Yayınlanma Tarihi :

İNGİLİZ BASININDA MİLLİ MÜCADELE VE MUSTAFA KEMAL PAŞA

İNGİLİZ BASININDA MİLLİ MÜCADELE VE MUSTAFA KEMAL PAŞA

Çok özel bir emek ve özverili bir çabanın ürünü olan kitabın adı “İngiliz Basınında Milli Mücadele ve Mustafa Kemal Paşa”.
Ertürk Özel yazdı.
Milli mücadelemizin, şanlı geçmişimizin İngiliz basınındaki yazılardan oluşan bu inceleme kitabı her Türk insanının okuması ve çocuklarına miras olarak bırakması gereken kitaplardan biridir diyebilirim.
Milli Mücadele ve Mustafa Kemal Paşa kitabını okudukça; Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Halkının o muhteşem inancı ve mücadelesinin kutsal bir direniş olduğunun bir kez daha tanığı oluyorsunuz. Onca yoksulluğun içindeyken emperyalist düvelleri yenerek , öz vatanımızdan , Anadolu’muzdan kovup Türkiye Cumhuriyetini kuran Büyük Gazi Mustafa Kemal Paşa ve mucizenin adı Türk Milletinin başardıklarını okudukça şaşıp kalıyorum.
“Hasta adam” dedikleri Osmanlı İmparatorluğunu kağıt üzerinde paylaşma planı yapanların , en donanımlı işgalci ordularının işe yaramadığını gösteren kahraman dedelerimizin yanındaki Türk Anamızı görüyor , çocuk kahramanlarımızın şehadetini okudukça şaşkınlığım artıyor.
Sizlerin de bu şaşırmaya ortak olmanızı yürekten dilerim.
” İngiliz Basınında Milli Mücadele ve Mustafa Kemal Paşa ” kitabındaki İngiliz belgelerini okudukça ve Milli Mücadelemizi bu yönü ile de enine boyuna öğrenince daha çok şaşıp kalıyorum. Bu kitaba imzasını atan Ertürk ÖZEL genç bir yazar. Çok emek isteyen bu kitabını genç yaşında yazıp, yayınlanmasını başardı.
20 yıla yaklaşan köşe yazarlığında , yaşını başını almış ” yazar yamağı ” bir ablası olarak en kalbi duygularımla kutluyorum.
Ertürk Özel diyor ki ; ” Ben vazgeçemiyorum, vazgeçmeyeceğim Atatürk’ü “anlatmaktan!”
Vazgeçme elbette.. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne demişti..
– Ey Türk Gençliği …

Yazar Ertürk ÖZEL.

***

Ertürk Özel Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatıyor, diyor ki;
“Atatürk’ün hiç yayınlanmayan röportajı” başlıklı haberler dolanıyor bugün nette.
Büyük Gazi’nin bir Fransız gazetesine verdiği röportaj keşfedilmiş ve manşetlere taşınmış.
Röportaj 1,5 sayfaymış. Atatürk’ün “Yeni Türkiye”, “tam bağımsızlık” ifadesini kullanmasına pek şaşırmışlar.
Doğrudur ve Fransız basınında daha çok vardır röportajı. Yahya Akyüz’ün kitabında da bolca bilgi var. Fransız, Alman, İtalyan basını hâlâ araştırmacıları bekliyor.
Fakat böyle bir haber, açıkçası bana komik geldi.
Hele aynı haberi, “Atatürk’ün hiç yayınlanmamış telgraflarını çevirdim. Resmî kaynaklarıyla yayınlamak istiyorum. İlgilenir misiniz?” dediğim fakat cevap alamadığım muhalif bir gazetede görmek, oldukça komik.
Telgrafları geçtim, Büyük Atatürk’ün 90 yıldır yayımlanmamış röportajlarını aktardım kitabımda, bu kadar konuşulmadı. Hem 1,5 sayfa da değil; sayfalar dolusu açıklamalar, tehditler vs. Gerçi şu an için kitabımın basımı yok ama…
Mesela; siz daha önce hiç İngiltere Başbakanı’nın Atatürk’ü Hristiyanlık tarihinin en büyük günahı olarak atfettiğini okumuş muydunuz? Okutmadılar bize; fakat ben yazdım.
Gazi Paşa’nın Yunan ordusuna “çobansız koyun sürüsü” dediği, İngiltere Başbakanını dünya kamuoyu önünde yerin dibine soktuğu, boğazlar rejiminin nasıl olması gerektiğini anlattığı, Harington ile resmî yazışmaları ve hatta Hristiyanların ruhani lideri Papa’yla yazışmalarını bile aktardım.
Evet Papa’yla yazışmalar… Papa!
Görseldeki başlıklara bakınız… Bunları şimdiye kadar benden başka yazan olmamış olması acıklı değil midir? Ve buna rağmen yayınevlerinin “bu kitap satmaz,” demesi… Acıklı bir gerçektir bu.
Şimdi ise 1,5 sayfalık haber bulmuşlar, şaşırıyorlar. Eh, ben de gülüyorum o halde.
Ne diyim… Mevzu aynı mevzu biliyorsunuz…
Atatürk ismini satmak veya Atatürk’ü anlatmak meselesi.
Ben vazgeçemiyorum, vazgeçmeyeceğim Atatürk’ü “anlatmaktan!”

” Dostlar ilk kitabım şu an yeniden satışta.
Bir hafta oldu çıkalı ve ben daha paylaşımını bile yapmadan kitabı alanlar olmuş. Onlar kimdir bilmiyorum fakat müsaadenizle önce onlara teşekkür etmek istiyorum.
Arkadaşlar kitap, çok uzun bir araştırmanın emeğidir.
İlk defa böyle bir çalışma yaptım ve bunu kitaplaştırmaya cüret ettim.
Bunun sebebi, bu çalışmanın ilk defa bu kadar kapsamlı yapılmış bir çalışma olmasıdır.
Bundan önceki incelemeler, kitapta da belirttiğim üzere propaganda gazeteler üzerine çalışmadır.
Bu çalışma neden daha önce yapılmamıştır?
Bunun sebebi, kitaptaki kaynak gazetelerin arşivlere son yıllarda eklenmiş olmasıdır. O da benim şansıma oldu.
Kitaptaki bilgileri; Genelkurmay arşivinden, İngiliz askerî raporlarından, Avam Kamarası tutanaklarından, Fransız basınından doğrulamak mümkündür. Fakat çalışmayı asıl mühim kılan ayrıntı, kitabın tüm bu kaynakları da doğruluyor olması ve tek bir gerçeğe bizleri götürebiliyor olmasıdır.
Bu gerçek; Türk milletinin, 1922’de sadece Yunanlılara karşı değil, düveller ordularına karşı pek şanlı bir zafer kazanmış olduğu gerçeğidir…
Fiyatını yüksek bulanlar olabilir. Bunu ben değil Euro üzerinden hesap edilen kağıt fiyatları belirliyor ve bunun için af dilemiş olayım fakat fiyatı düşürmek için ne kadar bir yüzdeden vazgeçtiğim de sitede görülecektir.
İlk basımdaki kusurları elimden geldiğince düzelttim. Yardımcı olan dostlara da teşekkürlerimi sunacağım.
Lütfen ağır ağır okuyunuz ve saklayınız. Ne kadar iyi anlaşılırsa, Lozan süreci üzerine çıkacak 2. kitabım ve Lozan süreci o kadar netleşir.
Bu arada söz vermiştim; yeni basıma Atatürk’ün Amerikaya yazdığı telgrafları da ekleyecektim… Fakat önceki basımları alanlara haksızlık olsun istemedim.
Telgrafların, ayrıca bir kitapçık olarak basılmasından yanayım.
Desteğini ve ilgisini esirgemeyen tüm dostlarıma büyük teşekkür ediyorum ve iyi okumalar diliyorum. ”

***

Genç yazarımız , Sayın Ertürk Özel , ben de bir okurunuz olarak size büyük teşekkür ederim. Okurunuz ve kitaplarınız çok olsun. Sağlıcakla olun , daha çok yazın..

Kaynak : Fatma Zehra KÖSELEY

YORUM YAP