İYİ PARTİ’DEN “ÇED” ELEŞTİRİSİ

Yayınlanma Tarihi :
İYİ PARTİ’DEN “ÇED” ELEŞTİRİSİ

Havran Küçükdere’de kalker ocağı işletmesi ile ilgili halkın katılım toplantısına giden İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, ÇED süreçlerinin doğru bir şekilde işletilmediğine dikkat çekenken, “Eskiden devlet toprağını korurdu, şimdi halk toprağını korumak zorunda kalıyor.” dedi.

Balıkesir Valiliği tarafından duyurusu yapılan, ÇED Yönetmeliği‘nin 9. Maddesi gereğince  Havran Küçükdere’de düzenlenen Kalker Ocağı Alan Genişletilmesi ile ilgili halkın katılım toplantısı yetkililer gelmediği için yapılamadı. Toplantıya katılanlar kapasite artışına karşı çıkarken, bunun yeni ekolojik yıkıma neden olacağını savundu.

Toplantı için Havran’a giden İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, “ÇED süreçlerinin doğru bir şekilde işletilmediği, halkın katılımı, bilgi edinme gibi süreçlerdeki eksikliklerin yanı sıra çevreye oldukça olumsuz zarar verebilecek projelerde dahi ÇED olumlu kararlarının çıktığı, itirazlar hakkında ise geri bildirim süreçlerinin işlemediği hepimiz tarafından biliniyor. Halk ne diyor ? ‘Eskiden devlet toprağını korurdu, şimdi halk toprağını korumak zorunda kalıyor.’ Halk doğasına, toprağına, havasına, çoluğuna çocuğuna, karısına, kardeşine, komşusuna kısacası her şeyine kendisi sahip çıkmak zorunda. Adaleti kim sağlayacak ? Zulmü kim engelleyecek ? Halkın can ve mal emniyetini kim sağlayacak ?” dedi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP