DOLAR31,0077% 0.31
EURO33,5757% 0.37
STERLIN39,1698% 0.31
FRANG35,2390% 0.45
ALTIN2.018,34% 0,31
BITCOIN1.606.553-0.748

İZMİR’DEKİ BALIKESİRLİLER ÇOK DERTLİ

Yayınlanma Tarihi :
İZMİR’DEKİ BALIKESİRLİLER ÇOK DERTLİ

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, İzmir’de Balıkesirliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti. Sorunları dinleyip,  Dernek Başkanı Erkan Uzun ve dernek üyelerinden bilgi alan Aytekin, “Çok fazla sorun var özellikle deprem sonrası ortaya çıkan mağduriyetler Bakanlık tarafından giderilmemiş ve Bakanlık topu belediyelere atarak işi yapmak istememiş. İzmir’deki hemşehrilerimiz dertli. Sorunlarına bir an evvel çözüm bekliyor” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’la birlikte Balıkesirliler Derneğini ziyaret etti. Ziyarette “Hemşehrilerimizle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum fakat çok fazla sorun var özellikle deprem sonrası ortaya çıkan mağduriyetler Bakanlık tarafından giderilmemiş ve Bakanlık topu belediyelere atarak işi yapmak istememiş. İzmir’deki hemşehrilerimiz dertli. Sorunlarına bir an evvel çözüm bekliyor” değerlendirmelerinde bulundu.

DEPREMDE EVLERİNİ KAYBETTİLER

CHP’li Aytekin değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“İzmir’de yaşanan deprem, çok sayıda insanımızı mağdur etti. Lojistik konusunda sorunlar o an da çözüldü. Depremin hemen ertesi sabahı buradaydık. İzmir’in yaralarını sarmak için hızlıca hareket ettik. İzmir büyük bir afeti yaşadı. O sabah, dernek başkanımız Erkan Uzun’la görüştük. Yapabileceğimiz ne var diye baktık. Evleri yıkılan hemşerilerimiz de vardı. Aktarılması gereken her yere bilgileri aktardık. Geçen süreç içerisinde özellikle Bayraklı ’da hasarlı binalarda oturanların evleri yıkıldı. Enkaz alanına kimse yaklaştırılmadı. İnsanların hatıraları gitti. Bugün ise insanlar hala evsiz.”

“BELEDİYENİN ÇADIRLARINI SÖKÜP AFAD ÇADIRLARI KURDURDULAR”

“Depremin o sıcak saatlerinde canla başla çalışırken, belediyelerimizin insanların barınması için kurduğu çadırlar, AFAD tarafından söküldü. ‘Buraya biz çadır kurabiliriz, belediyeler kaldırsın’ denildi. Halbuki hepsi aynı amaca hizmet ediyordu. Kurulu çadırlar kalktı, yerine AFAD’ın aynı çadırları kuruldu. Tek fark çadırların üzerinde AFAD yazması oldu.”

“COVİD HASTALARINI AĞIR HASARLI BİNALARA GÖNDERDİLER”

“Depremin olduğu dönemde, bir diğer sorun ise Covid’li yurttaşlarımızın sorunu oldu. Güvenli bir yerde karantinaya alınmaları gerekirken, yetkililer insanları hasarlı binalarına gönderdiler. Göz göre göre ölüme sevk ettiler.”

“İNSANLAR EVSİZ İKTİDAR ABD’DE GÖKDELEN DİKİYOR”

“İnsanlarımızın, hemşehrilerimizin yıllardır yaşadığı, dişinden tırnağından arttırarak başını sokmak için yaptığı yatırımlar bir depremle yerle bir oldu. 8 katlı binalar yıkıldı. Yeni yapılan binaların risk sebebiyle 5 katlı olacağı bildirildi. Hemen yanlarında ise gökdelenler yükseliyor. İnsanlara 70 metrekare ev veriyorlar. 4 kişi bu evlere nasıl sığacak bilen yok. Halkına 80 metrekare evi çok görenler, Amerika’da 210 milyon dolara gökdelen dikiyorlar. Bu bir tercihtir. Dillerinden ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’  sözleri düşmüyor ama insanlar çaresizliğe sevk edilirken, kendileri insanların sorunlarını çözmek yerine gidip gökdelen dikiliyor.”

“HEMŞEHRİLERİMİZ BAĞIRIYOR, AKP’Lİ VEKİLLER DUYMUYOR”

“Hemşehrilerimiz mağdur, evsiz. Anılarını kaybettiler. Ama AKP’liler her zaman yaptıkları gibi sorumluluk almak yerine, belediyelerimize topu atarak sorunu sürüncemede bırakıyor. Buradaki evimiz dediğimiz derneğimizin kapısını açmıyorlar. Hemşehrilerimize dertten başka bir şey vermiyorlar. Bu kırgınlıklar unutulmayacak.”

“SORUNLARIN TAKİPÇİSİYİZ” 

“İzmir dahil olmak üzere Türkiye’nin her yerindeki hemşehrilerimizin yanındayız. Onların dertlerini gündeme getirmeye, sorunlarını çözülünceye kadar takip etmeye devam edeceğiz. Başkanımız Erkan Uzun nezdinde, tüm hemşehrilerimize bir kez daha sıcak ev sahipliği için teşekkür ediyorum.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP