DOLAR 32,2448 % 0.11
EURO 35,0074 % -0.01
STERLIN 41,3701 % 0.01
FRANG 35,7046 % 0.11
ALTIN 2.427,65 % 0,11
BITCOIN 68.507,25 1.387
Yayınlanma Tarihi :

İYİ Kİ BİKEV VAR

İYİ Kİ BİKEV VAR

1995’de bir eğitim imecesi olarak kurulan, köylerde yaşayan yüzlerce kız çocuğunu eğitimle buluşturup, meslek sahibi olmalarına katkı sağlayan Bigadiç Kültür ve Eğitim Vakfı günümüzde öğrencilere desteğini burslarla sürdürüyor.

Bigadiç Kültür ve Eğitim Vakfı’nın 10. olağan genel kurulu, Bigadiç Müzesi ve Kültür Evi’nde gerçekleştirildi. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile, vakfın vefat eden üyeleri için saygı duruşu  yapıldı. Saygı duruşunun ardından hep birlikte İstiklal Marşı okundu. Divan Kurulu Oğuz Şenol başkanlığında Nihal Çobanoğlu ve Özkan Kızılcan’dan oluştu. Çalışma ve hesap raporları okunup aklandı.

Yapılan seçimde, BİKEV Yönetim Kuruluna, Sedat Ulus, Sezai Sillelioğlu, İbrahim Akyüz, Umut Baykal, Hakkı Kurtuluş Demir, Sevcan Aslantaş,  Denetim Kuruluna, İbrahim Koç, Tuba Kuzu, Özkan Kızılcan seçildi.

Dilek ve temenniler bölümünde; BİKEV Başkanı A. Sedat Ulus ve Oğuz Şenol tarafından, VAKFI  ayakta tutan kurucu üyelere ve bağışçılarına teşekkür edildi.

Seçimlerin ardından plaket törenine geçildi. Vakfın her kademesinde görev yapan emekli öğretmen, vakıf kurucusu Maide Kılınçer’e plaketini yönetim kurulu üyesi Sezai Sillelioğlu verdi.

Maide Kılınçer’e hediye edilen Atatürk portresini de yönetim kurulu üyesi Hakkı Kurtuluş Demir sundu.

BİKEV’in  muhasebesinin emanet edildiği önceki yönetim kurulu üyelerinden Kasım Oğuz’un plaketi onun adına üye Ramazan Kuzu’ya, yönetim kurulu üyesi Tülay Özden tarafından  verdi.

Rüştü Koray Kız Öğrenci Yurdu çalışanlarına emekleri için teşekkür edildi. Plaketleri vakıf müdürü Gürbüz Erken’e yönetim kurulu üyesi İbrahim Akyüz tarafından sunuldu.

ÖNCE YURT VARDI

Merhum Yazar Şükran Kurdakul’un öncülüğünde 1995 yılında kurulan BİKEV’in temelleri 30 yıl önce Ayvalık’ta atıldı. Yazar Şükran Kurdakul, dönemin Bigadiç Belediye Başkanı Sedat Ulus ile yaptığı görüşmede vakıf kurmak istediğini açıkladı. Bigadiçli hayırseverlerin de katkısı ile 1995 yılında BİKEV Kuruldu. Yine Şükran Kurdakul’un kayınpederi Rüştü Koray adına bir kız yurdu inşa edildi. Eğitime ve Bigadiç’e gönül veren insanların katkısı, basının desteği ile kısa sürede tüm Türkiye’ye örnek gösterilen bir vakfa dönüştü.

ŞİMDİ BURSLARLA DESTEK SÜRÜYOR

Bigadiç köylerindeki yoksul ailelerin kızlarını okutmayı görev edinen BİKEV,  kurulduğu günden bu yana yüzlerce kız çocuğunu eğitimle buluşturdu, onları okutup, meslek sahibi olmalarına katkı sağladı. Önceleri Kız Yurdu ile köylerdeki kız çocuklarına ilçede barınma ve  eğitim olanağı sunan BİKEV taşımalı eğitime geçilmesiyle birlikte dar gelirli ailelerin çocuklarına burslarla destek vermeyi sürdürdü. BİKEV şu anda üylerin desteğ ile her ay 40 öğrenciye burs veriyor. Eğitime destek olmayı sürdürüyor.  Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP

Reyhan Cengiz 3 Mayıs 2024 / 09:22 Yanıtla

Ülkemizde Bikev’in kurulma amacıyla çalışacak vakıfların kurulmasını diliyor, tebrik ediyorum.