMAL KAYNAKLI OSB İLE HEM ÜRETİM HEM İSTİHDAM ARTACAK

Yayınlanma Tarihi :
JEOTERMAL KAYNAKLI OSB İLE HEM ÜRETİM HEM İSTİHDAM ARTACAK

Bigadiç Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Jeotermal Kaynaklı) Organize Sanayi Bölgesi yer seçimi toplantısı Belediye Başkanı İsmail Avcu’nun ev sahipliğinde Termal Taş Evler Tesislerinde gerçekleştirildi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Valiliği, Bigadiç Belediyesi, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Ticaret Odası işbirliğinde kurulacak olan Jeotermal Kaynaklı OSB  ile hem tarımsal üretimin artacağı hem 4-5 bin kişiye istihdam sağlanacağı vurgulandı. 

Toplantıya Bigadiç Kaymakamı Mehmet Halis Aydın, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Çalışma Grup Sorumlusu Ozan Yolcu, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Balıkesir Ak Parti İl Başkanı Mehmet Aydemir , Tarım Bakanlığı ile çeşitli kurumlardan yetkililer katıldı.

“4-5 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK”

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Valiliği, Bigadiç Belediyesi, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Ticaret Odası işbirliğinde kurulacak olan Jeotermal Kaynaklı OSB’ye ayırdıkları 2 bin 400 dönüm araziden fazla talep geldiğini, 7 bin dekarlık talebin, ilerleyen zaman diliminde belirli aralıklarla açılacağını açıkladı. Başkan Avcu şöyle konuştu:

“Ben inanıyorum ki talep çok daha genişleyecek. Çünkü konumumuz çok müsait. Rabbim bize çok güzel bir yer bahşetmiş. 1050 metre derinlikte, saniyede 50 litre debisi olan sıcak suyumuz var ve kendiliğinden akan suyun sıcaklığı 65-70 santigrat derece. Suyun sondajını yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına da teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımızın direktifleriyle projenin hayata geçmesinde çok büyük katkıları oldu. Teknik heyetimiz çok güzel çalıştı. Arkadaşlarımız, mühendislerimiz ekiple beraber geniş bir saha için ruhsatı aldı. Burası, İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir’e çok yakın. Hatta 6-7 saat aralığında, Kapıkule’den yurt dışına çıkmak bile mümkün. Balıkesir gerçekten mümbit güzel toprakları olan bir yerleşim merkezi ve olanaklarımız çok geniş, Projenin başarılı olmasını diliyorum. Bizi yalnız bırakmayan, elini taşın altına koyan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. Burada dekardan 65-80 ton domates alacağımızı ümit ediyorum. Bu domatesle sınırlı değil, yatırımcımız ne istiyorsa, dünyanın neye ihtiyacı varsa burada üretilecek, burada işlenecek, önce Balıkesir halkına sunulacak. Bu alanda 4-5 bin kişi istihdam edilecek. Allah yolumuzu bahtımızı açık etsin”

“GIDA OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, Organize Termal Tarım Sanayi Bölgesi Projesini Belediye Başkanı İsmail Avcu’nun başlattığını, Balıkesir’deki odalar olarak destek verdiklerini el birliği ile bu yatırımı geliştirip yürütmek istediklerini söyledi. Seracılıkta en büyük giderin enerji olduğunu, Termal suyun maliyetleri büyük oranda düşürdüğünü vurgulayan Çetin, yatırım hayata geçtiğinde Balıkesir’le birlikte ülkemizin kazanacağını sözlerine ekledi.

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Balıkesir’i “Türkiye’yi doyuran il” olarak tanımladıklarını anımsatırken, “Türkiye’yi doyurmaya devam edeceğiz. İsmail Başkanımızın gayretleriyle kurulacak tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir’in Bigadiç’teki yatırımının Türkiye’nin vizyon projelerinden biri olduğuna dikkat çekti. Kula, “Bigadiç Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi’nin yer seçimi için bir aradayız. Bugün görüyoruz ki yerel yönetimler, devlet ve özel sektör kurumları bir araya geldiğinde yapılamayacak hiçbir iş yoktur. Başkan Avcu’dan konuyu duyduğumda destek vermeyi vaad ettim. Çünkü gıda olmazsa olmazımız ve bu anlamda da açıkçası gıdanın önemini pandemi döneminde bir kez daha gördük. Ben bu projeyi Balıkesir’in vizyon projelerinden biri olarak görüyorum. Hayırlı uğurlu olmasını, tez zamanda gerçekleşmesini, ürünlerini hasat etmeyi diliyorum. Balıkesir Ticaret Odası olarak da her zaman elimizden gelen her türlü desteği vereceğimizi burada tekrar ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

ÜRETİM VE İSTİHDAM

İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Balıkesir’in bugün itibariyle 35 milyonluk tüketici kitlesine hitap ettiğini vurgularken, “İstanbul, İzmir, Bursa’nın tam ortasında yer almışız. İstanbul’u, Antalya’ya göndermeden, tamamen burada ürettiğimiz bütün gıdalar ile, İstanbul’u ve Bandırma Limanı vasıtasıyla da tüm Avrupa’yı besleyebiliriz. Bu İhtisas Organize Sanayi Bölgesi çok kıymetli bir proje ve özellikle yenilebilir enerji kaynaklarının, rüzgar enerjisinin güneş enerjisinin, biyokütle enerjisinin bir anda kullanılarak üretim yapıldığı bir bölge olacak. Balıkesir’de 90 ton üretim yapan seralar var. Bunu tamamen Bigadiç için uygulayacağız. Projenin faaliyete girmesiyle beraber ciddi şekilde hem istihdam hem üretim olacaktır. Balıkesir’e ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, proje çerçevesinde, hem istihdam, hem katma değeri yüksek olan ürünler elde edileceğini açıkladı.

Bigadiç Kaymakamı Mehmet Halis Aydın ise Bigadiç’te güzel bir projenin teknik çalışmasını icra edeceklerini belirterek, “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ilçemiz adına büyük bir kazanım ve yatırım olacak. Hem tarım teknolojisi, hem istihdam açısından ilçemizin gelişmişliğine ve ufkuna büyük katkı sağlayacak. Bu kapsamda ben başta valiliğimiz olmak üzere bütün paydaş kurumlara şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah bu çalışmanın ilçemize, ülkemize, ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin ise “Balıkesir yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle ülkemizin en önde gelen ili. Allah’ın verdiği bu nimetleri bizim değerlendirmemiz ilçelerimizin, şehrimizin, ülkemizin gelişme, istihdam ve markalaşma alanlarında yapılan yatırımlarla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını ‘Balıkesir Yüzyılı’ haline dönüştürmemiz gerekir. ‘Balıkesir Tarım ve Hayvancılığın Başkenti’, ‘Balıkesir Türkiye’yi Doyuran İl’ kavramlarının içini doldurarak diğer 80 ile tescil ettirebilmemiz için Büyükşehir Belediyemiz bu alanda ortaya koyan bütün doğru projelere öncü ve destek oluyor, olmaya devam edecek.” dedi.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  31,007531,0708% 0.17
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  33,566333,6790% -0.05
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  39,280539,4560% 0.03
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,183835,2677% 0.06
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  22,959723,0099% 0.02
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.251,553.323,25% 0,77
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.032,222.032,57% 0,77
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.608.9440.101

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış