Yayınlanma Tarihi :

İNSAN HAKLARI GÜNÜ KUTLANDI

İNSAN HAKLARI GÜNÜ KUTLANDI

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 71. yıl dönümü olan “10 Aralık İnsan Hakları Günü” Balıkesir’de Salih Tozan Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programla kutlandı.

Toplumda insan haklarının korunması ve güvence altına alınması konusunda insanların bilgilendirilmesi ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacına yönelik olarak  Altıeylül Yarış Ortaokulu tarafından hazırlanan programa Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Barosu Başkanı Av. Erol Kayabay, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program daha sonra 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne ilişkin konuşmayı Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya yaptı.

ORTAK DEĞERLER VE ORTAK İDEALLER
İnsan haklarının, bütün insanların yalnızca insan olmalarından kaynaklanan, doğuştan sahip oldukları hakların tümü olduğunu ifade eden Kaymakam Kaya, “Bu haklar tüm insanlık için ortak değerler ve gerçekleştirilmesi gereken ortak ideallerdir. Günümüzde insan hakları kavramı uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Bugün uluslararası alanda bir ülkenin uygarlık seviyesi, o ülkenin bilim ya da teknoloji alanındaki başarıları kadar, insan haklarına gösterdiği saygıyla da ölçülmektedir. Çağımızda insan hakları kavramı hem kapsam hem de içerik açısından büyük bir gelişme göstermiştir.”dedi.

ŞİİR, RESİM VE KOMPOZİSYON YARIŞMASI
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi maddelerinin de okunduğu programda daha sonra Balıkesir’de yapılan şiir, kompozisyon ve resim dallarında yarışmaya giren öğrencilere Vali Ersin Yazıcı tarafından hediyeler verildi. (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP