Yayınlanma Tarihi :

İMZALAR SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ATILDI

İMZALAR SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ATILDI

Sağlık turizmi kapsamında uluslararası hasta transferi için Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) arasında “Uluslararası Hasta Transferi İşbirliği Protokolü” imzalandı. GMKA Balıkesir hizmet binasında gerçekleşen törende imzaları Balıkesir İl Müdürü Op. Dr. Mehmet Burak Öztop ile GMKA Genel Sekreter V. Abdullah Güç attı. Bu protokolle Midilli adasından Balıkesir iline hasta akışının sağlanması amaçlanıyor. 

Op. Dr. Mehmet Burak Öztop imza sonrası yapılan işbirliği protokolü için Güney Marmara Kalkınma Ajansı yetkililerine ve çalışanlarına verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Öztop, “İlimize çok yakın olan Yunanistan’a bağlı Midilli adasında yaşayan halk için sağlık hizmetine destek olmak amaçlı hem de sağlık turizmi kapsamında ilimizin sağlık ihtiyaçlarını gidermek amaçlı yurt dışı gelirlerini arttırmak amaçlı proje düzenledik. Bu projemizin sonunda insani beklentilerimiz var. Kendi merkezlerine uzak olan Midilli adasında yaşayan halkın ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetini karşılamak, aynı zamanda Yunan halkıyla olan dostluğu pekiştirmek ve dediğimiz gibi yurt dışı gelirlerini arttırmak. Sonucun hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

GMKA Genel Sekreter V. Abdullah Güç,  bu çalışmayı hayata geçirmek için İl Sağlık Müdürlüğü’nün fikir sunduğunu birlikte hareket ederek ve bu işbirliği protokolünün hayata geçiyor olmasından memnuniyeti dile getirdi.  Güç ayrıca konuşmasında, “Sağlık turizmi ülkemiz için çok önemli bir alan. Hem ciddi bir döviz girdisi sağlanıyor hem de yan sektörleri etkileyerek her alanda önemli bir yere sahip. Bizim de son zamanlarda üzerine yoğunlaştığımız bir konuydu  Güney Marmara olarak ülkemizin bir sınır bölgesi olmamız nedeniyle de bu konu önem arz etti. Midilli belki de bizim için bir başlangıç olacak. Umarım diğer komşularımızla, bölgelerle sayıyı arttırabiliriz. Hedefimiz özetle söylemek gerekirse Balıkesir’in yurt dışından aldığı payın daha da artması ve milli gelire katkısının çoğalması. Bu çalışma bu amaca umarım aracılık edecektir” diye konuştu.

İşbirliği protokolü doğrultusunda Balıkesir İl Müdürlüğü’nün; Balıkesir ili genelinde uluslararası hasta transferinde faaliyet gösterecek hastanelerin belirlenmesi, belirlenen hastanelerin Sağlık Turizmi Yetki Belgesine sahipliğinin ve Sağlık Bakanlığı kalite standartlarına uygunluğunun sağlanması, Midilli Adası ile yapılması planlanan işbirliği kapsamında temaslar için Balıkesir’e gelecek olan heyete verilecek hastane hizmetleri ile ilgili detaylı sunum yapılması gibi yükümlülükleri bulunuyor.

GMKA’nın Midilli adasından Balıkesir iline saha ziyaretinin gerçekleştirilmesi durumunda, teknik geziye katılacak kurum yetkililerinin belirlenmesi konusunda destek verilmesi, organizasyonun kesintisiz ve amacına uygun şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla, Midilli konusunda tecrübe sahibi bir acente tarafından teknik destek alınması, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanacak tanıtım ve görünürlük araçlarının yabancı dile çevrilmesinin sağlanması gibi yükümlülüklerinin yerine getirilmesi hedefleniyor.

Bu protokol doğrultusunda kurumlar,  sağlık turizminin gelişmesi önünde engel oluşturan kısıtların kaldırılması amacıyla Bakanlık düzeyinde lobi çalışmalarının yürütülmesi için çalışmalar gerçekleştirecekler. (balikesir24saat) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP