“İŞSİZLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN YATIRIM, YATIRIM İÇİN DE GÜVENLİ BİR ORTAM GEREKİYOR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

19 Kasım 2021 - 03:23

“İŞSİZLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN YATIRIM, YATIRIM İÇİN DE GÜVENLİ BİR ORTAM GEREKİYOR”

“İŞSİZLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN YATIRIM, YATIRIM İÇİN DE GÜVENLİ BİR ORTAM GEREKİYOR”
Son Güncelleme :

28 Kasım 2019 - 10:34

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD ) Başkanı Abdullah Bekki, Türkiye ve Balıkesir ekonomisinin son durumu ve gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki ekonomiyi değerlendirdi. “İlk olarak, kısa ve orta vadeli ekonomik sorunlarla mücadele ederken uzun dönemli stratejileri, ilişkileri, ilkeleri ve etkenleri ihmal etmemenin son derece kritik olduğuna işaret etmek istiyorum”  diyen Başkan Bekki; açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Ekonomik büyümenin sürdürülebilir yüksek seviyelere çıkabilmesi ve işsizlik oranlarının hızla aşağıya çekilebilmesi için yatırımlara ihtiyacımız var. Yatırımların gerçekleştirilebilmesi için de öngörülebilirliği olan, güvene dayanan bir yatırım ikliminin sağlanması ve bu sayede de ihtiyaç duyduğumuz uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynaklara ulaşılabilmesi gerekmektedir. Son dönemde bazı makroekonomik verilerde bir düzelme eğilimi görülmeye başlandı. Başta otomotiv ve inşaat sektörleri olmak üzere toparlanma işaretleri görülmekle birlikte; yüksek borçluluk, işsizlik, genel bütçede zorlanmalar, dolarizasyon ve kaynak bulma güçlükleri gibi konular hala gündemimizde. İyileşme göstergelerinin tüm ekonomiye yayılmasını ve kalıcı olmasını yürekten temenni ediyoruz ”

“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki şöyle devam etti:

“ Geçici parasal genişlemeler bugüne kadar ülkemizde de küresel anlamda iyi sonuçlar doğurmadı. Genişlemeci politikalar kriz dönemlerinde ekonomiye destek vermek için sınırlı ölçüde kullanıldığında işlevsel olabilirler. Ancak ekonominin rekabet gücünün artırılması için uzun dönemli önlemlere olan ihtiyacımızı tekrar vurgulamak istiyorum. Eğitimden teknolojiye, hukuk reformundan dış politikaya, enerji arz güvenliğinden sanayide yüksek katma değerli üretime, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden iklim değişikliği stratejilerine kadar yapacak çok işimiz ve hayata geçirilecek çok sayıda düzenlememiz var. Ekonomik büyümenin sürdürülebilir yüksek seviyelere çıkabilmesi ve işsizlik oranlarının hızla aşağıya çekilebilmesi için yatırımlara ihtiyacımız var. Yatırımların gerçekleştirilebilmesi için de öngörülebilirliği olan, güvene dayanan bir yatırım ikliminin sağlanması ve bu sayede de ihtiyaç duyduğumuz uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynaklara ulaşılabilmesi gerekmektedir”

“EKONOMİK SORUNLARI ÇÖZECEK POTANSİYELE SAHİBİZ”

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine henüz geçmiş olduğumuz dönemde;  ülkemizi derinden etkileyen göç dalgası, yaşadığımız güvenlik sorunları ile baş etmeye çalışmamız ve uluslararası konjonktürün aşırı dalgalanması gibi ciddi konulara rağmen ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sorunları çözme potansiyeline sahip olduğuna inanıyorum. Girişimcilere güvenli ve öngörülebilir bir yatırım ortamı sağlanabilmesi için güçlü bir hukuk sistemine sahip olmanın önemi açıktır. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik esaslarına dayalı bir demokratik sistem de konunun vazgeçilemez diğer boyutudur. Öte yandan gelişmiş toplumlarda sivil toplum örgütlerinin etkinlikleri dikkate alındığında, yasa yapma ve düzenleyici metin hazırlama süreçlerinde ilgili toplum kesimlerinin görüşlerinin daha da çok alınması, sadece düzenlemelerin kalitesini artırmayacak, aynı zamanda uzun ömürlü olmasını da sağlayacaktır. Ülkemiz son yıllarda siyasi ve ekonomik konularda yaşadığımız pek çok şok karşısında önemli bir dirence sahip olduğunu kanıtlamıştır. Bu dirence sahip olmamızın temel nedenleri insan kaynağımız, en kötü belirsizlik ortamlarında dahi ayakta kalmayı başaran reel sektörümüzdür” https://www.balikesir24saat.com/kategori/ekonomi/

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR

 • TETMT190.50 9.99%
 • DITAS22.92 9.98%
 • PRKAB44.76 9.98%
 • DOBUR164.50 9.96%
 • MERCN13.72 9.94%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • BASGZ15.51 -9.98%
 • AKSGY1.81 -9.95%
 • DIRIT4.51 -7.58%
 • TDGYO6.45 -6.79%
 • ISBIR46.36 -6.31%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN12.24 2.86%
 • YKBNK3.60 6.82%
 • AKBNK7.25 1.97%
 • PETKM7.71 0.00%
 • SISE11.11 6.62%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.736.88 % 0,00
DOLAR 11.1204 % 0,51
EURO 12.6338 % 0,53
BITCOIN 56.155.70 % -2,50
ÇEYREK ALTIN 1.089.31 % 0,87
GRAM ALTIN 669.23 % 1,14