DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.720,27 0.059
Yayınlanma Tarihi :

“İSTİKLAL MADALYASI HAKKIMIZ”

“İSTİKLAL MADALYASI HAKKIMIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki tüm partiler Balıkesir’e İstiklal Madalyası verilmesi konusunda oy birliğiyle karar aldı.
Belediye Meclisinin dün kü toplantısında 3-18 Eylül tarihleri arasında ilçeleriyle birlikte kurtuluş coşkusu yaşayan Balıkesir’in milli mücadeledeki önemine dikkat çekildi. Toplantı Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Balıkesirli kahramanlar için yapılan saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı.
Büyükşehir Belediyesi’nde temsil edilen AK Parti, CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ve MHP’li meclis üyeleri Balıkesir’e İstiklal Madalyası verilmesi konusunda ortak karar aldı. Balıkesir milletvekillerinin konuyu TBMM’ye taşıyarak daha önce verilen kanun tekliflerini yeniden gündeme getirmesi bekleniyor.
Tüm meclis üyeleri adına oluşturulan ortak metinde Balıkesir’in milli mücadelede devleşen, devletleşen ve bayraklaşan bir kent olduğu, Türkiye Cumhuriyeti’nin güneşi Balıkesir’den doğduğu ve İstiklal Madalyası’nı hak ettiği vurgulandı.

Tüm partilerin imza attığı metinde şu görüşlere yer verildi:
“Osmanlı Devleti’nin ölüm fermanı olarak değerlendirilen Mondros Mütarekesinin imzalanmasından hemen sonra başlayan Türk Milli Mücadelesi, düzenli orduları tasfiye edilmiş, toprakları işgal edilmiş ve yıkılmış biri milletin yeniden doğuş hareketidir. Kısaca Kuvayi Milliye olarak isimlendirilen bu milli şahlanış ve örgütlenme hareketi ilk önce Balıkesir’de başlamış, kısa sürede de bütün Türkiye’ye de ışık tutacak seviyeye ulaşmıştır. O karanlık günlerde bu Kuvayi Milliye hareketini organize ederek yerli eşraf, ulema ve askerleriyle Yunan taarruzunu uzun bir süre durdurarak Mustafa Kemal ve arkadaşlarına zaman kazandırmış olan Balıkesir’in yiğit evlatlarıdır.
Balıkesir’de 16 Mayıs 1919’da başlayan bu direniş Ankara’da TBMM’nin toplanması ve düzenli ordulara geçme çalışmaları sürecine çok önemli katkılar sağlamıştır. Balıkesirliler yapmış oldukları çeşitli toplantılar ve kongrelerle ilk silahlı mücadeleyi başlatmışlar, işgale karşı cepheler oluşturmuşlar, varını yoğunu vatan savunması için seferber etmişlerdir. Bu bakımdan Türk Milli Mücadelesindeki Kuvayi Milliye çalışmaları sadece Balıkesir’i ilgilendiren mahalli bir faaliyet olmaktan çıkarak Türkiye genelindeki Milli Kurtuluş Hareketine çok önemli katkılar sağlamışlardır. Balıkesir bu dönemde devleşen, devletleşen ve bayraklaşan bir kent olarak Türkiye Cumhuriyete giden yolun ilk harcı olmuştur. Kısacası Türkiye Cumhuriyeti’nin güneşi Balıkesir’den doğmuştur.

Balıkesirimizin bu özellikleri ne yazık ki yeni nesil tarafından yeterince bilinmediği gibi resmi tarihlerde ve bilim camiasında da hak ettiği ölçüde değerlendirilememiştir. Milli Mücadelenin 100’üncü yılı olması münasebetiyle Balıkesir odaklı olarak tarihi, siyasi, dini, edebi, coğrafi, kültürel, sosyo-ekonomik ve turizm içerikli konuların işlenerek yeni yorum, bulgu ve belgelere dayalı tebliğlerle ele alınıp incelenmesi ve tartışılması amacıyla 19-22 Eylül tarihleri arasında uluslararası bir sempozyum düzenlenmektedir. Bu sempozyumda ele alınacak temel konulardan biri de Balıkesirimizin çoktan hak ettiği ama bir türlü verilemeyen İstiklal Madalyası’nın TBMM kararı ile verilmesi olacaktır. Bu amaçla Büyükşehir Belediye Meclisimizin, yukarıda sayılan gerekçelere dayanarak bir karar alması ve bu kararın milletvekillerimiz tarafından TBMM gündemine taşınarak gecikmiş bile olsa biri hakkın teslim edilmesini sağlayacaktır” (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP