Yayınlanma Tarihi :

İNÖNÜ BALIKESİR VE EDREMİT’TE ANILDI

İNÖNÜ BALIKESİR VE EDREMİT’TE ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2’nci Cumhurbaşkanı, ilk Başbakanı,  Lozan Kahramanı, CHP’nin  2’inci Genel Başkanı İsmet İnönü, ölümünün 46. yılında  Balıkesir’de Atatürk Anıtı, Edremit’te ise Altınoluk Mahallesi’nde ki anıtı başında törenle anıldı.

Balıkesir’de CHP İl Başkanlığı önünde toplanan partililer Atatürk Anıtı’na yürüdü Anıttaki törene CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin ile çok sayıda partili katıldı.  Milletvekili Ensar Aytekin İsmet İnönü’nün ülkemize,demokrasiye önemli hizmetleri olduğunu vurgularken, “Büyük devlet adamı İsmet İnönü’yü vefatının 46.yılında bir kez daha saygıyla anıyorum” dedi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, ” Siyasi ve askeri başarıları ile Türk ulusuna sayısız hizmetleri bulunan ilk Başbakanımız,  ikinci Cumhurbaşkanımız,  CHP’nin 2’nci Genel Başkanı,  Atatürk’ün en yakın silah ve mücadele arkadaşı, Lozan kahramanı, büyük devlet adamı İsmet İnönü’yü ölümünün 46. yılında saygı, sevgi ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

“İSMET İNÖNÜ OLMAK KOLAY DEĞİL”

Edremit’in Altınoluk Mahallesi’nde İsmet İnönü anıtı önünde düzenlenen anma törenine CHP Edremit İlçe Başkanı Fatih Yılmaz, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan,   Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı. İsmet İnönü Anıtı’na CHP çelenginin bırakılmasıyla başlayan tören, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın İsmet İnönü’yü andığı  konuşmasıyla devam etti. Arslan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:  “Atatürk’ün deyimiyle milletin makus talihini yenmiş, 2.Dünya Savaşı’nda ülkemizi felaketten korumuş büyük bir devlet adamını anmak kadar anlamanın da gerekli olduğu bir gündeyiz. Her fırsatta ona saldıranların, onu hedef alanların eksik olmadığı ülkemizde duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Mesela ben İsmet İnönü’yü sakız gibi ağzına dolayanları gördükçe şunu düşünürüm. İsmet İnönü olabilmek için, Yemen’de vuruşman lazım. Balkan Harbi’nde savaşman lazım.  Çanakkale’de dövüşmen lazım,  Doğu Cephesi’nde mücadele etmen lazım.  Suriye- Filistin Cephesi’nde vuruşman lazım. Kurtuluş Savaşı’nda, İnönü’de, Sakarya’da, Büyük Taaruz’da çarpışman lazım. İnönü’ye laf etmek için önce onun gibi cesaret, sonra merhamet, hiçbir şey yoksa da nezaket lazım” dedi.

İnönü’nün Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli değerlerinden  biri olduğunu ifade eden Başkan Arslan sözlerine devam şu şekilde devam etti:

“ İnönü Kuvay-i Milliyeci olmuş, toprakları düşmanlardan kurtarmıştır. Tübitak’ın temelini atmış, bilimi gericilikten kurtarmıştır. Lider olmuş, ülkeyi 2. Dünya Savaşı’ndan kurtarmıştır. Köy Enstitülerini kurmuş, gençliği cehaletten kurtarmıştır. Şurası kesin ki İnönü çok şeyi kurtarmıştır. İsmet İnönü’yü vefatının 46.yılında  saygı, sevgi ve minnetle anıyorum”

Duygu dolu anların yaşandığı anma töreni, İsmet İnönü Anıtı’na karanfil bırakılmasıyla son buldu. (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP