Yayınlanma Tarihi :

“İNCİ’MİZİ YAKAN O ATEŞ HÂLÂ SÖNMEDİ”

“İNCİ’MİZİ YAKAN O ATEŞ HÂLÂ SÖNMEDİ”

Sivas’ta 1993 yılında gerçekleştirilen Pir Sultan Abdal’ı Anma Şenlikleri’nde katledilen 33 aydın ve sanatçı arasında yer alan İnci Türk, memleketi Balıkesir’in Balya İlçesi’ndeki mezarı başında anıldı. Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, “31 yıl önce İnci’mizi yakan o ateş yüreklerimizde sönmeden hala tütmeye devam ediyor.”dedi. 

Sivas’taki semah ekibinde yer alan ve Madımak otelinin yakılması sonucu nişanlısı Muammer Çiçek‘le birlikte katledilen Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu İnci Türk için Balya merkezinde buluşan yurttaşlar, ilçe merkezinden kabristana yürüdü. Yürüyüşte “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Madımak müze olsun” diye sloganlar atıldı.  Etkinlik İnci Türk’in mezarı başında anma töreniyle devam etti. Madımak’ta katledilen canlar için yapılan saygı duruşu ile başlayan anma töreninde nefesler okunarak konuşmalar yapıldı.

İnci Türk’ü anma etkinliğine Türk’ün annesi Necla Türk ile ağabeyi Tamer Türk ile yakınlarının yanı sıra Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, CHP İl Başkan Yardımcısı Ercan Bingöl, CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi, Balıkesir Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği Başkanı Akay Şahin, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Balıkesir Şube Başkanı Kenan Bila, Ayvalık, Edremit, Burhaniye ve İzmir Kemalpaşa’dan Alevi dernekleri yönetici ve üyeleri, sendika temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Balıkesir Büyükşhir Belediye Başkanı Ahmet Akın da etkinliğe bir mesajla katıldı.

“O ATEŞ HALA TÜTÜYOR”

Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, “2 Temmuz 1993 yılında Madımak Oteli’nde yaşanan katliamın ardından 31 yıl geçti; anıyoruz, ağlıyoruz, isyan ediyoruz. Büyük yazar Yaşar Kemal Türkiye için ‘Bin bir çiçekli bahçedir’ diyor. Evet bu bereketli topraklar bin bir çiçekli bahçedir. Bu topraklarda yetişen her bir can bu eşsiz bahçenin birer çiçeğidir. Kabri başında buluştuğumuz, cem olup cemiyet oluşturduğumuz İnci kardeşimiz bu bahçenin en nadide çiçeklerinden birisiydi. 31 yıl önce İnci’mizi yakan o ateş yüreklerimizde sönmeden hala tütmeye devam ediyor. Memleketin aydınlık yüzleri, en nadide çiçekleri bu acı olayla canlarını kaybettiler. Acıları hala taze, hatıraları ilelebet bizimledir. Madımak Katliamı; bu cennet vatanın, bu güzel bahçenin, çiçeklerine sürülmüş birer kara lekedir.” dedi.

“SUÇLARI PİR SULTAN’I ANMAK, CEZALARI DA YANMAKTI”

Başkan Gaga sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler bugün burada sadece 33 canımızı, İnci kardeşimizi anmıyoruz. Bir karanlığa, bir vahşete, bir kötülüğe isyan ediyoruz. Bize düşen canlarımızın aziz hatıralarını yüceltmek, hatırlamak ve unutturmamaktır. Bu toprakların alnına daha başka kara lekelerin sürülmesine müsaade etmemek. Peki neydi suçları, soruyorum neydi suçları? Yüreklerindeki yanan insan sevgisi miydi, sözlerindeki dostluk, kardeşlik, barış vurgusu muydu? Hani şair diyor ya ‘Eylemleri sazdı, silahları sözdü, suçları Pir Sultan’ı anmak, cezaları da yanmaktı.’ 33 canımız katledildi, umutları elinden çalındı. Sevinçleri Madımak’ın merdivenlerinde kaldı. Ben bugün mezarı başında İnci kardeşimizi ve 32 canımıza selam olsun diyorum ve önlerinde saygı ile eğiliyorum. Hepinize, hepimize insanlık onuruna yakışır aydınlık bir dünya diliyorum.”

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP