DOLAR31,1466% 0.13
EURO33,8440% 0.12
STERLIN39,5565% 0.16
FRANG35,4143% 0.19
ALTIN2.034,03% 0,10
BITCOIN1.784.5476.729

İVRİNDİ’NİN MAHARETLİ ELLERİ  

Yayınlanma Tarihi :
İVRİNDİ’NİN MAHARETLİ ELLERİ  

Balıkesir’in İvrindi  ilçesinde  kadınlara istihdam sağlamak,  yöresel ürünleri ortaya çıkarmak, bölgenin üretim gücünü arttırarak pazar alanı oluşturmak amacı ile Büyükşehir Belediyesi- İvrindi Belediyesi işbirliği ile  açılan “Maharetli Eller Yaşam Merkezi” günden güne büyüyor.

İvrindi Belediyesi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Maharetli Eller Yaşam Merkezi’nde pandemi sürecinde maske üretiminden üretileni dağıtmaya, halâ devam eden boyamadan dikiş nakışa, toprak ürünleri işçiliğinden halı kursuna, hediyelik eşya üretiminden gazeteden sepet yapımına kadar bir çok farklı dalda eğitim veriliyor ve aynı zamanda üretim gerçekleştiriliyor.

BALMEK- İVRİNDİ BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİ GÜZEL SONUÇLARI DOĞURUYOR

BALMEK-İvrindi Belediyesi uyumunun güzel sonuçlara vesile olduğunu dile getiren İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz “İlk amacımız ilçemizdeki bayanlara istihdam sağlamak. Bu amaç ile çalışmalarımızı 2019 Nisan ayından itibaren aralıksız sürdürüyoruz. Bunun neticesinde kapalı olan halı kursumuzu  aktif hale getirerek üretim aşamasına geçtik. Bununla yetinmeyip, sadece ilçe merkezi değil, kırsal mahallelerimizde de seri üretimimizi sürdürüyoruz. Yağcıbedir halısı ile birlikte, çeşit çeşit motiflerle, rengarenk halılarımızı üreterek hem bölgemizin yöresel ürünlerini tanıtıyor hem de üretim gerçekleştiren bayanlara kazanç sağlamış oluyoruz. Ürettiklerimizi pazarlara sunuyoruz. Bununla birlikte Balıkesir -Edremit ana yolu üzerinde bulunan İvrindi Maharetli Eller Yöresel Ürün Pazarında’da sergiliyoruz” dedi.

HEDİYELİK EŞYA ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR.

Maharetli Eller Yaşam Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi, İlçe belediyeleri, özel şirketler ve kişiye özel siparişlerin ele alındığını dile getiren Başkan Cengiz  sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Belediyemizin yürüttüğü çalışmalar ile çok güzel bir ivme yakaladık. İvrindi Belediyesi olarak makam ziyaretleri gerçekleştirdiğimizde takdim ettiğimiz hediyelik sepetlerimizi buradan tedarik ediyoruz bununla birlikte Büyükşehir Belediyemizden de makam ziyaretlerinde hediye edilmek üzere toplu sipariş almaya devam ediyoruz. Daha önce ilçemizde faaliyetlerini sürdüren Tümad Madencilik ve kısa süre önce açılan Aydeniz Et Entegre Tesisinden gelen toplu sipariş hediyelik eşya taleplerini üretken kadınlarımız  başarı ile karşıladı. Bu güzel iş birliği üretim gerçekleştiren kadınlarımıza gelir kapısı oldu”

ÖZEL GÜNLER İÇİN SİPARİŞ ALINIYOR

Maharetli Eller Yaşam Merkezi’nin kısa sürede ilçede çok ses getirdiğini dile getiren Başkan Cengiz “ Doğum günü, yeni doğum, nişan ve diğer özel günler için ekstra  talepler geliyor. Hediyelik eşyalar, günlere özel ve kişilerin taleplerine göre tasarlanarak teslim ediliyor. Örnek verecek olursak Maharetli Eller Yaşam Merkezi’ndeki bayan üreticilerimiz kına gecesi organizasyonu için çok küçük boyda sepet ürettiler. İçine kına paketi ve ekstra malzemeler ile süsleyerek teslim ettiler. Bu ve benzeri üretimleri  ilçe dışına yayarak seri üretim ile büyüme hedefindeyiz” diye konuştu.

PANDEMİ KURALLARINA UYARAK ÜRETİME DEVAM

Ülke olarak zor süreçten geçiyoruz diyen Başkan Cengiz “ İçinde bulunduğumuz zaman dilimi itibari ile zorlu süreçteyiz. Bu süreçte Maharetli Eller’de üretim gerçekleştiren bayanlar sosyal mesafe, maske ve mesafe kurallarını kurallarını  titizlikle uyguluyor.Yoğun alanlar oluşturulmasına müsade edilmiyor. Kurs saatlerinde esneklik sağlanıyor ve imkanlar dahilinde evlerde de üretime devam ediliyor.” dedi.

BÜYÜKŞEHŞİRE 100 BİN, TOPLAMDA 220 BİN MASKE ÜRETİLDİ

Maharetli Eller Yaşam Merkezi’nde Pandeminin ilk döneminde kısa süre içerinde seri maske üretiminin gerçekleştirildiğini dile getiren Başkan Cengiz şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediyemize 100 bin adet maske üretimi gerçekleştirdik. Bununla birlikte İlçemizde çalışan tüm sağlık çalışanlarımız için sürekli maske ürettik. İlçe merkezimizdeki vatandaşlarımızın evlerini tek tek ziyaret ederek maske ulaştırdık. Kırsal mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımıza da mahalle muhtarlarımız aracılığı  ile maske ulaştırdık. Bu süreçte hem ürettik hem de maske diken bayanlarımızın bu zorlu süreçte ailelerine maddi destek sağlamalarına vesile olduk”

EKİP RUHU İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

İlk kurulduğu zamanda halkın  işlemez gözü ile baktığı yaşam merkezine kayıt yaptırdığını gözlemlediklerini dile getiren Başkan Cengiz “ Şu an itibari ile Maharetli Eller Yaşam Merkezine kayıtlı 120, kurs gören 50, üretim gerçekleştiren 20 civarında bayan var. Bu sayıyı pandemiden dolayı minimum seviyede tutarak maksimum üretim gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Faaliyete başladığımız ilk günden bu yana Balmek İlçe Müdürümüz Meldanur Küçükçakır’ın emekleri oldukça fazla. Her türlü sorumluluğu alabilen ve el becerilerini kullanma becerilerini kendisinde görüyoruz. Başarılı çalışmaları sebebiyle Meldanur Hanım  başta olmak üzere Balmek- İvrindi Belediyesi ve Halk Eğitim işbirliği ile açtığımız kurslarda emeği geçen tüm hocalarımıza ve üretim gerçekleştiren tüm kadınlara teşekkür ediyorum. Bu bir ekip çalışması, herkes elini taşın altına koyacak ve İvrindi’nin adını daha da duyuracağız. Bu hedefle durmadan, yılmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

 

YORUM YAP