DOLAR31,1321% 0.08
EURO33,8314% 0.06
STERLIN39,5105% 0.04
FRANG35,3805% 0.09
ALTIN2.033,43% 0,07
BITCOIN1.707.0594.839

İRADE

Yayınlanma Tarihi :
İRADE

İlham, amatörler içindir. Biz profesyoneller her sabah kalkar işe gideriz.  Chuck CLOSE

İrade içeren her yolculuk profesyonellikten mi kaynaklanır? Yoksa her profesyonellikte bir irade mi gizlidir?

Hayatımız da ne zaman iradeli davranmışızdır?

Aslına bakarsınız sanki iki sorunun cevabı da çocukluğumuzda gizli değil midir?

Çocukken yetişkinlere istediğimizi yaptırmak konusunda ne kadar iradeliyizdir, bazılarımız da ihtisas yapmıştır bu alanda…

Çocukların istediklerini alma konusunda sergiledikleri iradeye çokça şahit olmaktayız. Bu durumu gördükçe hep düşünmüşümdür acaba yetişkin oldukça mı irademizi kaybediyoruz. Çocuklarımız irade sergilerken biz ebeveynler onlara karşı aynı irade ve duruşu sergileyebiliyor muyuz?

Şimdi bunun nedeninin sevgi olduğunu söyleyebilirsiniz. Çocuğumuz işte seviyoruz, dayanamıyoruz, kıyamıyoruz diyebilirsiniz. Bazen bir yetişkinin merhameti bir çocuğun hayat boyu en büyük ıstırabı olabilir.

Biz ebeveynlerin en önemli görevlerinden biri de çocuğumuzu sevmek ile çocuğumuzun hayatında kişiliğinin oluşmasına katkı sağlayacak kurallar arasında ki dengeyi kurabilmek, hatta çocuğumuzun iradesinin gelişmesine katkı sağlamak olmalıdır.

Ne dersiniz?

Koçluk sisteminde çalışırken, bireyin başardıkları ile ilgili tüm envanterleri toplarız. Herhangi bir durumu başardığında nasıl hissettiğini, başarmak için nasıl bir mücadele verdiğini, nasıl bir strateji izlediğini tek tek hatırlamasını isteriz.

Buradan topladığımız tüm envanterleri bireyin başarmak istediği fakat başaramıyorum dediği yeni durumlar için kullanmayı ya da uyarlamayı deneyerek yeni bir yol çizeriz. Bu yolda göstereceği irade bir önceki durumda topladığımız envanterlerin yeterliliği ile doğru orantılıdır.  Aslında yaptığımız bireyin kendi iç dünyasında verdiği irade mücadelesinde elini güçlendirmektir.

Biz yetişkinler için özellikle çocuklarımıza iradeli olmalısın demek sıkça kurduğumuz kolay bir cümledir, fakat irade sergilemek oldukça zor…

Aslında irade insanın kendine söz geçirmesi değil midir?

Bir karar aldık, mesela her gün 50 sayfa okuma yapacağım.

Kararı verdiğimiz ilk gün harikayız, yapıyoruz.

İkinci gün hayat rutinimizin dışına çıkıp, konforlu alanımızı zorladığımız için “birazdan birazdan” ile devam ederek aldığımız kararın % 50’sini gerçekleştiriyoruz.

Üçüncü gün aynı mantık ile devam ederken bir gün öncenin de yükünü sırtımıza alarak yapılamayacak hale getiriyoruz.

Derken günler geçiyor aldığımız karar uygulanmıyor. Buna benzer birkaç örnek hayatımızda olduğunda irade sergileyemeyen bir birey haline geliyoruz.

Oysaki beynimiz somut delillerle çalışmayı sever. Beynimize somut deliller sunmalıyız.

Öncelikle aldığımız kararın uygulama tablosu yani, ölçme tablosu mutlaka olmalıdır. Özellikle çocuklarımız ile yapacağımız irade geliştirme çalışmalarında bu çok önemli.

Tablo da motivasyon artırıcı duraklar mutlaka olmalı, ara ve ana hedeflere göre ödüllendirme yapmalıyız.

Her zaman realist bir ölçme yarar sağlayacaktır. Çocuklarımızı olduğundan daha fazla görmek veya göstermek onların iradesini geliştirmek yerine iradelerini daha da zayıflatacaktır. Bundan dolayı ölçme yaparken gerçek ne ise net olarak ifade etmeliyiz.

Çocuklar bu sorumluluğu alabilecek güçteler.

İradeli olmak için kendi sesimizi “yapabilirsin” olarak duymak ve buna “inanmak” çok önemli. Çevremizdekilerin sözleri ile hareket ederek iradeli olup olmadığımıza karar vermek oldukça üzücü…

Nitekim Jules PAYOT, “İrade Terbiyesi” adlı eserinde bu durumu;

“İnsanlar ne der” endişesi en hoş ve en zeki insanların bile hiçbir orjinallikleri olmayan, ipleri başkasının elinde olan güzel mekanik kuklalara çevirir. Diyerek belirtmiştir.

Başkalarının söylemlerinden ziyade özünüzün söylediklerine kulak vermeniz daha yararlı olacaktır.

Aslını sorarsanız Yarada’nın yarattığı mükemmel canlılarız, sorularımız ve sorunlarımızın tüm cevapları kendi özümüzde…

Bizler küçük yaşta özümüzü dinlemektense dışardan geleni dinlemeyi ve bununla şekil almayı öğrendiğimizden hayat boyu felsefemizde yakınmaktan ileri gidemiyor.

İradeli davranmak ve irademize hakim olmak için belki de yapmamız gereken kendi içimizdeki hazineleri keşfederek, gelen seslere kulak vermektir.

Eli Stanley Jones dediği gibi “Herkes başlayabilir; ama ancak güçlü irade sahipleri bitirebilir.”

 

Müzik önerisi: https://youtu.be/bZ_BoOlAXyk

 

Döndü POLAT’ın tüm yazılarını okumak için tıklayın … https://www.balikesir24saat.com/author/dondu-polat

 

 

 

 

YORUM YAP

Şener Altun24 Ekim 2021 / 23:05Yanıtla

Tebrikler hocam. Zevkle okudum.