Yayınlanma Tarihi :

İNCE’DEN YENİ SEÇİM SLOGANI

İNCE’DEN YENİ SEÇİM SLOGANI

Balıkesir’deki mitingde konuşan Muharrem İnce, 1989 seçimlerinde rahmetli İnönü’nün kullandığı ‘limon gibi sıkılma’ sloganını hatırlattı. İnce, “Bu seçimde bir slogan yazsaydım. Bu ‘yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, nasıl oy vereceksin seni soyana’ olurdu’ dedi.

CHP’nin 24 Haziran’daki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Balıkesir’de Bahçelievler mahallesinde düzenlenen seçim mitingine katıldı. İnce soğuk havaya rağmen ilgi gören mitingde Altıeylül ve Karesi’deki başkan adayları Esin Balıbek’le Levent Tellioğlu’na destek istedi. “Türkiye’ye güvence, Muharrrem İnce” sloganıyla karşılanan tecrübeli siyasetçi, bir partilinin “Sizi CHP’nin başında görmek istiyoruz” sözlerine “Bende istiyorum” yanıtını verdi. İnce’nin mitingine özellikle gençlerin ilgi gösterdiği gözlendi.
“AMPUL’ÜN KULAĞINI ÇEKİN”
Türkiye’nin esnaf lokantası gibi yönetildiğini belirten İnce, ” Hani esnaf lokantasının sahibi çarşıya gideceği zaman kasaya oğlunu, kızını, damadını, gelinini, kardeşini oturtur ya. Türkiye’de öyle işte. Kasada damat oturuyor 82 milyon kişi içinde para işinden anlayan ikinci bir kişi yok mu? “ dedi.
Vatandaşlardan ampulün kulağını çekmelerini isteyen İnce, “Yoksa bildiklerini okuyacaklar, seçimden sonra para bulmak için Varlık Fonuna koydukları Ziraat Bankası’nı , Halk Bankası’nı, Türk Hava yolları’nı , Borsa İstanbul’u, Çaykur’u da satacaklar. Ancak bu seçimde onların kulağını çekersek bu değerlerimizi satmaya cesaret edemezler” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinde polis ve öğretmenlere verilen 3600 sözünü tutmadığını anımsatan İnce, ” Polislerle öğretmenlerin 3600 ek gösterge hakkını verin artık” dedi.
Türkiye’nin gündeminde iki ay öncesine kadar Küba’ya camii, herkesin Osmanlıca öğrenmesi, idam, kenevir, İş Bankası gibi konular yer aldığını belirten İnce, “Olmayacak konularla, yalanlarla bizi oyalıyorlar” dedi.

YİĞİT MUHTAÇ OLMUŞ KURU SOĞANA…
İnce sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu seçimde bir slogan yazsaydım eğer… Hani 1989’da rahmetli Erdal İnönü ‘limon gibi sıkılma’ diyordu ya. Bu seçimin sloganı ne olurdu biliyor musunuz, ‘yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, nasıl oy vereceksin seni soyana’… Üretmeyen bir Türkiye var.Et bitti, süt bitti, yumurta bitti, patates bitti, soğan bitti, ahlak bitti, vicdan bitti. Şimdi ‘o kuyruklar yokluk değil varlık kuyruğu’ diyor. Varlık kuyruğu olur mu? Siz hiç o kuyrukta varlıklı insan gördünüz mü, o kuyrukta hiç Erdoğan’ın bir arkadaşını gördünüz mü?

“EZANA HİÇ KİMSE SAYGISIZLIK YAPMAZ “
Akşam ezanı okurken konuşmasına ara veren İnce, AK Parti seçim minibüslerinden birinin şarkı çalarak meydandan geçtiğini görünce, ” Bak ezanı protesto ediyor ezanı !..Bizimki olsaydı öyle derlerdi biliyor musunuz” dedi.
“Ezanı yuhaladılar” iddialarına da değinen İnce, bu konuda şunları söyledi:

“Bakın 8 Mart’ta kadınlar bir yürüyüş yapıyor. Polisle aralarında bir sorun yaşanıyor. Polisi ıslıklıyorlar. O arada ezan okunuyor.İşin ilginci o gün yatsı namazı 20.35’de okunuyor ama o gün 22.40’da bir ezan daha okunuyor. Bu ezan gerçek bir ezan değil, milleti birbirine düşürmek için uydurulmuş bir ezan. Bakın ben bu ülkenin tüm insanlarına kefilim. 82 milyonun içinde hiç kimse ezana saygısızlık yapmaz. Ama üç beş zibidi çıkar saygısızlık yaparsa ona da hepimiz haddini bildiririz. Bizim bağımsızlığımızın iki sembolünden biri   bayrağımızla birlikte ezandır. Az önce AK Parti’nin seçim arabası geçti, ezan okunuyordu, müzik çalıyordu. Eminim ki şoför ezanı duymamıştır. Duysaydı müziği kapatırdı. Şimdi biz ‘ezana saygısızlık mı yapıyor’ diyeceğiz. Bu çok ayıp bir şeydir. Üç tane oy almak için yapılan şeydir. Ekonomi konuşamayacaksın, din sömürüsü yapacaksın”

“BEKA= BAHÇELİ ERDOĞAN KOLTUK AŞKI”
“31 Mart’a hazır mısınız” diyen İnce, seçimlerdeki beka tartışması ile ilgili düşüncelerini de anlattı. İnce şunları söyledi:
“31 Mart’ta bir seçim yaşayacağız. Türkiye’de belediyeler cumhuriyetten önce de vardı. 1850’li yıllardan beri belediyeler var. Osmanlıda da belediyeler vardı. 1930’dan bu yana da yerel seçim yapılıyor. Bu 19. yerel seçim. Bu yerel seçimleri pek çoğu şimdi rahmetli olan siyasetçiler yaşadı. İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan hepsi bu seçimleri yaşadılar. Bazı seçimlerde galip geldiler, bazı seçimlerde yenildiler. Hiç biri yerel seçimi beka seçimi olarak anlatmadı. Şunu demek istiyor. ‘Biz yenilirsek memleketin varlık yokluk sorunu çıkar, memleketin başı belaya girer, memleket batar’  diyor. Bunu İnönü, Özal, Demirel, Ecevit demedi. Sadece bunların aklına geldi. 2002’de AKP iktidara geldiğinde Türkiye’nin beka sorunu var mıydı?2019’da beka sorunu varsa o sorunu sen yarattın demektir. Memleketi bu hale getirenden memleketi kurtarmasını beklemek saflık olur. 

‘Beka sorunu var’ diyorsun. Bu seçimde sen kaybedersen, dünyanın en güçlü devleti ABD bizi işgal mi edecek. Bir şey mi yapacak. Senin damatla Trump’ın damadı her hafta görüşüyor, işi bağladınız zaten Peki Türkiye’nin başı belada da bizim haberimiz mi yok.
Ordumuz güçsüz mü, ordumuz bizi savunamıyor mı bilmediğimiz şeyler mi var. O zaman hepimiz askere gidelim… İçişleri Bakanı ‘teröristleri bitirdik’ diyor. ‘750 terörist kaldı’ diyor. Peki 750 kişi mi başımıza bela olacak yani.. Bunlarla mı baş edemiyoruz. Demek ki beka meka hikaye. Ben dedim ya bu beka değil zeka meselesidir diye…Bu sorun ne biliyor musunuz? BEKA…B. E. K. A. Bahçeli, Erdoğan, Koltuk, Aşkı.. Bunun adı bu…”
 
“KEK KUANTUMU YENERSE BEKA SORUNU OLUR”
“24 Haziran seçimleri öncesi üretim ekonomisine geçmeliyiz dedim, tasarımla ilgilenmeliyiz dedim , marka yaratmalıyız dedim, yazılım dedim , kuantum dedim , nano teknoloji dedim , uzay madenciliği dedim, gençleri yurt dışına göndereceğiz dedim. Arkadaş da çıktı ‘bedava kek var, çay var’ dedi. Kek kuantumu yendi mi mi yendi ama uzun vadede kek kuantumu yenerse işte o zaman bu milletin beka sorunu olur”  CoşkunYAMAN(balikesir24saat)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP