DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.720,27 0.059
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

İSTİKLAL MADALYASI KOMİSYONDA BEKLİYOR!

İSTİKLAL MADALYASI KOMİSYONDA BEKLİYOR!

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’e İstiklal Madalyası verilmesi ile ilgili hazırladığı kanun teklifinin TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülmeyi beklediğini, teklifin kanunlaşması için İçişleri Komisyon Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ve iktidar milletvekilleri ile görüşeceğini söyledi. Ahmet Akın, “Milli Mücadelenin 100’üncü yılında Balıkesir’in hak ettiği İstiklal Madalyası Balıkesir’e verilmeli” dedi.

AKIN’DAN İSTİKLALMADALYASI İÇİN ÜÇ KEZ KANUN TEKLİFİ
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temsil edilen 5 partinin Balıkesir’e İstiklal Madalyası verilmesi konusunda aldığı kararı değerlendiren CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 25 ve 26’ıncı dönemlerde verdiği kanun teklifini bu dönemde de kadük olduğu için 19 Mayıs’ta Milli Mücadele’nin 100’üncü yılında yeniden verdiğini anımsattı. Balıkesir’e İstiklal Madalyası verilmesi hakkındaki kanun teklifinin çok hızlı bir şekilde TBMM’den geçebileceğini vurgulayan Ahmet Akın şunları söyledi:
“Balıkesirimize hak ettiği İstiklal Madalyası’nın verilmesi için ön ayak olan bir Balıkesir evladı olarak Büyükşehir Belediyesi Meclisimizin almış olduğu kararı sonuna kadar destekliyorum. Bu konuda üzerime düşen her şeyi yaparım. Nitekim konuyla ilgili kanun teklifi İçişleri Komisyonu’nda bekliyor. CHP’nin bu konuda kararı net. İktidar ve diğer muhalefet partileri de oyları ile desteklerse dakikalar içinde Balıkesir hak ettiği İstiklal Madalyası’na kavuşacaktır. İktidar ve muhalefet milletvekillerimizle görüşeceğim. İçişleri Komisyonu Başkanı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ile görüşeceğim. Bu siyaset üstü bir karar. O nedenle mevcut kanun teklifimizin onay göreceğine inanıyorum”
KOMİSYONDAN GEÇERSE TBMM’DE GÖRÜŞÜLÜYOR
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Balıkesir İline İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi”ni Milli Mücadelenin 100’üncü yılında yeniden hazırladı. 24 Mayıs tarihinde CHP Grubu tarafından onaylanan kanun teklifi Meclis Başkanlığınca 18 Haziran’da esas komisyon olan İçişleri Komisyonuna havale edildi. Komisyona havale edilen toplam 402 kanun teklif ile kanun hükmünde kararnameler arasında sırasını bekleyen Balıkesir İline İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun Teklifinin görüşülebilmesi Komisyon Başkanının inisiyatifinde bulunabiliyor. Komisyonda kabul edilecek teklif daha sonra TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmek üzere sıraya alınıyor.


BİR TEKLİF DE ŞAHİN’DEN!
CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Milli Mücadele’deki kahramanca mücadelesinden dolayı “Balıkesir’e İstiklal Madalyası verilmesi” talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.
Balıkesir Milletvekili Şahin, Türk milletinin bağımsızlığına olan düşkünlüğünün, gücünü tamamen halktan alan “Kuva-yi Milliye” hareketinin doğmasını sağladığını ve Balıkesir’in de böylece “Kuva-yi Milliye” hareketinin en yoğun yaşandığı merkezlerden biri haline geldiğini vurgulayarak; “Balıkesirliler, vatanımızın kurtuluşuna kadar, bölgede silahlı mücadele için, mahalli düzeyde örgütlenmeyi sağlayarak bir devlet ciddiyeti içerisinde direniş hareketlerini kararlılıkla sürdürmüşlerdir” dedi.
Milli Mücadele döneminde ülke içerisinde birçok ayrılıkçı hareketin baş gösterdiğini fakat Balıkesirlilerin bu ayrılıkçı hareketleri kendi içlerinde elbirliğiyle yok ettiklerinin altını çizen Milletvekili Şahin; ” Balıkesir’deki Milli Mücadele belli bir zümrenin önderliğinde değil halkın her sınıfının katılımıyla gerçekleşmiştir. Balıkesirliler; zengin-fakir, kadın-erkek, asker-sivil ayırmaksızın hep birlikte topyekûn mücadele etmişlerdir. Bu açıdan değerlendirildiğinde; Balıkesir’e taltifi gecikmiş olan İstiklal Madalyası’nın verilmesi Kuva-yi Milliye’ nin başkenti olan Balıkesir halkını ve tüm vatandaşlarımızı memnun edecektir. Kurtuluşun ve kuruluşun şehri, Kuva-yi Milliye’nin Başkenti Balıkesir’imiz İstiklal Madalyası’nı hak ediyor. Biz işte bu ihtiyacı karşılamak için şehir halkının verdiği destansı mücadele ile göstermiş olduğu büyük kahramanlık sonucu Balıkesir ilimize İstiklal Madalyası verilmesi konusunu Yüce Meclisimizin takdirine sunduk” dedi. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP