DOLAR31,1341% 0.09
EURO33,8176% 0.03
STERLIN39,5069% 0.02
FRANG35,3716% 0.07
ALTIN2.034,91% 0,14
BITCOIN1.720.7946.259

İŞTE GERÇEĞE YAKIN AŞI HARİTASI !..

Yayınlanma Tarihi :
İŞTE GERÇEĞE YAKIN AŞI HARİTASI !..

Sağlık Bakanlığı günlük Covid-19 tablosunu değiştirirken, il bazında, ilk doz yerine, en az iki doz aşı olanların oranlarını paylaşmaya başladı. Yeni haritada Balıkesir maviye aday iller içinde yer aldı.

Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca yeni haritayı yayınlarken, “Günlük Covid-19 tablomuz değişti. Bugünden itibaren, il bazında, ilk doz yerine, en az iki doz aşı olanların oranlarını paylaşacağız. Aşılarımızı yaptırarak vaka sayılarını düşürelim, can kayıplarımızı azaltalım. İlk doz aşıda önemli bir mesafe kaydettik.” mesajını paylaştı.

Yeni haritada yüzde 75’lik aşı oranını geçen Muğla, Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Eskişehir, Amasya, Ordu mavi iller içinde yer aldı. Balıkesir ise yüzde 74.3’lük aşı oranı ile maviye aday illerin başında yer aldı.

TABİP ODASI’NDAN YENİ DEĞERLENDİRME VE UYARI

Balıkesir Tabip Odası ise “Toplam iki doz aşı miktarı Sağlık Bakanlığının yayınladığı haritada % 68 olarak görülse de gerçekte % 49 dur. Tam aşılı oranı ise daha da düşüktür” değerlendirmesinde bulundu, pandeminin 4. dalgası ve Delta varyantının etkisini hızla sürdürdüğüne dikkat çekti
Tabip Odası’nın “İşte gerçeğe yakın (!) aşı haritası” başlıklı  açıklaması şöyle:
“Aylardır ‘maviye boyanmış’ bir Türkiye haritası ile sadece 18 yaş üstü nüfusun genel nüfusa oranı olarak verilen ve yapılan birinci doz aşı miktarı ile aşı oranları; sanki ülkede aşı oranı yeterli ve Covid-19 pandemisi bitti izlenimini yaratarak halkımızı rehavete sürüklemekte idi.
Yeni yayınlanan Covid-19 haritasında da yine sadece 18 yaş üstünün toplam nüfusa oranlanarak ve yapılan iki doz haritası verilmektedir. Ve mavi olabilmek için de baz olarak % 75 aşı oranı alınmaktadır. Buna rağmen görülmektedir ki mavi illerin oranı çok düşük, sayısı çok az. İlimiz de maviye aday il konumunda…
Örneğin iki doz Sinovac yapılmış ise üçüncü hatırlatma dozu yapılmadığından iki doz aşı yapılmış olsa dahi verilen bu oranlar TAM AŞILI olarak kabul edilemez.
Tam aşılı diyebilmemiz için; yapılan aşı Biontek ise iki doz, Sinovac ise üç doz olması gerekir ve üzerinden de 14 gün geçmesi gerekir. Dolayısı ile yapılan toplam iki doz aşı miktarı Sağlık Bakanlığının yayınladığı haritada % 68 olarak görülse de gerçekte % 49 dur. Tam aşılı oranı ise daha da düşüktür. Bu oranlara ülkemizdeki göçmen nüfus dahil değildir.
Bu şu anlama gelmektedir; ülkemizin yarısından daha azı tam aşılı olup, pandeminin 4. dalgası ve Delta varyantı etkisini hızla sürdürmektedir.
12 yaş üstü tüm yaş gruplarının, üçüncü ayını bitiren gebe ve emziren annelerin mutlaka aşı olmaları, maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uymamız halk sağlığını korumak açısından son derece önemlidir.” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP