DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.626.3891.711

İŞTE BALIKESİR’İ TBMM’DE TEMSİL EDECEK 9 MİLLETVEKİLİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
İŞTE BALIKESİR’İ TBMM’DE TEMSİL EDECEK 9 MİLLETVEKİLİ

14 Mayıs 2023 milletvekili seçimlerinde Balıkesir’de  AK Parti 4, CHP 3, İYİ Parti ve MHP birer milletvekili çıkardı. Kesin olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 45,29’unu alan Cumhur İttifakı’nın 5, yüzde 46,45 oy alan Millet İttifakı’nın 4 milletvekili oldu. Seçim öncesi bu kez yüzde 34,4’de kalan AK Parti’nin 6, yüzde 31,65 oy alan CHP’nin ise 3 milletvekili vardı. AK Parti’nin milletvekili sayısı 4’e düştü. CHP  ise kontenjan adayı DEVA Parti’li Burak Dalgın’ın partisine dönmesi ile Meclis’te 2 milletvekili ile temsil edilecek. Balıkesir’de  İYİ Parti yüzde 14,8’le bir, MHP ise yüzde 8,1 ile 1 milletvekili çıkardı. CHP’de 4. sıra adayı Seval Bozkurt ile İYİ Parti’nin 2. sıra adayı Özlem Ural, AK Parti’nin 5. sıra adayı Mutlu Aydemir listeye giremedi.  Balıkesir’in 28. Dönem’deki 9 milletvekili şöyle sıralanıyor:

ENSAR AYTEKİN (CHP)

Ensar Aytekin, 1972’de  Ardahan – Çıldır’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ardahan’da tamamladı. Kars Ticaret Lisesi’ni bitiren Aytekin,  Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Aytekin,  Balıkesir Edremit’te  gençlik kollarından, ilçe ve  il yönetimine dek CHP’nin  farklı kademelerinde görev üstlendi.

27. Dönem’de 3. sıradan  Balıkesir Milletvekili seçilen Ensar Aytekin,  İçişleri Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı. Bu kez birinci sıradan aday gösterilen ve ikinci kez milletvekili seçilen Aytekin, evli ve iki çocuk babası…

SERKAN SARI (CHP)

1978 doğumlu olan Serkan Sarı, Balıkesir Lisesi’ni, ardından, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi. Yeditepe Üniversitesi Klinik Eczacılık bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

2018-2022 yıllarında CHP İl Başkanlığı yaptı. İl Başkanlığı görevinden, 28’nci dönem milletvekili aday adaylığı için istifa etti. CHP Balıkesir 2. sıra milletvekili adayı olarak gösterilen Sarı milletvekili seçildi.

Serkan Sarı evli ve bir kız babası…

BURAK DALGIN (CHP/DEVA PARTİSİ) 

1978 Bursa doğumlu olan Burak Dalgın Balıkesir Gönen’li bir ailenin çocuğu.

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği (lisans) ve Harvard Business School MBA (işletme yüksek lisans) mezunu Dalgın, 9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan öncülüğünde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi‘nin kurucuları arasında yer aldı. Partinin Başkanlık Kurulunda Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı olarak görev aldı. DEVA Partisi kontenjanından CHP listesinde 3. sıradan aday gösterildi.

Kariyerine Koç Topluluğu erken aşama teknoloji girişim yatırımlarında başladı. New York ve Boston ofislerinde yöneticilik yapan Dalgın, 2008’de Türkiye’ye döndü. Orta ve doğu Avrupa’yı kapsayan iki girişim sermayesi fonu yönetiyor.

TURHAN ÇÖMEZ (İYİ PARTİ)

1965 Gönen doğumlu Turhan Çömez, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Genel Cerrahi Uzmanı Çömez, Erzurum 1 No’lu Sağlık Ocağında Koruyucu ve Halk Sağlığı Hekimliği, Bandırma Devlet Hastanesi Acil Birim Hekimi, Vakıf Gureba Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Özel Kalem Müdürü ve Danışmanı olarak görev yaptı. AK Parti’den 22’inci Dönem Balıkesir Milletvekilliği yapan Çömez, evli ve 2 çocuk babası.

İSMAİL OK (AK PARTİ) 

1964 yılında Kepsut’un Hotaşlar köyünde doğdu. İlk ve orta eğitimini Balıkesir’de tamamladıktan sonra,  Balıkesir’de Necatibey Eğitim Fakültesi’nin kimya-fizik bölümünden mezun oldu. 21 yıl öğretmenlik yaptı. 1999-2003 yılları arasında Türk Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Balıkesir il temsilcisi olarak görev yaptı. Tüm Kamu Çalışanları ve Emeklileri Vakfı’nda yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev aldı. Türk Ocakları ve Aydınlar Ocağı üyesidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

3 AYRI PARTİDEN MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ, TARİHE GEÇTİ!

2009 yerel seçimlerinde MHP’den  Balıkesir belediye başkanı seçildi ve 5 yıl görev yaptı.  Haziran 2015 ve Kasım 2015 genel seçimlerinde Balıkesir’de MHP’nin 1’inci sıra adayı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seçildi, 25’inci ve 26’ıncı dönem milletvekili oldu.  2017’de MHP’den ihraç edildi.

MHP’den ihraç edildikten sonra, aynı yıl kurulan İYİ Parti’nin kurucu üyesi oldu. 2018 genel seçimlerinde İYİ Parti’nin Balıkesir 1. sıra milletvekili adayı olarak seçildi ve 27. dönem milletvekili oldu.  2019 yerel seçimlerinde Millet İttifakı’nın desteğiyle İYİ Parti’den yeniden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı oldu  ancak seçimi kaybetti,  17 Şubat 2020 günü İYİ Parti’den istifa etti.  2 yıl bağımsız kaldıktan sonra, 20 Nisan 2022 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı.

BELGİN UYGUR (AK PARTİ)

Belgin Uygur, 1977 Bigadiç /Balıkesir doğumlu. 1995 yılında Bigadiç İmam Hatip Lisesini, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Balıkesir’de serbest avukat olarak çalıştı. 2017-2018 tarihleri arasında AK Parti Balıkesir Kadın Kolları İl Başkanlığı görevini yürüttü. 27. Dönem AK Parti Balıkesir Milletvekili oldu.

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi’nde MKYK Üyesi olarak seçildi. TBMM Adalet Komisyonu Kâtip Üyesi ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi TBMM KEFEK Kadınların iş ve Aile Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Alt Komisyonu Başkanı…

1 Kasım 2022 tarihinden itibaren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevini yürüttü. Orta düzeyde Arapça ve İngilizce bilen Uygur, evli ve 3 çocuk annesi.

MUSTAFA CANBEY (AK PARTİ) 

Balıkesir’in İvrindi ilçesinde 1975’de doğdu. Balıkesir İmam Hatip Lisesi’ni bitiren Canbey, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu.  “Kamu Diplomasisinde Kamu Yayıncılığının Rolü, TRT ve Anadolu Ajansı” tezini hazırlayarak doktorasını tamamladı. Ulusal basında 15 yıl gazeteci olarak çalıştı.

27. Dönem Balıkesir Milletvekili olarak seçilen Mustafa Canbey’in, TBMM Dışişleri Komisyonu ve Dijital Mecralar Komisyonu üyelikleri bulunmaktadır. 2018-2021 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. . 2021 yılından bu yana AK Parti Genel Başkanvekili Yardımcısı olarak görev yapıyor.  İngilizce bilen Canbey, evli ve 2 çocuk babasıdır.

ALİ TAYLAN ÖZTAYLAN (AK PARTİ) 

Ali Taylan Öztaylan, 1987’de Bandırma’da doğdu.

İlk ve orta öğretimini Bandırma’da tamamladı. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu olan Ali Taylan Öztaylan, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde Yüksek Lisansını tamamladı.

AK Parti Gençlik Kolları Genel Merkezi’nde Ekonomi ve Mali İşler Başkanı olarak görev yapan Ali Taylan Öztaylan, T.C. Cumhurbaşkanlığı Beştepe Külliyesi’nde görev yapıyordu.

19. Dönem DYP, 23 ve 24. Dönemde AK Parti Balıkesir Milletvekili olan Mehmet Cemal Öztaylan’ın oğlu olan Ali Taylan Öztaylan TBMM’nin en genç milletvekillerinden biri oldu.

EKREM GÖKAY YÜKSEL

MHP seçimde beklenmeyen bir başarı gösterirken, Balıkesir’den Ekrem Gökay Yüksel milletvekili seçildi.
9 yıl Ülkü Ocakları Başkanlığı yapan Yüksel, 3,5yıldır da  Balıkesir MHP İl Başkanlığı görevini sürdürüyordu. İş insanı olan Ekrem Gökay Yüksel, evli ve iki çocuk babası…  Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

YORUM YAP