“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ RAFTA KALMASIN” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

15 Eylül 2022 - 21:40

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ RAFTA KALMASIN”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ RAFTA KALMASIN”
Son Güncelleme :

22 Kasım 2020 - 20:05

Ayvalık Kadın İnisiyatifi, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkarak, Türkiye çapındaki mücadeleyi yerele taşıdı. Siyasi partileri ziyaret edip, dosyalar sundu. Türkiye’de bu yıl  269 kadının  erkekler tarafından öldürüldüğünü, 152 kadının  şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğini söyleyen Nebahat Dinler, ” Bu şiddetin ancak İstanbul Sözleşmesi uygulanırsa önlenebileceğini biliyoruz” dedi.

Ayvalık Kadın İnisiyatifi gönüllüleri, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü öncesinde, CHP, AK PARTİ, HDP ve EMEP kadın kolları temsilcileri ile Pirsultan Abdal Cem Evi ve Kültür Derneği’ni ziyaret ederek, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” başlıklı dosya verdiler. İstanbul Sözleşmesiyle ilgili bilgilerin yer aldığı dosyada; sözleşmeye yönelik karalama kampanyalarının asılsız ve kasıtlı olduğu, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması halinde kadına şiddetin önlenebileceği vurgulanıyor. Ayrıca, İstanbul Sözleşmesiyle ilgili “yanlış bilinen doğrular”a yer veriliyor.

Pandemi koşullarında yapılan bu ziyaretlerde tedbirlere dikkat edildiğini belirten Ayvalık Kadın İnisiyatifi’nden Nebahat Dinler, kadın dayanışmasını güçlendirmek için ilçedeki  kadınlara ulaşıp İstanbul Sözleşmesini anlatmak istediklerini söyledi. Dinler şu açıklamayı yaptı:

“Ne yazık ki bazı parti ve sivil toplum kuruluşlarını programımızda olduğu halde ziyaret edemedik. Virüs hızla yayıldığı için ziyaretlerimizi sonlandırmak zorunda kaldık. Ancak, kadına karşı şiddetle mücadelede hayati önemi olan İstanbul Sözleşmesini anlatan dosyamızı; İYİ Parti, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Eğitim Sen, Eğitim İş, Büro Emekçileri Sendikası, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD), Türk Anneler Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Vatandaşın Yeri, Ayvalık Kaymakamlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü, Balıkesir Barosu Ayvalık Temsilciliği, Ayvalık Belediyesi Kadın Danışma Evi ile Mahalle Evleri’ne de ilettik. Farkında olmadan atladığımız kişi ya da kurumlar oldu ise, talep etmeleri halinde onlara da ulaştırabiliriz. Ayrıca, isteyenlerin Ayvalık Kadın İnisiyatifi’nin sosyal medya hesabından ulaşıp bilgilenmeleri de mümkün”

“BU YIL 269 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ”

İstanbul Sözleşmesinin kadınların can güvenliğinin teminatı olduğunu söyleyen Nebahat Dinler, “ Bu yüzden her kesimden, her görüşten kadın İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıktı. Kadınlar Türkiye çapında öylesine güçlü bir ses yükselttiler ki, İstanbul Sözleşmesinin önünde güçlü bir set olmayı başardılar. Kamuoyu önünde yapılan tartışmalar da bir anda kesildi. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi konusu ‘şimdilik’ rafa kaldırıldı. Ancak, kadınlar İstanbul Sözleşmesinin rafta kalmasını değil, uygulanmasını  istiyor. Bu yıl Türkiye’de 269 kadın erkekler tarafından öldürüldü.152 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Bunlar sadece yılın ilk 10 ayında kayıtlara geçen sayılar. Ama biz sayı değil, kadınız. Hayatlarımızdan da haklarımızdan da vazgeçmeye niyetimiz yok. Bu şiddetin ancak İstanbul Sözleşmesi uygulanırsa önlenebileceğini biliyoruz” dedi.

KADINA ŞİDDET AYVALIK’TA DA KORKUTUCU BOYUTTA

Şiddetin Ayvalık’ta da korkutucu boyutlara ulaştığına dikkat çeken Nebahat Dinler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayvalık’ta 9 ayda 258 kadın, engelli, yaşlı ve çocuğun aile içi şiddete maruz kaldığını, şiddet mağdurlarının sadece yüzde 3 ‘ünün kolluk kuvvetlerine başvurduğunu, biz değil Ayvalık Kaymakamlığı Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü söylüyor. Bu kadar da değil, Burhaniye ve Gömeç’te uygulanan şiddeti de dahil ederseniz  toplam 636 vaka var. Bu şiddet, devletin kayıtlarına geçen, ya kayıt dışı olanlar.  Cezasızlık uygulandığı sürece, şiddet artarak devam edecek. Bizler yeni yasalar, kanunlar değil, uygulama istiyoruz. ‘İstanbul Sözleşmesini Uygulayın’ diyoruz. Bizler kadınların birlikte güçlü olduğuna inanıyoruz. Kadınların ve kız çocuklarının canlarına kasteden, geleceklerini karartan şiddet ve uygulamaları durdurabilmek için bütün kadınları bir arada, yan yana durarak; hayatlarımıza ve haklarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz” (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.